Weyerhaeuser inwestuje w Gdańsku
Firma Weyerhaeuser ogłosiła, że zamierza wybudować w Gdańsku nowy zakład przetwórstwa włókien celulozowych. Władze miasta oświadczyły, że Weyerhaeuser wygrał konkurs na zakup 100 tys. mkw. działki, na realizację tego projektu. Umowa sprzedaży ma być sfinalizowana do końca roku, a początek prac budowowlanych fabryki o powierzchni 17 tys. mkw. planowany jest na wiosnę 2010 r.
Główna działalność zakładu skupi się na produkcji włókna celulozowego, wykorzystywanego w produkcji artykułów higienicznych. Docelowo, po planowanym w 2012 r. zakończeniu budowy, w nowym zakładzie produkcyjnym utworzonych zostanie co najmniej 45 nowych miejsc pracy.
- Weyerhaeuser zdecydowany jest na inwestycje w segmenty działalności gospodarczej o zrównoważonym wzroście, które wnoszą wartość dodaną do przetwórstwa drewna i wykazały najwyższe wyniki kwartalnych wskaźników konkurencyjności - powiedział Dan Fulton, prezes oraz CEO firmy Weyerhaeuser. - Spodziewamy się wzrostu popytu na rynku światowym w długim okresie czasu na produkty na bazie celulozy. Nowa fabryka umożliwi rozwój segmentu włókien celulozowych stosownie do zapotrzebowania kluczowego odbiorcy naszej firmy.
Inwestycja w Gdańsku będzie pierwszą fabryką koncernu Weyerhaeuser produkującą włókno sieciowane poza Ameryką Północną. -Decyzja o budowie obiektu w Gdańsku pozwala na strategiczne ulokowanie działań firmy w zakresie przetwórstwa celulozy; blisko klientów i w regionie rosnących perspektyw zbytu. Po obejrzeniu licznych potencjalnych działek inwestycyjnych w Europie i na Bliskim Wschodzie, byliśmy pod wrażeniem zasobów, stanu infrastruktury oraz personelu dostępnego w Polsce i w samym Gdańsku - zapowiedział Shaker Chandrasekaran, wiceprezes Weyerhaeuser Cellulose Fibers.
Podstawowym odbiorcą produktów wytwarzanych w fabryce będzie firma Procter&Gamble. Według prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomira Majmana, przedsięwzięcie to jest jedną z najważniejszych inwestycji zagranicznych przeprowadzonych w kraju w 2009r.
- Fakt, że koncern na ulokowanie swojej inwestycji wybrał Gdańsk pokazuje, że miasto dysponuje licznymi atutami jeśli chodzi o obsługę gospodarczą regionu centralnej i wschodniej Europy. Do jego mocnych stron zaliczyć można na pewno świetne położenie, nowoczesną infrastrukturę transportową oraz programy ukierunkowane na wzmacnianie sektora inwestycji przemysłowych. - twierdzi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
W przyciągnięciu inwestora do Gdańska oraz opracowaniu procedur związanych z nabyciem ziemi istotną rolę odegrała Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (INVESTGDA). Zwracano tu przede wszystkim uwagę na skalę inwestycji oraz fakt, że Weyerhaeuser należy do grona światowych liderów w zakresie zrównoważonego rozwoju leśnictwa oraz zarządzania środowiskiem naturalnym. Przyjazne środowisku praktyki w połączeniu z zaangażowaniem firmy w ochronę higieny pracy sprawiają, że ta nowoczesna inwestycja wzmocni potencjał gospodarczy Gdańska oraz Parku Przemysłowo - Technologicznego Maszynowa.