Słowacka firma zainwestuje 60 mln euro w modernizację polskiego ośrodka narciarskiego

2017-02-21 16:57
Modernizacja Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego
Autor: Major Architekci Inwestorem jest słowacka firma Tatry Mountain Resort

Chodzi o ośrodek narciarski w Szczyrku. Firma Tatry Mountain Resort już wczesną wiosną zamierza rozpocząć prace nad jego modernizacją. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na sezon 2019/2020, ale pierwsze wyciągi mają ruszyć już z końcem 2017 roku. Projekt architektoniczny górnej stacji gondoli na Hali Skrzyczeńskiej powstał w pracowni Major Architekci.

Szczyrkowski Ośrodek Narciarski przejdzie w najbliższym czasie zaskakującą metamorfozę. Słowacy w pierwszej kolejności planują przebudować i poszerzyć część tras, a następnie wybudować kolejne. Powstaną też nowe wyciągi narciarskie, m.in. kolej gondolowa z 10-osobowymi wagonikami. Kompleks ma być najlepszym ośrodkiem narciarskim w Polsce.  

Ośrodek znajduje się pomiędzy dwoma stokami, w miejscu styku wielu tras zjazdowych. Niebawem na jego terenie rozpocznie się budowa nowego obiektu stacji gondoli, który został zaprojektowany jako przestrzeń z lokalami gastronomicznymi. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 2516 m². Będzie to ważny element infrastruktury ośrodka. Jego projekt powstał w pracowni Major Architekci.

Projekt budynku to trzy bryły w układzie tarasowym, tzn. dach jednej części jest jednocześnie tarasem dla części sąsiedniej. Mają one wysokość od 1 do 3 kondygnacji i są połączone wspólnym trzonem komunikacyjnym, przylegającym do górnej stacji gondoli. Poszczególne bryły zostały maksymalnie wysunięte w kierunku granicy działki, pod różnymi kątami, dla osiągnięcia jak najlepszych doznań wizualnych. Dzięki panoramicznym przeszkleniom turyści będą mogli podziwiać górski krajobraz. Od południowo-zachodniej strony stoku, na dachach dwóch niższych budynków, zaprojektowano tarasy. Na jednym z nich znajdzie się grill-bar, drugi będzie miał charakter zdecydowanie widokowy. Budynek ma intrygującą formę architektoniczną, ale nie rywalizuje z górskim krajobrazem, również dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów.

Modernizacja Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego zakończy się w 2019 roku.

Nazwa inwestycji: Szczyrkowski Ośrodek Narciarski
Lokalizacja: Szczyrk
Funkcja: ośrodek narciarski
Inwestor: Tatry Mountain Resort
Projektant: Major Architekci
Całkowita powierzchnia: 2516 m²
Liczba kondygnacji: 1-3
Rozpoczęcie budowy: 2017
Zakończenie budowy: 2019

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej