vitkAc. Ekskluzywny dom handlowy w Warszawie

2013-03-20 16:18
vitKac. Dom handlowy Warszawa
Autor: Marcin Czechowicz Dom handlowy vitkAc w Warszawie. Budynek nazywany także Wolf Bracka wybudowany został na rogu Alej Jerozolimskich i ulicy Brackiej

Dom handlowy vitkAc, nazywany także Wolf Bracka, powstał w ścisłym centrum Warszawy, u zbiegu ulic Brackiej i Nowogrodzkiej. vitkAc to pierwszy nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce ekskluzywny dom mody. Budynek Wolf Bracka, który zaprojektował Stefan Kuryłowicz, od samego początku budzi wiele emocji – architektura budynku jednych zachwyca, u drugich wbudza niechęć i niesmak.

vitkAc. Dom towarowy jakiego w Warszawie do tej pory nie było

Wolf Bracka został wybudowany w ścisłym centrum Warszawy, na działce o powierzchni 2,7 mkw., u zbiegu ul. Brackiej i Nowogrodzkiej - w miejscu, gdzie stał zbudowany w 1960 roku pawilon Chemi. Budynek ten wpisany był na listę najcenniejszych dla tożsamości miasta obiektów architektonicznych warszawskiego oddziału SARP. Mimo licznych apeli i protestów, w 2008 roku pawilon został zburzony, w związku z rozpoczęciem budowy domu handlowego.

Dom towarowy vitkAc to inwestycja, która praktycznie od samego początku budziła kontrowersje i wywoływała skrajne emocje wśród architektów, urbanistów, a także mieszkańców Warszawy. Dla jednych budynek Wolf Bracka jest przykładem ponadczasowej elegancji i europejskiej jakości, inni krytukują architekturę i położenie obiektu.

Inwestorem obiektu jest spółka Wolf Immobilien Polen. Projekt budynku przygotowali, pod kierownictwem Stefana Kuryłowicza, architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. Ich celem było stworzenie luksusowej, bezprotensjonalnej w charakterze i jednocześnie nowoczesnej oprawy dla prezentowanych tu ekskluzywnych marek.

Budynek Wolf Bracka to wielka, masywna, czarna bryła z małą liczbą okien. We wszystkich przestrzeniach wspólnych wykorzystany został ciemnografitowy brazylijski granit. Również elewacja budynku wyłożona jest tym samym materiałem. Pozbawiona okien, utrzymana w ciemnej tonacji zachodnia fasada budynku, skrywa piony komunikacyjne i techniczne. Podział elewacji tworzą trzy powtarzające się w różnych konfiguracjach moduły kamiennej okładziny układające się w rodzaj taśmy wijącej się wokół kolejnych kondygnacji. Pionowe podziały elewacji nawiązują do monumentalizmu znajdującego się obok gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego. Zaokrąglone narożniki domu handlowego vitkAc nawiązują do bryły domu towarowego Smyk, który znajduje się po przeciwległej stronie Alej Jerozolimskich.

Dane obiektu
Nazwa obiektu Budynek handlowo-usługowy Wolf Bracka z domem mody vitkAc
Lokalizacja Warszawa, ul. Bracka, róg Al. Jerozolimskich
Realizacja 2008-2011
Projekt 2003-2011
Powierzchnia użytkowa 21 061 m2
Powierzchnia zabudowy 2064 m2
Powierzchnia terenu 2696 m2
Kubatura 111 510 m3
Inwestor Wolf Immobilien Polen
Pracownia projektowa Kuryłowicz & Associates
Konstrukcja Biuro Projektów Konstrukcyji Budowlanych KIP

 

Prezentacja Domu mody vitkAc w Warszawie: "Architektura-murator" 5/2012

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej