„Szkieletor” EuRoPol Gazu zmienia się w Apartamenty Literacka. Dom Development buduje 100 mieszkań

2023-10-03 14:15

Niedokończony budynek EuRoPol Gazu na warszawskich Bielanach znika na naszych oczach. W miejscu straszącego latami „szkieletora” powstanie osiedle Apartamenty Literacka od Dom Development. Jak będzie wyglądało i kiedy wprowadzą się tu pierwsi mieszkańcy?

Spis treści

 1. Budynek EuRoPolGazu znika. Zastąpią go Apartamenty Literacka
 2. EuRoPol Gaz i jego „gazowy pałac”. Dlaczego nie został ukończony?
 3. Jak będą wyglądać Apartamenty Literacka? Dom Development pokazuje wizualizacje

Budynek EuRoPolGazu znika. Zastąpią go Apartamenty Literacka

Praktycznie każde większe miasto ma swojego „szkieletora” (albo i kilka). Niedokończone budynki nieraz potrafią straszyć latami, nawet w atrakcyjnych lokalizacjach, z powodu problemów finansowych lub kwestii własnościowych – przykładem choćby nieistniejący już „szkieletor” przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. Takich obiektów nie brakuje też jednak w stolicy.

Jednym ze słynniejszych warszawskich „szkieletorów” był od 2002 r. budynek EuRoPolGazu przy skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i al. gen. Stanisława Maczka. Teraz jednak znika on w szybkim tempie, a zastąpić go mają Apartamenty Literacka od firmy Dom Development. Deweloper uzyskał zgodę na wyburzenie obiektu w pierwszym kwartale 2023 r., a pod koniec kwietnia 2023 ruszyły prace rozbiórkowe. Na jego miejscu ma stanąć pierwszy etap nowego osiedla Apartamenty Literacka liczący 100 mieszkań.

Zobacz zdjęcia: Rozbiórka „szkieletora” EuRoPol Gazu na Bielanach. Zobacz, jak znika „gazowy pałac”

EuRoPol Gaz i jego „gazowy pałac”. Dlaczego nie został ukończony?

Budynek przy ul. Literackiej miał być reprezentacyjną siedzibą EuRoPol Gazu – firmy pośredniczącej w handlu gazem z Rosją. Budowa ruszyła w 2000 r., jednak stanęła w miejscu już dwa lata później. Budynek osiągnął do tego czasu stan surowy. W związku z problemami finansowymi i zmianami wewnątrz spółki inwestycji nigdy nie dokończono. Przez blisko 20 lat nie znalazł się też nikt chętny na zakup „szkieletora”. W 2011 r. spółka próbowała nawet przekazać obiekt miastu w darowiźnie, jednak urzędnicy odmówili.

Budowany przez EuRoPol Gaz obiekt o powierzchni 35 tys. m2 miał być naprawdę imponujący – architekt Tadeusz Spychała zaprojektował m.in.:

 • pomieszczenia biurowe,
 • centrum konferencyjne,
 • atrium,
 • sale gastronomiczne,
 • sale wystawowe,
 • centrum nadzoru i monitoringu systemu gazociągów,
 • podziemny parking,
 • przeszklony „okrąglak” mający pełnić funkcje baru dla VIP-ów,
 • korty tenisowe i ogród zimowy przy obiekcie.

Z uwagi na rozmiary i przepych obiekt nazywano niekiedy w mediach „gazowym pałacem”. Ostatecznie jednak ambicje spółki okazały się wygórowane, a budynek zapisał się w świadomości warszawiaków jako niedostępny „szkieletor”.

Jak będą wyglądać Apartamenty Literacka? Dom Development pokazuje wizualizacje

Osiedle Apartamenty Literacka od Dom Development bez wątpienia będzie udanym przykładem dogęszczania miasta – powstaje w doskonale skomunikowanej okolicy, na terenie oferującym mieszkańcom pełną infrastrukturę. W ramach pierwszego etapu powstaje 100 mieszkań, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2024 r. Inwestycja docelowo będzie składać się z 4 budynków o 6–8 kondygnacjach nadziemnych. Będzie też oczywiście podziemny garaż.

Jak można się dowiedzieć ze strony inwestora, najważniejsze fakty na temat I etapu Apartamentów Literacka prezentują się następująco:

 • lokalizacja: ul. Literacka 7 (Bielany),
 • liczba powstających mieszkań: 100,
 • metraż mieszkań: od 35 do 132,5 m2,
 • charakterystyka mieszkań: zróżnicowane metraże i układy pomieszczeń, lokale jedno- i dwupoziomowe, przy każdym mieszkaniu balkon, taras, loggia lub ogródek,
 • planowany termin oddania do użytku: IV kwartał 2024 r.,
 • ceny mieszkań: od 18 900 zł/m2,
 • wybrane elementy dodatkowe osiedla: fotowoltaika, plac zabaw, lokale handlowo-usługowe, stojaki na rowery, stacja napraw, ładowarka do aut elektrycznych, komórki lokatorskie, zielony dach, nasadzenia zieleni na osiedlu,
 • inwestycje towarzyszące: przebudowa przez dewelopera części ul. Literackiej oraz częściowy remont sali gimnastycznej w pobliskiej szkole.

Między budynkami powstanie ogólnodostępna przestrzeń miejska, pełna zieleni, indywidualnie zaprojektowanych elementów sztuki oraz małej architektury. Liczne lokale handlowe na osiedlu zapewnią dostęp do sklepów, kawiarni i punktów usługowych – zapowiada Grzegorz Smoliński, Dyrektor Działu Sprzedaży w Dom Development S.A.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej