Sukcesja. Wielofunkcyjne centrum handlowe w Łodzi projektu Group-Arch

2013-06-24 16:25
Sukcesja. Wielofunkcyjne centrum handlowe w Łodzi
Autor: Group-Arch Centrum handlowo-rozrywkowe Sukcesja powstaje w Łodzi przy al. Politechniki. Będzie to miejsce, w którym szklane fasady i gładki kamień kontrastują ze starą strukturą ceglanego muru

W Łodzi powstaje centrum handlowo-rozrywkowe Sukcesja. Na terenie wielofunkcyjnego kompleksu znajdzie się m.in. galeria handlowa, strefa rozrywkowo-rekreacyjna z multipleksem oraz fitnesem. Projekt architektoniczny inwestycji przygotowali architekci z pracowni Group-Arch. Sukcesja to połączenie nowoczesnej architektury z tradycją. Frontowa elewacja z cegły nawiązuje do zabudowy dawnych zakładów przemysłowych, które znajdowały się wcześniej na tym terenie. Centrum handlowe w Łodzi będzie w pełni ekologicznym i energooszczędnym obiektem z certyfikatem BREEAM. Oddanie do użytku inwestycji zaplanowano na 2014 rok.

Sukcesja. Wielofunkcyjne centrum handlowe w Łodzi

Centrum handlowo-rozrywkowe Sukcesja powstaje w Łodzi przy al. Politechniki. Na terenie tym znajdowały się pozostałości budynków zakładów przemysłu bawełnianego Maltex. Obecnie jest to jedno z najdynamiczniej rozwijających się rejonów miasta. Bliskość ścisłego centrum, drogi krajowej nr 1, Międzynarodowych Targów Łódzkich oraz kampusu Politechniki Łódzkiej, największej uczelni technicznej w regionie - to podstawowe atuty lokalizacji wielofunkcyjnego kompleksu.

Centrum handlowe w Łodzi będzie w pełni ekologicznym i energooszczędnym obiektem, budowanym i funkcjonującym według standardów międzynarodowego certyfikatu BREEAM. Zaplanowane są m.in. nowoczesny system BMS, oświetlenie ledowe, pompy ciepła i zielony dach podlewany specjalnie magazynowaną wodą deszczową.

W kompleksie o całkowitej powierzchni ponad 140 000mkw. znajdzie się m.in. 3-kondygnacyjna galeria handlowa, część gastronomiczna, strefa rozrywkowo-rekreacyjna z centrum fitness i wielosalowym kinem. Nad galerią zlokalizowano dwupoziomowy parking, który pomieści ponad 1000 samochodów.

Inwestorem centrum handlowo-rozrywkowego Sukcesja jest spółka Fabryka Biznesu, rolę inwestora zastępczego pełni firma Metro Properties. Generalnym wykonawcą prac jest Mirbud. Projekt architektoniczny przygotowali architekci z pracowni Group-Arch.

Zakończenie prac i oddanie do użytku inwestycji w Łodzi zaplanowano na jesień 2014.

Projekt Sukcesji autorstwa pracowni Group-Arch. Połączenie historii z nowoczesnymi trendami

Sukcesja to połączenie kontrastów. To miejsce, w którym poszanowanie dla historycznego spadku po poprzednich pokoleniach spotyka się z nowoczesnymi trendami. Sukcesja to miejsce, gdzie szklane fasady i gładki kamień kontrastują ze starą strukturą ceglanego muru. Miejsce, gdzie ciemna ściana stanowi kontrę dla białej ażurowej koronki.

Mocnym akcentem głównej fasady jest rekonstruowana ceglana elewacja dawnej fabryki. Znajdujące się powyżej galerii kondygnacje parkingu otrzymały odrębny charakter mocno ażurowej koronki. Wyjątkowa forma architektoniczna dobrze współgra z uspokojoną fasadą ceglaną o klasycznym rytmie okien. Oba główne wejścia są mocno przeszklone co zapewnia naturalne oświetlenie wnętrza.

Głównym założeniem dla architektów z pracowni Group-Arch przy projektowaniu wnętrz galerii było stworzenie jasnej i otwartej przestrzeni o czytelnej strukturze komunikacyjnej. Duży nacisk został położony na zapewnienie dobrej widoczności pomiędzy różnymi kondygnacjami. Pasaż handlowy został ukształtowany w formie pętli o układzie prostokątnym o łagodnie zaokrąglonych narożnikach. Na narożnikach zostały utworzone eliptyczne place, przy dwóch z nich zlokalizowano wejścia do budynku. Nad pasażem zlokalizowano przeszklone świetliki dachowe. Od strony południowej zakłada się świetliki częściowo zmatowione lub wykonane z pół przeziernego szkła, aby ograniczyć bezpośredni dostęp światła słonecznego i zminimalizować efekt olśnienia. Wnętrza galerii zostały zaprojektowane przy użyciu nowoczesnych materiałów o stonowanej kolorystyce. Posadzki zaprojektowano z granitowych płytek w odcieniach szarości, oraz drewna. Na ścianach występują detale wykończeniowe ze stali nierdzewnej. Sufity zaprojektowano jako pełne, białe z pasmowym oświetleniem szczelinowym.

Architekci dołożyli starań, aby teren wokół Sukcesji również został atrakcyjnie zagospodarowany, aby kompleks otwierał się na przestrzeń publiczną.

Sukcesja. Wielofunkcyjne centrum handlowe w Łodzi
Autor: Group-Arch Wnętrza łódzkiej Sukcesji zostały zaprojektowane przy użyciu gamy nowoczesnych materiałów o stonowanej, eleganckiej kolorystyce. Posadzki zaprojektowano z płytek granitowych w odcieniach szarości oraz drewna. Na ścianach występują detale wykończeniowe ze stali nierdzewnej
Sukcesja. Wielofunkcyjne centrum handlowe w Łodzi
Autor: Group-Arch Kompleks usługowo-handlowo-rozrywkowy Sukcesja w Łodzi. W skład kompleksu wchodzi trzykondygnacyjna galeria handlowa. Nad galerią zlokalizowany będzie dwupoziomowy parking. Funkcje uzupełnia wielosalowe kino z możliwością niezależnego dostępu poza godzinami otwarcia galerii
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej