Wkrótce przetarg na budowę bloku energetycznego elektrowni Ostrołęka

2011-03-09 16:07

Grupa Energa ogłosi w marcu przetarg na wyłonienie wykonawcy bloku o mocy 1000 MW w elektrowni węglowej Ostrołęka.

W styczniu Energa otrzymała pozwolenie na budowę. Obecnie na ukończeniu są przygotowania specyfikacji (SIWZ) niezbędnej do ogłoszenia przetargu na budowę. Celem na rok 2011 jest wyłonienie wykonawcy i zamknięcie finansowania. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2012 r.

Rozpoczęły się już prace związane z makroniwelacją terenu oraz budową infrastruktury, w tym połączeń drogowych, rurociągowych i kablowych nowego obiektu. Zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy przyłączeniowej zawartej w 2009 roku, PSE Operator SA kontynuuje prace związane z przyłączeniem nowej elektrowni w Ostrołęce do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zapewnieniem wyprowadzenia mocy z nowego bloku. Zawarta w październiku ubiegłego roku umowa z kopalnią LW Bogdanka zapewni elektrowni dostawy węgla na 20 lat.

Koszt budowy bloku szacowany jest na ok. 6 mld zł. Grupa bierze pod uwagę możliwość jej realizacji przy udziale partnera strategicznego. Trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami oraz instytucjami finansowymi zainteresowanymi  udziałem w tym przedsięwzięciu.

Planowane oddanie elektrowni do użytku przewidziane jest na 2016 r., czyli w okresie, kiedy spodziewany jest w Polsce największy deficyt energii.

- Jeżeli harmonogram i tempo prac będą zachowane, a wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, elektrownia powinna być gotowa w zaplanowanym przez nas terminie – mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.

Inwestycja w Ostrołęce znajduje się na liście infrastruktury krytycznej (priorytetowych elementów) Krajowego Systemu Elektroenergetycznego Polski stworzonej przez Ministerstwo Gospodarki ze względu na zasadniczy wpływ na stabilność pracy KSE w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych projektów inwestycyjnych w systemowe źródła wytwórcze w Polsce, praktycznie jedyny w części kraju najbardziej narażonej na skutki deficytu energii elektrycznej.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej