Wkrótce przetarg na budowę bloku energetycznego elektrowni Ostrołęka

2011-03-09 16:07

Grupa Energa ogłosi w marcu przetarg na wyłonienie wykonawcy bloku o mocy 1000 MW w elektrowni węglowej Ostrołęka.

W styczniu Energa otrzymała pozwolenie na budowę. Obecnie na ukończeniu są przygotowania specyfikacji (SIWZ) niezbędnej do ogłoszenia przetargu na budowę. Celem na rok 2011 jest wyłonienie wykonawcy i zamknięcie finansowania. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2012 r.

Rozpoczęły się już prace związane z makroniwelacją terenu oraz budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. Zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy przyłączeniowej zawartej w 2009 roku, PSE Operator SA kontynuuje prace związane z przyłączeniem nowej elektrowni w Ostrołęce do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zapewnieniem wyprowadzenia mocy z nowego bloku. Zawarta w październiku ubiegłego roku umowa z kopalnią LW Bogdanka zapewni elektrowni dostawy węgla na 20 lat.

Koszt budowy bloku szacowany jest na ok. 6 mld zł. Grupa bierze pod uwagę możliwość jej realizacji przy udziale partnera strategicznego. Trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami oraz instytucjami finansowymi zainteresowanymi  udziałem w tym przedsięwzięciu.

Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na 2016 r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.

- Jeżeli harmonogram i tempo prac będą zachowane, a wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, elektrownia powinna być gotowa w zaplanowanym przez nas terminie – mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.

Inwestycja w Ostrołęce znajduje się na liście infrastruktury krytycznej (priorytetowych elementów) Krajowego Systemu Elektroenergetycznego Polski stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy KSE w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej