Supersam Katowice. Dom handlowy w centrum Katowic

2019-06-25 15:51
Supersam Katowice
Autor: Supersam Katowice

Supersam Katowice to nowoczesny dom handlowy, który powstał w miejscu dawnej hali targowej z lat 30. XX w. Mieści się przy ul. Ks. Piotra Skargi 6, w samym centrum Katowic. Projekt budowy nowego centrum handlowego powstał w katowickim biurze architektonicznym Konior Studio. Zobacz jak wygląda przebudowany i unowocześniony Supersam Katowice.

Supersam Katowice
Autor: Supersam Katowice Projekt budowy Supersamu Katowice powstał w biurze architektonicznym Konior Studio

Supersam Katowice powstał w miejscu przedwojennego budynku, dlatego roboty budowlane rozpoczęły się od wyburzenia starej hali targowej. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków na placu budowy pozostały jedynie trzy przęsła stalowej konstrukcji historycznego obiektu. Elementy, które niegdyś powstały w Hucie Baildon, zostały poddane renowacji. Pozostałe elementy historyczne konstrukcji hali Supersamu trafiły do Muzeum Śląskiego.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Hochtief Polska, inwestorem Griffin Real Estate. Koszt inwestycji to około 80 mln euro.

Supersam Katowice
Autor: Supersam Katowice Budowa domu handlowego Supersam Katowice kosztowała około 80 mln euro

Supersam Katowice w liczbach

Nowa galeria handlowa ma powierzchnię użytkową 23 tys. m² i całkowitą 44 tys. m². Na trzech poziomach budynku znajduje się 70 sklepów i punktów usługowych, w tym także restauracji i salonów kosmetycznych. Na najwyższych kondygnacjach obiektu powstało 5 tys. m² powierzchni biurowej. Zmotoryzowani mają do dyspozycji 400 miejsc parkingowych. W obiekcie jest również nowoczesne kino i klub fitness. Galeria jest trzecim co do wielkości centrum handlowym w Katowicach.

Supersam Katowice
Autor: Supersam Katowice W nowym Supersamie pozostały jedynie trzy przęsła stalowej konstrukcji historycznej hali targowej

Supersam Katowice - trochę historii

Historia Supersamu rozpoczyna się w latach 30. XX wieku. Położony w prężnie rozwijającym się centrum Katowic obiekt, szybko stał się jednym z najważniejszych punktów na handlowej mapie miasta. Pierwotnie była to hala targowa Kattowitz Markthalle, wzniesiona według projektu inżyniera Stefana Bryły. W 1988 dobudowano budynek biurowy, a w latach 2002–2003 całość zmodernizowano. W latach 2012–2013 wyburzono dawny Supersam i rozpoczęła się budowa nowego centrum handlowego. W maju 2015 zawieszono symboliczną wiechę na budowie nowego Supersamu, 8 października 2015 obiekt oddano do użytkowania.

Supersam Katowice
Autor: Supersam Katowice

Supersam Katowice - architektura

Architektura centrum handlowego Supersam Katowice nawiązuje do tradycji modernistycznych okresu dwudziestolecia międzywojennego. Koncepcja bryły budynku łączy w sobie tradycje budownictwa śląskiego ze współczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Fragment historycznej konstrukcji zachowany wewnątrz obiektu ma charakter symboliczny. Projekt inwestycji inspirowany jest pomysłami najlepszych architektów niemieckich i polskich, takich jak Hermann Dernburg, Erich Mendelssohn czy Zbigniew Ihnatowicz.


Supersam Katowice
Autor: Supersam Katowice

Jak dojechać do galerii handlowej Supersam Katowice?

Nazwa inwestycji: Supersam Katowice
Lokalizacja: ul. Piotra Skargi, Katowice
Inwestor: Griffin Real Estate
Generalny wykonawca: Hochtief Polska
Projektant: pracownie – Konior Studio i Benoy
Powierzchnia użytkowa: 23 000 m²
Powierzchnia całkowita: 46 000 m²
Liczba miejsc parkingowych: 400
Koszt inwestycji: 80 mln euro
Rozpoczęcie budowy: 2013
Zakończenie budowy: październik 2015

Supersam Katowice
Autor: Supersam Katowice Supersam Katowice powstał w miejscu dawnej hali targowej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej