W dawnej fabryce będzie galeria

2009-09-03 17:42
Galeria Oktawa
Autor: Pracownia Urbano

Centralna część Wrześni zostanie poddana rewitalizacji. Mowa o 8-hektarowym obszarze, pomiędzy ulicą Kolejową i rzeką Wrześnicą, na którym niegdyś prowadziła działalność firma Tonsil. Teren ten ze względu na lokalizację jak i powierzchnię posiada duży potencjał.

Prace nad projektem zagospodarowania tego obszaru prowadzone są w pracowni Urbano od ubiegłego roku. W miejscu, gdzie znajdują się zabudowania fabryczne planowana jest budowa centrum handlowego Oktawa oraz zespołu willi miejskich. Bezpośrednio przy byłych zakładach produkcyjnych znajduje się dworzec autobusowy, który również musi ulec przebudowie i modernizacji. W przyszłości podróżni mogliby korzystać z oferty galerii w zintegrowanym z budynkiem Oktawy dworcem. Planowana powierzchnia nieruchomości, na której realizowane będzie centrum handlowe wynosi ok. 3,8 ha. Przewidywana wielkość zabudowy obiektu to ok. 16 042 mkw. Na terenie znajdzie się również naziemny plac parkingowy z 222 miejscami postojowymi oraz skwery zieleni. Dodatkowo podziemna hala parkingowa pomieści ok. 750 samochodów osobowych.

Bryła galerii Oktawa zaprojektowana jest na planie złamanego prostokąta, którego wysokość na całej długości będzie sięgać jednej kondygnacji. Wyjątek stanowi wejście główne, zlokalizowane w promieniu skrzyżowania ulicy Kolejowej i Miłosławskiej. Wejście w kształcie okręgu zostało zaprojektowane z elementów fasady przypominającej wyciągnięty ku górze key-board. Zamierzeniem architektów jest wykorzystanie materiałów przyjaznych i zgodnych z ochroną środowiska. W związku z tym koncepcja zakłada zastosowanie paneli słonecznych.

Teren ma być obsługiwany z głównego układu ulic miasta, w tym z ul. Kolejowej. Pomiędzy obszarem zainwestowania, a rzeką Wrześnicą zaprojektowano miejsce do kontynuowania ciągu pieszo-rowerowego. Na wysokości ulicy Rzecznej zaplanowano budowę kładki pieszo-rowerowej. Połączy ona obiekt galerii z rynkiem głównym.

Pracownia Urbano aktualnie prowadzi projekty, w tym prace koncepcyjne i studyjne (przedprojektowe) galerii handlowych na rewitalizowanych terenach w Pułtusku (Koszry, woj. mazowieckie), Dzierżoniowie (Silesiana, woj. dolnośląskie) oraz w Radomiu (PKP, woj. mazowieckie).

Zagospodarowanie Bulwarów Wrzesińskich
Autor: Pracownia Urbano
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej