Toruń: podpisano umowę o przedłużenie linii tramwajowej do CH Karawela

2011-04-11 11:35
Centrum handlowe Karawela w Toruniu
Autor: ProConcept Communications wizualizacja centrum handlowego Karawela, wejście główne

Spółka Karawela oraz Urząd Miasta Torunia podpisały umowę o przedłużeniu linii tramwajowej wzdłuż Szosy Bydgoskiej do planowanego CH Karawela i budowę przystanku o nazwie Karawela.

CH Karawela powstanie na działce położonej przy Szosie Bydgoskiej, na terenie dawnych zakładów chemicznych Polchem. Projekt o łącznej powierzchni najmu 60 000 mkw. zakłada wybudowanie galerii handlowej o powierzchni najmu 40 000 mkw oraz parku handlowego o powierzchni najmu 20 000 mkw. Planowana jest budowa multipleksu oraz największego w regionie hipermarketu o powierzchni przekraczającej 10 000 mkw. W parku handlowym znajdzie się centrum wyposażenia wnętrz - duży specjalistyczny market meblowy, market z wyposażeniem domu i ogrodu, największy w rejonie sklep ze sprzętem sportowym oraz sprzętem elektronicznym. Wynajmem powierzchni zajmuje się firma DTZ oraz Retail Spirit Polska.

Zobacz także: Hydrobudowa Polska i PBG wybudują halę sportową

Inwestycja ma być ukończona pod koniec 2013 r. lub na początku 2014 r.

Autorem projektu architektonicznego i konceptu centrum jest Sud Architectes oraz światowej sławy architekt Guillaume Sadoux, autor projektów wnętrz CH Arkadia i Centrum Warszawa Wileńska.

W związku z tak dużą inwestycją zachodzi konieczność przebudowy układu komunikacyjnego. Podpisana 8 kwietnia umowa nakłada na Karawelę konieczność wykonania m.in.:

  • projektu i budowy dróg dojazdowych do realizowanej inwestycji, w tym przebudowy skrzyżowania ul. Pera Jonssona poprzez budowę ronda
  • zaprojektowania i przebudowy oświetlenia drogowego na części ul. Szosa Bydgoska
  • zaprojektowania i budowy układu drogowego – zjazdu z przyszłej Trasy Średnicowej umożliwiającego skomunikowanie terenu inwestycji z tą trasą
  • przedłużenia linii tramwajowej wzdłuż Szosy Bydgoskiej do CH Karawela i budowę przystanku, który będzie obsługiwał także położony obok przyszłego centrum handlowego stadion żużlowy - toruńską Motoarenę. Spółka Karawela wybuduje całą infrastrukturę przystanku.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej