TOP 10: Baseny termalne w Polsce. Poznaj najlepsze kurorty z basenami termalnymi

2023-08-11 6:54

Baseny termalne – oto nasza propozycja dla miłośników wody, szczególnie gdy pogoda nie sprzyja innym atrakcjom. Poznaj TOP 10 najpopularniejszych basenów termalnych, które warto odwiedzić, także w celach leczniczych. Polskie wody z głębi ziemi są bowiem pełne cennych minerałów o właściwościach leczniczych i niczym nie ustępują słowackim czy węgierskim kurortom, które do niedawna Polacy odwiedzali najchętniej.

Spis treści

 1. Termy Maltańskie – największe polskie baseny termalne
 2. Termy Mszczonów – baseny termalne pod Warszawą
 3. Termy Bania – aquapark z widokiem na polskie Tatry
 4. Termy Bukovina – jedne z najnowocześniejszych basenów termalnych
 5. Termy Szaflary – kameralny kompleks basenów termalnych
 6. Baseny termalne Solec-Zdrój – wody z największą zawartością siarki
 7. Aquapark Zakopane – baseny termalne u podnóża Tatr
 8. Termy Uniejów – baseny termalne w centralnej części Polski
 9. Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej – baseny przy stacji narciarskiej
 10. Termy Cieplice – baseny termalne z najcieplejszymi wodami w Polsce
 11. Temperatura wody w polskich basenach termalnych
 12. Rodzaje wód termalnych i ich właściwości
Ciekawe

Inwestycje związane z budową basenów termalnych w Polsce to duże wyzwanie i ogromne przedsięwzięcie. Wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, zaangażowania wyspecjalizowanych biur projektowych i profesjonalnych wykonawców. Dzięki postępowi technologicznemu, dostęp do wód termalnych w Polsce w ostatnich latach znacznie się poprawił. Przypomnijmy, że wody termalne to wody podziemne, które po wydostaniu się na powierzchnię mają temperaturę nie mniejszą niż 20°C. Dodatkowo zawierają bogactwo dobroczynnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków chemicznych pochodzących z wnętrza ziemi. W ostatnich latach w Polsce powstało wiele ośrodków termalnych, które funkcjonują przez cały rok. Wiele z nich to również najlepsze aquaparki w Polsce. Coraz więcej turystów docenia gorące źródła i chętnie z nich korzysta.

Termy Maltańskie
Autor: materiały prasowe Termy Maltańskie

Termy Maltańskie – największe polskie baseny termalne

Największy kompleks basenów termalnych w Polsce, położony nad brzegiem jeziora Maltańskiego, w samym centrum Poznania. Na obszarze 6 ha znajduje się 18 basenów sportowych i rekreacyjnych o całkowitej powierzchni lustra wody 5000 m². Ponadto w budynku jest 14 pomieszczeń z saunami oraz profesjonalne SPA z 17 gabinetami.

Termy Maltańskie to również aquapark. W basenach solankowych term wykorzystywana jest woda termalna pochodząca z pobliskiego odwiertu, pobierana z głębokości ponad 1300 m. Solanka ma temperę prawie 40°C i jest nisko zmineralizowana, dzięki czemu wykorzystywana jest zarówno do celów rekreacyjnych, jak i leczniczych. Kompleks funkcjonuje od 16 października 2011 roku.

Baseny termalne Mszczonów
Autor: materiały prasowe Baseny termalne Mszczonów

Termy Mszczonów – baseny termalne pod Warszawą

Termy Mszczonów położone są pomiędzy dwoma największymi polskimi miastami – Warszawą i Łodzią (45 km od Warszawy i 90 km od Łodzi). W kompleksie jest 5 basenów wypełnionych wodą o temperaturze do 34° oraz sztuczna rzeka, bicze i masaże wodne, kompleks saun. W najbliższym otoczeniu basenów znajduje się plaża, boisko do siatkówki, zewnętrzna siłownia oraz plac zabaw dla dzieci, a w okresie zimowym lodowisko.

Historia mszczonowskiej wody termalnej sięga 1976 roku, kiedy to wykonano odwiert w poszukiwaniu ropy. Ropy nie znaleziono, ale natrafiono na wody o temp. od 22-24°C. Odkryciem zainteresowano się dopiero w 1992 roku. Władze samorządowe zarządziły przeprowadzenie badań, w trakcie których stwierdzono występowanie ciepłych wód podziemnych o temp. od 25-75°C. Termy Mszczonów dostępne są dla turystów od czerwca 2008 roku.

Termy Mszczonów wykorzystują wody geotermalne eksploatowane z głębokości ponad 1700 m. Wody te charakteryzują się podwyższoną zawartością żelaza, a kąpiele w nich poprawiają samopoczucie, redukują stres, korzystnie wpływają na schorzenia reumatyczne oraz układu kostnego.

Baseny termalne - Terma Bania
Autor: materiały prasowe - Terma Bania Kompleks basenów termalnych w Białce Tatrzańskiej to jeden z najchętniej odwiedzanych kurortów na Podhalu

Termy Bania – aquapark z widokiem na polskie Tatry

Termy Bania w Białce Tatrzańskiej połączone są ze wszystkimi atrakcjami aquaparku. Kompleks spośród innych wyróżnia podział na strefę głośną i cichą. Dzięki temu można z rodziną szaleć na zjeżdżalniach, albo odprężyć się w ciszy podziwiając panoramę Tatr.

Wody termalne osiągają temperaturę od 20-38°C, zawierają siarczki, krzemionkę, potas, wapń, magnez i żelazo. Wysoka temperatura wody i jej lekko kwaśny odczyn ułatwiają wchłanianie przez organizm tych cennych substancji. Kąpiele w basenach przywracają m.in. równowagę psychofizyczną, poprawiają ciśnienie i przemianę materii, eliminują schorzenia i niedoskonałości skóry.

Można korzystać, zarówno z basenów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. W sumie jest ich 14. Pomysł budowy kompleksu termalnego zrodził się w 2006 roku. Inwestor od samego początku zakładał wpasowanie nowo powstałego obiektu w naturalne ukształtowanie terenu, przy zachowaniu ekologicznych rozwiązań. Materiały wykorzystywane podczas budowy Termy Bania miały być naturalne czyli kamień, drewno – w większości występujące w krajobrazie Podhala. Inwestycja była realizowana od 2009 do 2011 roku.

Baseny termalne - Termy Bukovina
Autor: materiały prasowe - Termy Bukovina Termy Bukovina

Termy Bukovina – jedne z najnowocześniejszych basenów termalnych

Jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenów geotermalnych w Europie znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej, malowniczej miejscowości położonej u podnóża polskich Tatr, na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W kompleksie można korzystać z basenów wewnętrznych i zewnętrznych, w sumie jest ich aż 20. Poza licznymi atrakcjami wodnymi w kompleksie znajdziemy między innymi łaźnie parowe, sauny fińskie, kabinę na podczerwień, lakonium oraz strefę schładzania i wypoczynku.  

Wody termalne w Termach Bukovina zawierają ważne dla zdrowia i ciała składniki m.in. sód (Na), wapń (Ca), chlor (Cl), potas (K), siarka (S), magnez (Mg) oraz chrom (Cr). Kąpiel w nich wpływa korzystnie na cały organizm, a przede wszystkim na układ mięśniowo – kostny oraz układ sercowo – naczyniowy. Pomaga eliminować bóle, stany zapalne, chroni przed chorobami serca, reguluje gospodarkę hormonalną organizmu, znacznie przyspiesza przemianę materii i procesy rekonwalescencji po wielu zabiegach oraz licznych schorzeniach. Pomaga także niwelować bóle głowy i obniża stres.

Baseny termalne w Polsce
Autor: materiały prasowe Termy Szaflary

Termy Szaflary – kameralny kompleks basenów termalnych

Termy Szaflary to zaledwie cztery baseny: dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne. Miejsce odpowiednie dla wszystkich, którzy chcą uniknąć tłumów. Baseny wyposażone są w wiele urządzeń do hydromasażu, takich jak bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu karku i części barkowej szerokimi i wąskimi strumieniami wody. Ponadto można korzystać z trzech torów zjeżdżalni rodzinnej oraz brodzika dla dzieci. Woda w termach Szaflary jest mocno zmineralizowana, dzięki czemu sprawdza się m.in. w leczeniu nerwic i wspomaga odchudzanie.

Baseny termalne w Polsce
Autor: materiały prasowe Baseny mineralne Solec Zdrój

Baseny termalne Solec-Zdrój – wody z największą zawartością siarki

Solec-Zdrój to wieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie świętokrzyskim. Tu właśnie znajdują się baseny termalne, których woda pochodzi ze źródła "Malina". Jest to solanka siarczkowo-bromkowo-jodkowo-borowa o najwyższej, niespotykanej w innych basenach termalnych w Polsce, zawartości aktywnych związków siarki – ok. 900 mg H2S/litr.

Baseny mineralne Solec-Zdrój składają się z letniego basenu zewnętrznego z plażą, basenu rekreacyjnego oraz solankowo-siarczkowego, brodzika dla dzieci o głębokości od 15-30 cm, strefy Saun & Wellness.

Baseny termalne w Polsce
Autor: materiały prasowe Aquapark Zakopane

Aquapark Zakopane – baseny termalne u podnóża Tatr

Jeden z popularniejszych basenów termalnych w Tatrach. To również duży aquapark, który działa od 2006 roku. Obiekt może pomieścić jednocześnie około 1000 osób. Woda we wszystkich basenach ma temperaturę między 29-32°C, a w brodziku nawet 33°C. Z tarasu widokowego zewnętrznego basenu termalnego podziwiać można przepiękną panoramę Tatr. Wewnątrz obiektu są jeszcze baseny wewnętrzne – pływacki, rekreacyjny z biczami wodnymi, gejzerami i leżankami podwodnymi oraz brodzik z kolorowymi interaktywnymi zabawkami.

Baseny termalne w Polsce
Autor: materiały prasowe Termy Uniejów

Termy Uniejów – baseny termalne w centralnej części Polski

Kompleks położony u stóp XIV-wiecznego zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Termy Uniejów to baseny kryte, otwarte oraz strefa odnowy biologicznej. Basen  solankowo-uzdrowiskowy z ciepłą wodą dostępny jest przez cały rok, niezależnie od pogody. Wody Termach Uniejów znajdują się na głębokości ponad 2000 m, osiągają temperaturę do 68°C. Uniejowska solanka termalna znajduje zastosowanie przy leczeniu chorób reumatoidalnych no. zwyrodnień stawów, ortopedyczno-urazowych i stanów po zabiegach operacyjnych narządu ruchu, skóry, schorzeń nosa, ucha, gardła i krtani, nerwobólach, dyskopatiach i nerwicach.

Baseny termalne w Polsce
Autor: materiały prasowe Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej

Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej – baseny przy stacji narciarskiej

Jeśli masz ochotę popływać w ciepłych wodach geotermalnych, po dniu spędzonym na nartach to miejsce dla Ciebie. Kąpielisko przy stacji narciarskiej „Szymoszkowa” zostało otwarte w lecie 2007. Woda, która je wypełnia pochodzi z odwiertu geotermalnego „Szymoszkowa GT1” i ma temperaturę około 30°C. Według badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk woda z odwiertu została zakwalifikowana jako woda termalna, zmineralizowana. W jej skład wchodzą: wapń (37%), magnez (36%), sód (23%), potas (2,3%). Oprócz kąpieli w basenach termalnych goście kąpieliska mogą korzystać ze zjeżdżalni, boiska do siatkówki plażowej, wypożyczalni leżaków oraz karczmy.

Baseny termalne w Polsce
Autor: materiały prasowe Tremy Cieplice

Termy Cieplice – baseny termalne z najcieplejszymi wodami w Polsce

Cieplice to uzdrowiskowa część Jeleniej Góry, z której rozciąga się przepiękny widok na Karkonosze. Tutejsze gorące źródła osiągają temperaturę nawet 87°C. Woda wydobywana z głębokości 1800 m musi być specjalnie schłodzona oraz przefiltrowana. Baseny termalne w Cieplicach znane są w całej Europie ze względu na najwyższą zawartość krzemionki. Park wodny wyposażony został w dwa baseny termalne, z których można wypłynąć na zewnątrz bez względu na porę roku i temperaturę powietrza. Ponadto w kompleksie jest wewnętrzny basen rekreacyjny z torami pływackimi, 2 brodziki dla dzieci, kompleks zjeżdżalni oraz centrum SPA.

Temperatura wody w polskich basenach termalnych

Baseny termalne
Autor: www.shopalike.pl/baseny-termalne/ Temperatura wody w polskich basenach termalnych Link: Kliknij i powiększ

Rodzaje wód termalnych i ich właściwości

Baseny termalne
Autor: www.shopalike.pl/baseny-termalne/ Rodzaje wód termalnych i ich właściwości Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej