Twierdza Modlin ma nowego właściciela. Inwestor zapowiada rewitalizację Twierdzy

2013-11-12 16:09
twierdza modlin
Autor: Konkret SA Twierdza Modlin ma nowego właściciela. Społka Konkret nabyła 58 hektarów wraz z zabudowaniami od Agencji Mienia Wojskowego za 35 mln złotych

Twierdza Modlin to 58 hektarów gruntu wraz z historycznymi zabudowaniami. Spółka Konkret nabyła Twierdzę Modlin od Agencji Mienia Wojskowego za 35 mln złotych. Nowy właściciel chce rewitalizować obiekt i planuje powstanie na jej terenie nowego funkcjonalnego miasta.

Twierdza Modlin to jedna z najlepiej zachowanych twierdz w Europie. To Napoleon w 1806 roku podjął decyzję o budowie twierdzy w tym miejscu, on również jest autorem pierwszego projektu twierdzy Modlin. Budowę w 1864 roku zakonczyli Rosjanie. Wtedy twierdza wraz z osiedlem oficerskim, magazynami, łaźnią, piekarnią i kasynem była dobrze funkcjonującym miastem.

Obecnie na terenie Twierdzy Modlin znajduje się kompleks koszarowy, 23 forty, 11 prochowni, 28 obiektów zabytkowych, 36 ulic i 3 pomniki przyrody. Inwestor i nowy właściciel Twierdzy zobowiązany będzie zachować historyczny układ przestrzenny, historyczne budowle murowane i ziemne, historyczne drogi wraz z nawierzchnią, zieleń i formy małej architektury.

Zalecenia konserwatora zabytków wyznaczają termin 18 miesięcy od momentu kupna na rozpoczęcie prac konserwatorskich. Ponadto konserwator zobowiązuje właściciela do zachowania funkcji kulturalnych, turystycznych i rekreacyjnych na terenie Twierdzy Modlin.

Plany inwestora obejmują rewitalizację historycznej zabudowy oraz wybudowanie nowych obiektów. W Twierdzy Modlin ma powstać nowe miasto w którym będzie się żyło i pracowało. Spółka Konkret również chciałaby aby powstało wirtualne centrum kultury oraz przestrzeń wystawiennicza.

Prace budowlane mają się zacząć od zabezpieczenia dachów zabytkowych obiektów, wymiany stolarki, uformowania nowych wałów i utwardzenia istniejących.

Planowana wartość inwestycji na terenie Twierdzy to miliard złotych. Inwestor planuje zakończyć rewitalizację w okresie 6-10 lat.

Wartość umowy kupna-sprzedaży Twierdzy Modlin wynosi 35 mln złotych.

twierdza modlin
Autor: Konkret SA Koszt inwestycji planowanych w okresie najbliższych 6-10 lat wyniesie miliard złotych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej