Wrocławskie City przy Strzegomskiej

2007-05-24 16:27
Silver forum
Autor: brak danych

Firma Archicom postawi przy Strzegomskiej we Wrocławiu największy na Dolnym Śląsku kompleks biurowców. Na 100 tys. mkw. ma pracować 10 tysięcy ludzi. Inwestycja to kolejny efekt wrocławskiego boomu gospodarczego. Zespół budynków ma kosztować 100 mln euro.

Rozmiary planowanego kompleksu są imponujące w porównaniu do istniejących już wrocławskich biurowców, z których największy - Poltegor, ma niecałe 20 tys. mkw. biur. Budynek Bema Plaza, który za 50 mln euro stawia belgijski deweloper Ghelamco przy pl. Bema, będzie miał ok. 25 tys. mkw., a w biurowcu, który także za 50 mln euro wybuduje Skanska przy pl. Grunwaldzkim będzie blisko 30 tys. mkw. Wszystkie wymienione inwestycje razem wzięte dorównują pod względem wartości planowanemu kompleksowi przez Archicom, którego koszt szacowany jest na około 100 mln euro.
Biurowce usytuowane będą na pięciohektarowej działce przy Strzegomskiej, która w ciągu kilku najbliższych lat zostanie przebudowana w czteropasmową arterię prowadzącą z centrum miasta na lotnisko. Archicom kupił teren od syndyka dawnego Przedsiębiorstwa Budownictwa Uprzemysłowionego. Stanie na nim od pięciu do ośmiu sześcio- i siedmiopiętrowych budynków. W każdym będzie od 15 do 30 tys. mkw. powierzchni. Wszystkie projekty powstają w pracowni projektowej Archicom Studio. W chwili obecnej trwają modyfikacje koncepcji, spowodowane ciągle rosnącym zainteresowaniem wynajmem powierzchni biurowych oraz oczekiwaniami na wydanie zmian przez lokalne władze co do warunków zabudowy na terenie planowanej inwestycji. Na razie nie ma ostatecznej decyzji co do wyglądu obiektów, ale ma być to nowoczesna, funkcjonalna i przede wszystkim funkcjonalna architektura, pełna kameralnych przestrzeni, dziedzińców i skwerów. Między budynkami zaplanowano dużo zieleni zaprojektowanej jako zespół parkowy. W sumie zajmie ona jedną piątą powierzchni całego kompleksu. Nowoprojektowane budynki mają być sumą doświadczeń Archicomu z wcześniejszych inwestycji - Silver forum i Quattro forum.

Prace budowlane rozpoczną się pod koniec 2006 roku, a budowa pierwszych obiektów ruszy na początku 2007 roku. Cała inwestycja zostanie podzielona na kilka etapów. Wszystkie biurowce będą gotowe za trzy do pięciu lat.

Specjaliści od nieruchomości twierdzą, że inwestycja ma duże szanse powodzenia. W tej chwili we Wrocławiu brakuje nawet więcej niż 100 tys. mkw. biur o najwyższym standardzie. Dodatkowo na atrakcyjność całej inwestycji wpływa jej doskonała lokalizacja, skupienie się na funkcji biurowej oraz zapewnienie potencjalnym inwestorom możliwości rozszerzenia wynajmowanej powierzchni nawet do 20 tys. mkw., czego nie oferują istniejące już obiekty w centrum miasta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej