Wieżowiec wysokości 120 m w miejscu Teatru Żydowskiego. Jak będzie wyglądał?

2022-01-20 15:06
wieżowiec
Autor: Ghelamco Tak ma wyglądać nowy warszawski wieżowiec developera Ghelamco

Warszawa będzie miała nowy wieżowiec. Stanie przy Placu Grzybowskim w miejscu rozebranego Teatru Żydowskiego. Wybuduje go firma Ghelamco, która dostała już zgodę od stołecznego ratusza na realizacje inwestycji. Jak będzie wyglądał nowy warszawski wieżowiec? Jakie będzie pełnił funkcje?

Działka i powierzchni 4,2 tys. m² przy Pl. Grzybowskim 12/16 w Warszawie stoi pusta od 2017. Wtedy to mieszczący się na niej Teatr Żydowski został zrównany z ziemią (Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich mieści się obecnie przy ul Senatorskiej 35). Prace rozbiórkowe trwały 3 miesiące. Zachowane zostały zabytkowe mozaiki, które mają być wykorzystane przy budowie nowego obiektu.

Dlaczego Ghelamco?

Właścicielem budynku, w którym mieścił się Teatr Żydowski przy Placu Żydowskim 12/16 było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które wraz z działką otrzymało go od American Jewish Joint Distribution Committee. W 2015 budynek teatru został sprzedany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce spółce Ghelamco, która w jego miejscu ma wybudować biurowiec, pierwotnie też z nową siedzibą teatru, z widownią na 350 miejsc. W maju 2016 na wniosek nowego właściciela powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję o zamknięciu części budynku, w której mieści się teatr, w związku z jego złym stanem technicznym. Została ona uchylona przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, jednak w związku z ogrodzeniem budynku przez Ghelamco ostatnie przedstawienia w sezonie 2015/2016 Teatr Żydowski zagrał na Pl. Grzybowskim. Po zamknięciu budynku teatr przeprowadził się na ul. Senatorską 35.

Nowy wieżowiec przy Pl. Grzybowskim - co w nim będzie?

Nowy wieżowiec o wysokości 120 m być obiektem biurowo-usługowo-handlowym wraz z garażami, wjazdem i towarzyszącą infrastrukturą. Będzie oferował ok. 34,8 tys. m² powierzchni biurowej na wynajem.

Ma być to wspólna inwestycja belgijskiego dewelopera Ghelamco i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. W biurowcu ma się znaleźć także nowa siedziba TSKŻ, Centrum Edukacji Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Czy będzie w nim mieścił się również teatr? Inwestor na razie nie wypowiada się na ten temat.

wieżowiec Ghelamco
Autor: Ghelamco Wieżowiec na miejscu Teatru Żydowskiego według wstępnych obliczeń zaoferuje ok. 34,8 tys. m kw. powierzchni biurowej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej