Wyspa Spichrzów - finał konkursu urbanistyczno-architektonicznego na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów

2010-04-22 18:12

Rozstrzygnięcie konkursu urbanistyczno – architektonicznego na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów przewidziano na 28 kwietnia 2010 roku. Na Dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, podczas specjalnej uroczystości zaplanowano wystąpienia sędziów referentów, omówienie złożonych prac, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród.

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną rozpisał na początku lutego 2010 roku POLNORD SA, który w drodze negocjacji został wybrany jako inwestor do zagospodarowania, wraz z Miastem, tego unikalnego miejsca. 

Konkurs ma charakter zamknięty. Do udziału zaproszono 10 pracowni architektonicznych z całej Polski.
W konkursie udział biorą:

1. Romuald Loegler: Atelier Loegler i Partnerzy Sp. z o.o.
2. Andrzej Kapuścik: A.Kapuscik Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
3. Włodzimierz Mucha: Bulanda-Mucha – Architekci Sp. z o.o.
4. Olgierd Jagiełło: JEMS Architekci Sp. z o.o.
5. Tomasz Konior: KONIOR STUDIO
6. Marek Jancelewicz: Biuro Architektoniczne MAT Sp. z o.o.
7. Jacek Droszcz : Kwadrat. Sp. z o.o. Studio architektoniczne.
8. Krzysztof Zając - Alter-Polis: Gdańska Pracownia Urbanistyczna Sp. z o.o.
9. Marcin Kozikowski: KD KOZIKOWSKI DESIGN Pracownia Architektoniczna
10. Antoni Taraszkiewicz: Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT Sp. Z o.o.

W skład jury wchodzą:
- Wojciech Ciurzyński - prezes Zarządu POLNORD SA
- Wiesław Bielawski - zastępca Prezydenta Miasta Gdańsk
- Prof. Wiesław Gruszkowski - Politechnika Gdańska
- Andrzej Duch – dyrektor WUAiOZ Urząd Miejski w Gdańsku
- Marian Kwapiński - Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków
- Prof. Krzysztof Pawłowski - Politechnika Łódzka
- Rafał Szczepański - architekt
- Jacek Skrzyński – dyrektor POLNORD SA

Rozpisanie konkursu jest następstwem umowy podpisanej 31 grudnia 2009 pomiędzy miastem Gdańsk i POLNORD SA. Dotyczy ona zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. Do tego celu powołana będzie przez Miasto Gdańsk i POLNORD SA spółka celowa, w której Miasto obejmie 49 proc. udziałów a POLNORD SA 51 proc. Przedmiotem działalności Spółki będzie zagospodarowanie 2,6 hektarowej nieruchomości położonej nad Motławą, w sercu Starego Miasta.

Nieruchomość ta, będąca własnością miasta, to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc inwestycyjnych w Gdańsku. Otoczona wodami Motławy jest jedynym niezagospodarowanym terenem Starego Miasta. Obszar objęty jest ochroną archeologiczną. Wszelkie koncepcje inwestycyjne muszą być uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków, dla zachowania historycznego charakteru tego miejsca. Po zatwierdzeniu koncepcji konieczne będą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Zostaną one przyjęte prawdopodobnie w IV kwartale 2010.

Spółka celowa powołana zostanie w ciągu 14 dni po uchwaleniu nowego planu miejscowego. Miasto etapowo wniesie do spółki aportem grunt, którego wartość wstępnie oszacowano na 59 mln PLN, zaś POLNORD SA wkład pieniężny w tej samej wysokości. Polnord zobowiązuje się do wybudowania poprzez spółkę celową projektu, w tym Muzeum Bursztynu, infrastruktury technicznej (drogi, instalacje), oraz do zapewnienia finansowania zewnętrznego inwestycji.

Początek prac przewiduje się na III/IV kwartał 2011. Muzeum Bursztynu powstanie w latach 2012-2013. Cały projekt będzie ukończony prawdopodobnie w IV kwartale 2014 roku.

Przewidywany koszt projektu: 450 mln PLN.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej