W Zabrzu Inter IKEA Centre Polska wybuduje sklep zintegrowany z centrum handlowym

2014-07-23 17:14
IKEA logo
Autor: IKEA

Szwedzki koncern meblowy IKEA kupił w Zabrzu ponad 25 hektarów gruntu. Na zakupionym terenie powstanie druga po Katowicach IKEA na Śląsku

4 czerwca 2014 roku spółka Inter Ikea Centre Polska wygrała przetarg na tereny położone w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze oferując cenę około 22 milinów złotych. Na początku lipca 2014 roku przedstawiciele Gminy Zabrze i szwedzkiej spółki podpisali akt notarialny sprzedaży 25,7 ha gruntu. Na zakupionym terenie rozpościerającym się pomiędzy Drogową Trasą Średnicową a potokiem Czarniawka IKEA ma wybudować swój sklep oraz centrum handlowo-usługowe. W Polsce podobny kompleks powstał w Łodzi. Jest nim otwarty w 2010 roku Port Łódź.

Przedstawiciel inwestora poinformował, że prace projektowe potrwają kilkanaście miesięcy. Inwestor zobowiązał się także do wybudowania równoległej do głównej trasy drogi, łączącej węzeł DTŚ z pobliska ulicą Lompy. Przy nowo powstającym centrum handlowym IKEA powstanie minimum 5 hektarowy rekreacyjny teren zielony, co zastrzegały warunki przetargu na sprzedaż tego terenu.

Zgodnie z warunkami przetargu miasto będzie musiało przeprowadzić makroniwelację terenu. Przetarg na te prace już się zakończył lecz nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Uzyskana w przetargu cena 22 milionów złotych jest najwyższą jak dotąd kwotą uzyskaną w Zabrzu ze sprzedaży nieruchomości. W 1997 roku za 19 milionów sprzedano grunty pod budowę centrum handlowego M1. Zabrzańska Ikea będzie drugim sklepem na Śląsku. Pierwszy sklep znajduje się w Katowicach przy Al. Roździeńskiego.

Grupa Ikea ma 303 sklepy w 26 krajach. W Polsce szwedzki koncern ma obecnie 8 sklepów. Największy z nich znajduje się we Wrocławiu. Trzykondygnacyjna siedziba Ikei w Bielanach Wrocławskich ma ponad 37 tys. m2 powierzchni. Inter IKEA Centre Group inwestuje w budowę nowych sklepów w całej Polsce. Niedawno firma dostała pozwolenie na budowę swojej nowej inwestycji w Bydgoszczy. Podobne jak w Zabrzu centrum handlowe połączone ze sklepem IKEA powstanie na blisko 30 hektarowej działce w Lublinie przy al. Spółdzielczości Pracy.

Na terenie województwa śląskiego powstanie jeszcze jedna Ikea. Szwedzki koncern jeszcze w 2010 roku kupił 30 hektarów gruntu w Częstochowie, przy DK1 z zamiarem wybudowania tam sklepu i centrum handlowego. Terminy realizacji inwestycji nie są jeszcze znane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej