Trendy w projektowaniu i urządzaniu przestrzeni biurowej
Na trendy w projektowaniu przestrzeni publicznej ma wpływ zmiana priorytetów w postrzeganiu otoczającego nas świata. Miniaturyzacja, oświetlenie LED, ciasne metropolie, malejące zasoby surowców naturalnych wymagają od projektantów stosowania odważnych i nietypowych rozwiązań.
Nie tylko dzięki miniaturyzacji, lecz także nowym rodzajom ekranów nasze biuro staje się zupełnie innym miejscem pracy. Siedzenie za biurkiem w wygodnym fotelu będzie już tylko luksusem, gdyż interakcja z przedmiotami potrzebnymi nam do pracy będzie wymagała więcej przestrzeni. Zmienią się również normy z zakresu ergonomii. Interaktywne stoły z ekranami „multi touch” pozwolą przemieszczać dokumenty i foldery, jak w rzeczywistym świecie. Również automaty do kawy będą stanowić interakcję, jaką znamy z gier marki Wii, i wymagać sportowej kondycji.
Autor: serwisy prasowe
T-mobile, IFA Berlin
Oświetlenie
Nowym trendom odpowiada także nowoczesne oświetlenie – LED. Zużywa ono niewiele energii i można sterować nim małym komputerkiem, zmieniając jego barwę i natężenie. Nowoczesny hotel CitizenM na lotnisku Schiphol w Amsterdamie słynie ze swoich pokoi, które można oświetlić w dowolnej tonacji kolorystycznej. Nowe wnętrza samolotów Airbus również są wyposażone w LED-y, które nie tylko zapewniają komfort podróży, lecz także pełnią ważną funkcję w oświetlaniu drogi ruchu i wyjść awaryjnych w samolocie. Firma Philips znana ze swoich technologicznych osiągnięć zaprezentowała na początku tego roku projekt inteligentnych latarni ulicznych, reagujących na ruch, który powoduje zmianę natężenia światła.
Autor: serwis prasowy
Pilot do regulacji oświetlenia, hotel CitizenM, Amsterdam
Ruch
Jest to największa zmora współczesnych metropolii, zbyt ciasnych dla tak dużej liczby mieszkańców, którzy korzystają z różnych środków transportu. W wielu miastach tworzy się ścieżki rowerowe, a w biurach powstają łazienki z natryskami, aby ci, którzy wybrali przejazd rowerem, mogli się odświeżyć. Zapanowała również moda na „urban bike”. Nie mam na myśli rowerów górskich w mieście (z 24 przerzutkami, bo to jest zwykły szpan), lecz takie, które wytrzymują codzienną trasę do pracy. Ciekawe są najnowsze produkty firmy Giant i Batavus o designie nawiązującym do kształtu spinacza do papieru. Natomiast Honda zaproponowała U3X – nowe mobilne siedzisko do biur. Czy jesteśmy gotowi do jazdy?
Autor: serwis prasowy
Wnętrze samolotu Airbus
Autor: serwis prasowy
Kolekcja mebli biurowych Xeon, Balma
Autor: serwis prasowy
Kolekcja biurowa Steelcase
Lekkość materiałów i konstrukcji
Zasoby surowców naturalnych maleją, co wiąże się ze wzrostem cen produktów z nich wykonanych. We wnętrzach samolotów pasażerskich ważne są nie tylko estetyka i bezpieczeństwo, lecz także ciężar każdego metra kwadratowego materiału. Dzięki ostatnim dokonaniom Airbusa i Boeinga powstały nowe lekkie laminaty, których wytrzymałość jest większa niż najlepszych materiałów naturalnych. Zastosowanie ich we wnętrzach komercyjnych zmienia nie tylko ich wygląd, lecz także podejście do samego produktu. Wiele firm i projektantów wzornictwa przemysłowego prezentuje rozwiązania, w których lekkość materiałów i konstrukcji odgrywa istotną rolę.
Konstrukcja - dekoracja
Zawsze fascynowała mnie konstrukcja przedmiotu, która według mnie jest jego duszą. Niekiedy szkielety stają się dla projektanta formą dekoracji. Minimalizm i prostota to zbyt trudne założeniem dla inżyniera i konstruktora, którzy muszą wydobyć z kilku spojeń całe piękno i funkcjonalność produktu. Dzisiaj obie te sprawy łączy inżynieria kreatywna. Projektanci, którzy się nią zajmują, myślą niestandardowo, inaczej niż konstruktorzy. Nie umniejszając tym ostatnim, kreatywna inżynieria wymaga nowego spojrzenia na popularne rozwiązania techniczne. Nowatorscy projektanci dbają o estetykę konstrukcji, tworząc w ten sposób interesujące przedmioty, nie wymagające skomplikowanych instrukcji obsługi, gdyż same w sobie zawierają funkcje.
Świat mody
Charakteryzują go sezonowe fascynacje kolorami, krojami czy deseniami. Jedynie firmy odzieżowe pozwalają sobie na wymianę kolekcji dwa razy w roku. Natomiast wszędzie, gdzie mamy do czynienia ze wzornictwem przemysłowym ściśle powiązanym z technologią produkcji, zmiany są dokonywane co kilka lat. Przewidywanie trendów dla firm, w których terminy wdrożeń są dłuższe należy do moich obowiązków zawodowych, niemniej cieszę się pomysłowością tych producentów, którzy sami, nie czekając na wyznaczniki mody, odważnie stosują oryginalne i nietypowe dla ich branży materiały.
Nowy styl pracy
Ergonomia 24 godziny na dobę, bowiem pracujemy nie tylko w biurach, lecz także w kawiarniach, na lotniskach, w autobusach czy taksówkach. Dla wielu firm nowy styl pracy stał się inspiracją do produkcji innowacyjnych wyrobów, które śmiało wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom. Wszystko wokół nas, zarówno sprzęt, jak i otoczenie, powinno gwarantować bezpieczne, wygodne warunki życia.
Zuzanna Skalska, trendwatcher, Holandia. Studiowała na Design Academy w Eindhoven i w Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch. Od ponad 11 lat pracuje jako trendwatcher, początkowo w Philips Design, a obecnie w VanBerlo Strategy + Design – największej holenderskiej agencji projektowej. Prowadzi, m.in. także w Polsce, wykłady i warsztaty na temat trendów w światowym wzornictwie. Jest autorką serii publikacji o trendach nagrodzonych Red Dot Communication Award 2009. Mieszka w Holandii, uczestniczy w najważniejszych imprezach wyznaczających przyszłe nurty.