W Płocku oddano do użytku inteligentny biurowiec

2007-05-18 15:57

23 marca 2007 roku PERN Przyjaźń otworzył swój nowy biurowiec na Podolszycach Północ. Gmach ma 26 m wysokości, szklaną kurtynę zdobiącą elewację, system odzyskiwania ciepła ze zużytego powietrza i monitoring rejestrujący czas pracy.

Inteligentny biurowiec ma siedem kondygnacji, w tym jedną podziemną, 56 m długości, 44 m szerokości i ponad 13 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Zaprojektował go arch. Wojciech Ryżyński z Poznania, a zbudowała płocka Vectra. Prace trwały ponad 2,5 roku. Biurowiec Przyjaźni robi wrażenie. Nie tylko z zewnątrz, ale także kiedy wejdzie się do środka. Tam otwiera się przed nami ogromna przestrzeń - od parteru aż po przeszklony dach. Kształt holu "rzeźbią" balkony na każdej elewacji i dwie przezroczyste windy. Nie są zamknięte w typowych szybach windowych, tylko "wiszą" w powietrzu na linach i szynach. Rolę detali i ozdób pełnią tu elementy konstrukcji - liny, nity, rury. Architekci zestawili je z nowoczesnym oświetleniem przypominającym futurystyczne miejskie latarnie. Uzupełniając je świecącymi taflami zielonkawego szkła, którymi obłożone są ściany, i niebieskimi lampkami w posadzce. W biurowcu mieszczą się sale konferencyjne, parking podziemny i na zewnątrz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej