Wrocławski Hilton coraz bliżej

2009-12-07 16:24
Hilton we Wrocławiu
Autor: Wings Properties Tak będzie wyglądał hotel Hilton we Wrocławiu.

Budowla przypominająca wijącą się dżdżownicę ma powstać na działce przy Poczcie Głównej. Jej projekt przygotowała renomowana paryska pracownia Gottesman-Szmelcman Architecture SARL. Jak dowiedzieliśmy się w firmie Wings Properties, która realizuje tę inwestycję, rozpoczęły się już wstępne działania przetargowe na wykonawcę - szczęśliwcy zostaną zaproszeni do dalszej rywalizacji o ten kontrakt.

Ekstrawagancka elewacja hotelu miała być skonstruowana z corianu umożliwiającego budowanie bez kątów prostych. Jednak materiał produkowany przez firmę Dupont nie jest dopuszczony na polski rynek przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie. Inwestorzy znaleźli jednak rozwiązanie problemu.
- Wykorzystamy hi-macs, który ma takie same plastyczne właściwości, ale jest wytwarzany przez działającą w Polsce firmę LG - wyjaśnia Asaf Gottesman. - Tworzywo to, w odróżnieniu od corianu, jest już przetestowane i nadaje się do wykorzystywania w zewnętrznych konstrukcjach. Nasz projekt ewoluuje, ale jest zbliżony do pierwotnego, właśnie dzięki zastosowaniu plastycznych okładzin z hi-macsu.

Projekt wrocławskiego Hiltona zdobył już wiele nagród. W 2008 roku na prestiżowych targach nieruchomości w Cannes został uznany za najlepszą inwestycję przyszłości w kategorii “Retail and Lei sure" (obiekt komercyjno - wypoczynkowy). I choć początkowo planowano oddanie go w 2010 roku, prace zostały wstrzymane.
- Dziura w ziemi przy Podwalu jest już gotowa na rozpoczęcie robót, badania archeologiczne już się zakończyły, zamontowaliśmy umocnienia betonowe. Liczymy, że przed świętami zakończymy rozmowy z bankiem na temat finansowania budowy i wtedy w marcu zaczynamy działać pełną parą. Już teraz zainwestowaliśmy 17 mln euro - mówi Ron Ben Shahar, prezes Wings Properties.

Budowa Hiltona kosztować ma w całości 95 mln euro. Główny wykonawca inwestycji zostanie wybrany na początku przyszłego roku. Hotel przy ul. Podwale powinien przyjąć pierwszych gości najpóźniej trzy miesiące przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w2012 roku. Poza pokojami hotelowymi dla 500 osób oraz basenem pomieści także apartamenty mieszkalne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej