Twierdza Modlin ma nowego właściciela. Inwestor zapowiada rewitalizację Twierdzy

2013-11-12 16:09
twierdza modlin
Autor: Konkret SA Twierdza Modlin ma nowego właściciela. Społka Konkret nabyła 58 hektarów wraz z zabudowaniami od Agencji Mienia Wojskowego za 35 mln złotych

Twierdza Modlin to 58 hektarów gruntu wraz z historycznymi zabudowaniami. Spółka Konkret nabyła Twierdzę Modlin od Agencji Mienia Wojskowego za 35 mln złotych. Nowy właściciel chce rewitalizować obiekt i planuje powstanie na jej terenie nowego funkcjonalnego miasta.

Twierdza Modlin to jedna z najlepiej zachowanych twierdz w Europie. To Napoleon w 1806 roku podjął decyzję o budowie twierdzy w tym miejscu, on również jest autorem pierwszego projektu twierdzy Modlin. Budowę w 1864 roku zakonczyli Rosjanie. Wtedy twierdza wraz z osiedlem oficerskim, magazynami, łaźnią, piekarnią i kasynem była dobrze funkcjonującym miastem.

Obecnie na terenie Twierdzy Modlin znajduje się kompleks koszarowy, 23 forty, 11 prochowni, 28 obiektów zabytkowych, 36 ulic i 3 pomniki przyrody. Inwestor i nowy właściciel Twierdzy zobowiązany będzie zachować historyczny układ przestrzenny, historyczne budowle murowane i ziemne, historyczne drogi wraz z nawierzchnią, zieleń i formy małej architektury.

Zalecenia konserwatora zabytków wyznaczają termin 18 miesięcy od momentu kupna na rozpoczęcie prac konserwatorskich. Ponadto konserwator zobowiązuje właściciela do zachowania funkcji kulturalnych, turystycznych i rekreacyjnych na terenie Twierdzy Modlin.

Plany inwestora obejmują rewitalizację historycznej zabudowy oraz wybudowanie nowych obiektów. W Twierdzy Modlin ma powstać nowe miasto w którym będzie się żyło i pracowało. Spółka Konkret również chciałaby aby powstało wirtualne centrum kultury oraz przestrzeń wystawiennicza.

Prace budowlane mają się zacząć od zabezpieczenia dachów zabytkowych obiektów, wymiany stolarki, uformowania nowych wałów i utwardzenia istniejących.

Planowana wartość inwestycji na terenie Twierdzy to miliard złotych. Inwestor planuje zakończyć rewitalizację w okresie 6-10 lat.

Wartość umowy kupna-sprzedaży Twierdzy Modlin wynosi 35 mln złotych.

twierdza modlin
Autor: Konkret SA Koszt inwestycji planowanych w okresie najbliższych 6-10 lat wyniesie miliard złotych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej