W Śremie ruszyły zakłady produkcyjne firmy BASF

2010-10-07 15:55
BASF: nowy zakład produkujący systemy poliuretanowe oraz nowa fabryka chemii budowlanej firmy BASF w Śremie (ok. Poznania)
Autor: BASF Od lewej: nowy zakład produkujący systemy poliuretanowe oraz nowa fabryka chemii budowlanej firmy BASF w Śremie (ok. Poznania).

7 października 2010 r. ruszyły inwestycje  firmy BASF warte 40 mln zł (ok.10 mln euro): nowy zakład produkujący systemy poliuretanowe oraz nowa fabryka chemii budowlanej w Śremie (k. Poznania). Oba zakłady, położone na sąsiednich działkach, będą obsługiwać przede wszystkim rynek polski.

Inwestycja firmy BASF w budowę nowego zakładu chemii budowlanej rozpoczęła się  2008 r. Fabryka działa od października 2009 r. Produkowane są w niej suche zaprawy budowlane, kleje do glazury i systemów ociepleń, tynki, systemy glazurnicze. W Śremie mieści się również centralny magazyn chemii budowlanej BASF oraz główna siedziba administracyjna działu. Firma BASF podjęła także decyzję o kolejnej inwestycji w Śremie - budowie zakładu produkującego systemu poliuretanowe. - Dla nas jest to bardzo miłe, że wielki koncern chemiczny lokuje swój pierwszy obiekt w Śremie, a za chwilę podejmuje decyzję o budowie drugiego - nie krył radości burmistrz Śremu Adam Lewandowski, podczas uroczystego otwarcia. 

W nowym zakładzie firma BASF będzie  opracowywać, produkować i wytwarzać systemy poliuretanowe dla przemysłu budowlanego, motoryzacyjnego, meblowego, urządzeń chłodniczych i innych. Na powierzchni około dwóch hektarów, pracownicy BASF będą pracować w działach dystrybucji, produkcji i rozwoju.

Zobacz koniecznie: BASF dla Centrum Nauki Kopernik

- O umiejscowieniu zakładów produkcyjnych firmy BASF w Śremie zdecydowała bardzo dobra infrastruktura, lokalizacja na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która daje nam liczne przywileje, dobre warunki logistyczne, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry pracownicznej. Nie bez znaczenia było również wsparcie władz lokalnych – powiedział Michael Hepp, prezes BASF Polska.

- Bardzo się cieszymy, że BASF zainwestował u nas i jestem pewien, że gmina i firma BASF będą kontynuowały dobry dialog, który od początku odegrał ważną rolę. Mam nadzieję, że inwestycja będzie służyła mieszkańcom Śremu i całej Wiekopolsce – powiedział Adam Lewandowski, burmistrz Śremu.

Uroczyste otwarcie zakładów produkcyjnych firmy BASF w Śremie - 7 października 2010
Autor: ad 7 października 2010 r. miało miejsce uroczyste otwarcie zakładów produkcyjnych firmy BASF w Śremie

Budowa zakładu produkującego systemy poliuretanowe w Śremie została wykonana przez lokalne przedsiębiorstwa. Na elewacje zewnętrzną wykorzystano poliuretanowe elementy sandwiczowe  z zasobu systemów poliuretanowych firmy BASF. W dwóch nowych zakładach firmy BASF zatrudnienie znajdzie ok. 60-70 osób.

Eksperci w dziedzinie chemii budowlanej firmy BASF utrzymują kontakty z uczelniami wyższymi - Politechniką Warszawską, Poznańską, Wrocławską i Kaliską. W przyszłych semestrach pracownicy BASF będą wygłaszać wykłady na temat „Budownictwa zrównoważonego”, a firma oferuje studentom praktyki w zakładzie produkcyjnym w Śremie.

BASF Poliuretany
Autor: BASF BASF Poliuretany w Śremie (ok. Poznania).
BASF Chemia budowlana
Autor: BASF Fabryka chemii budowlanej firmy BASF w Śremie (ok. Poznania).

BASF: budownictwo zrównoważone

Jeszcze 5 lat temu rozwiązania zrównoważone w polskiej branży budowlanej odgrywały mniejszą rolę. Dzisiaj coraz więcej inwestorów świadomie decyduje się na stosowanie zrównoważonych produktów o wysokiej jakości. W okresie od 2005 do 2010 r. branża budowlana wzrosła o 45%. W Polsce wydaje się ok. 250 000 zezwoleń na budowę rocznie. Polski przemysł budowlany jest więc dla firmy BASF bardzo atrakcyjnym rynkiem, a trend do rozwiązań zrównoważonych firma chce wspierać swoimi produktami. BASF planuje systematycznie rozbudowywać działalność i poszerzać kontakty z klientami w Polsce. Szczególny potencjał wzrostu widzi w zakresie systemów ociepleniowych, systemów dla płytek ceramicznych i naprawy betonu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej