Warszawskie budynki jak puzzle. Zobacz miasto kontrastów - stare przeplata się z nowym, chaos z porządkiem

2024-01-30 7:31

Warszawska zabudowa tworzy dziś nieco chaotyczną mozaikę starych i nowych obiektów, która - jeśli spojrzeć pod odpowiednim kątem - robi duże wrażenie. Szklane biurowce nakładają się na stare kamienice, bloki na wieżowce. Zebraliśmy najciekawsze budynki i ich mieszanki w jedno miejsce - rozpoznacie je wszystkie?

Spis treści

  1. Zabudowa Warszawy na zdjęciach. Chaos i geometria
  2. Przestrzeń i ciasnota - warszawskie kontrasty

Zabudowa Warszawy po II Wojnie Światowej, a później po 89. roku nie jest tematem łatwym - weźmiemy więc na moment w nawias wszelkie niedociągnięcia w planowaniu miasta, problematyczne (i po prostu brzydkie) miejsca stolicy czy aspiracje deweloperów i skupimy się na samych budynkach. Które, gdy na nie odpowiednio popatrzeć, układają się w całkiem miłe dla oka kompozycje.

Rytmiczne fasady bloków, budynków mieszkalnych, rzędy balkonów przeplatają się w Warszawie z chłodnymi szybami biurowców i hoteli, ornamentami kamienic.

Zabudowa Warszawy na zdjęciach. Chaos i geometria

Przestrzeń i ciasnota - warszawskie kontrasty

W Warszawie mieszka dziś niemal 2 miliony osób, a liczba mieszkańców stale rośnie - "tylko" kilkudziesięciu tysięcy brakuje do populacji na poziomie 1 900 000. Gęstość zaludnienia wynosi obecnie 3600 osób na metr kwadratowy.

W mieście wciąż powstają nowe budynki, zaczęto budować "mikroapartamenty", a niektóre warszawskie inwestycje zostały już porównane do tych, które do tej pory kojarzyłyby się nam z Hongkongiem lub innym państwem Azji - właśnie przez gęstość zabudowy.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Nie wszędzie jest jednak ciasno i chaotycznie - zrealizowane z rozmachem socrealistyczne założenia nowego miasta to szerokie ulice i chodniki, reprezentacyjne bryły, arkady. Wystarczy spojrzeć na Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową (MDM), czy choćby otoczenie Pałacu Kultury i Nauki.

Reprezentacyjne, monumentalne budowle stawiane w czasach socrealizmu "równoważyły" jednak bloki mieszkalne projektowane dla zwykłych mieszkańców - już o wiele ciaśniejsze, często bez infrastruktury umożliwiającej wygodny dojazd czy dostęp do usług i oświaty. Pod tym względem niewiele się dziś zmieniło.

Zobacz także: Osiedle "Przyjaźń" - to tu mieszkali budowniczowie Pałacu Kultury. Przez lata obrosło w legendy, teraz stanie się zabytkiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej