Galeria Młociny z nowoczesnym systemem parkowania. Poznajcie najciekawsze fakty z budowy Galerii Młociny

2019-08-02 14:39 Marzena Sarniewicz
Galeria Młociny
Autor: Soletanche Galeria Młociny jest największą galerią handlową w Warszawie. Ma 225 000 m2 powierzchni całkowitej, 82 000 m2 powierzchni najmu, z czego 76 000 m2 przeznaczonych na handel oraz gastronomię, 6 000 m2 to powierzchnia biurowa

Galeria Młociny to kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy, który powstał na warszawskich Bielanach. Sprawdź listę sklepów i restauracji jakie są dostępne w Galerii Młociny. Zobacz, co oferuje galeria w wakacje. Budowa Galerii Młociny była dużym wyzwaniem dla wielu firm. Zobacz zdjęcia z budowy Galerii Młociny. Poznaj doświadczenia firmy Soletanche przy fundamentowaniu specjalistycznym.

W artykule:

Galeria Młociny - projekt, inwestor, wykonawca

Galeria Młociny powstała na 5-hektarowej działce położonej pomiędzy ul. Zgrupowania AK „Kampinos”, a Trasą Mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Inwestorami są spółki Echo Investment (30% udziałów) i EPP (70%). Pierwsza będzie zarządzać nowo otwartym kompleksem. Druga odpowiada całościowo za proces deweloperski i najem. Mimo braku działek pod budowę w stolicy galerie handlowe Warszawa z roku na rok zwiększają swoją powierzchnię.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud. Prace ziemne wykonała firma PBDI, a fundamentowanie specjalistyczne Soletanche Polska. W ostatnim etapie budowy galerii Młociny wartość kontraktu zwiększyła się o 56,5 mln zł. Finalnie inwestycja pochłonie ponad 591 mln zł.

Oryginalny projekt architektoniczny Galerii Młociny powstał w dwóch pracowniach architektonicznych – Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates oraz Chapman Taylor. Budynek został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (certyfikat BREEAM).

Galeria Młociny w Warszawie otwarta

Otwarcie Galerii Młociny nastąpiło 23 maja 2019. Nowe centrum handlowe ma 225 tys. m² całkowitej powierzchni, na których znajduje się około 220 lokali usługowych, biura, centrum medyczne, 9-ekranowe kino, klub fitness, kilkanaście restauracji i kawiarni oraz delikatesy. W sumie powierzchnia najmu w Galerii Młociny wynosi 82 tys. m², z czego 76 tys. m² zajmuje handel, rozrywka i gastronomia. W tym 2-kondygnacyjnym kompleksie jest ponad 2 tys. miejsc parkingowych.

W ramach inwestycji powstanie również ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna z widokiem na Las Młociński, na której będą ogródki restauracyjne, boiska i ścieżki do biegania. Na dachu budynku zaprojektowano lodowisko, które będzie funkcjonowało w okresie zimowym.

Parkując, zwróć uwagę na ściany garażu

Galeria Młociny, to dość specyficzny obiekt, który charakteryzuje się niewysoką konstrukcją nadziemną, za to bardzo rozbudowaną częścią podziemną, na której znajduje się 3 kondygnacyjny parking podziemny oraz część lokali użytkowo – handlowych. Wysoki strop pozwolił na podwojenie miejsc parkingowych ( w ten sposób powstał pozom -1 i - 0,5). Klienci Galerii Młociny będą mogli zaparkować samochód wjeżdżając od ul. Zgrupowania AK Kampinos bezpośrednio na poziom -2 oraz na poziom -1 osobnymi wjazdami. Dużym wyzwaniem było wykonanie obudowy wykopu tak dużego obiektu - opowiada Aleksandra Kołek, Inżynier budowy w Soletanche Polska.

Pierwotne rozwiązane w postaci ścianki szczelnej zostało zamienione przez wykonawcę prac fundamentowych, firmę Soletanche Polska, na ściany szczelinowe, które pełnią tutaj potrójną rolę: obudowę wykopu, fundament konstrukcji nadziemnej oraz trwałych ścian podziemia służącego jako integralna część garażu podziemnego.

Główną ideą wykorzystania technologii ścian szczelinowych na tym obiekcie było odcięcie się od wód gruntowych. Aby zrównoważyć wypór wody zastosowano mikropale iniektowane Ø 330 mm kotwiące płytę fundamentową. W ten sposób powstała przestrzeń, która zapewnia 2000 miejsc parkingowym – tłumaczy Tomasz Korab, kierownik projektu, Soletanche Polska.

Galeria Młociny
Autor: Soletanche Ściana szczelinowa jest jednocześnie ścianą garażu podziemnego Galerii Młociny. Technologia ścian szczelinowych jest wybierana ze względu na krótszy czas realizacji oraz koszty jej wykonania. W przypadku ścianki szczelnej trzeba byłoby wykonać osobno obudowę wykopu oraz ścianę zewnętrzną podziemia budynku. Ściany szczelinowe w tym projekcie pełnią potrójną rolę: obudowy wykopu, elementu konstrukcyjnego podziemia (ścian parkingu podziemnego), jak również fundamentu nadającego stateczność konstrukcji nadziemnej.

Soletanche o budowie Galerii Młociny

Największym wyzwaniem była skala inwestycji. Galeria Młociny ma prawie 500 metrów długości na 100 szerokości, czyli prawie 4 hektary zamknięte ścianami szczelinowymi.

Do fundamentowania specjalistycznego została zaproszona firma Soletanche Polska. Pierwotnie Soletanche miała wykonać obudowę wykopu pod fundamenty w postaci ścianki szczelnej. Soletanche zaproponowało optymalizację zamieniając ściankę szczelną, która jest rozwiązaniem tymczasowym na ścianę szczelinową, która byłaby docelową ścianą podziemia budynku. Rozwiązanie było ofertowane kompleksowo razem z kotwieniem ścian oraz płyty fundamentowej i odwodnieniem.

Te fakty robią wrażenie
 • kilometr ścian szczelinowych
 • odwodnienie wykopu o objętości ponad 0,5 mln m3
 • symultaniczne wykonywanie kilku technologii w tym samym czasie w zależności od postępu prac 
 • obszar 43 000 m2 zamknięty ścianami szczelinowymi
 • średnio 15 metrów bieżących ściany na dzień wykonanych jednym zestawem do ścian szczelinowych
 • wykonanie fundamentów: listopad 2016 do września 2017 roku
Galeria Młociny kotwienie gruntowe
Autor: Soletanche Ze względu na rozległość placu budowy konieczne było kotwienie gruntowe. Rozpór przy takich odległościach pomiędzy ścianami nie da się zamontować. Są ona realizowane wyłącznie w narożach, aby uzupełnić obszary, gdzie wykonanie kotew gruntowych jest utrudnione lub niezasadne. Dodatkowo, ze względu na fazowanie prac, w środku potrzebna była wolna przestrzeń - bez rozpór. Wszystko po to, aby nie blokować wykopu i prac żelbetowych

Aby nie blokować wykopu i prac żelbetowych generalnemu wykonawcy, kotwy gruntowe realizowane były wyłącznie w narożach.

Po zamknięciu obszaru ścianą szczelinową wiercone były studnie odwodnieniowe, za pomocą których odwadniano wykop. Działanie to realizowano ze względu na konieczność obniżenia platformy do poziomu żądanego przez następną technologię, czyli np. poziomu kotwienia dla kotwiarki, albo do poziomu płyty fundamentowej do wykonania pełnego wykopu podziemia budynku.

Wykonanie kotew gruntowych, jak i pali kotwiących płytę fundamentową było uzależnione od postępu robót generalnego wykonawcy. Tempo prac w kontekście tych technologii zależało w sposób bezpośredni od tempa prac związanych z głębieniem wykopu. W praktyce sytuacja wyglądała następująco: wykop, rząd kotew gruntowych, wykop, kolejny poziom kotew i wykop do poziomu płyty fundamentowej. Ze względu na rozległość wykopu prace były realizowane partiami. Na zdjęciach poniżej można zaobserwować moment, w którym widać wykonaną płytę fundamentową w jednym miejscu, kilka metrów dalej trwa realizacja pali kotwiących płytę fundamentową, nieco dalej widać jeszcze kotwienie ścian szczelinowych o poziom wyżej, w innym trwają prace związane z wykonaniem wykopu. Na tym etapie prac zsynchronizowanie działań wszystkich podmiotów realizujących swoje zadania na placu budowy było nie lada wyzwaniem, ale bez tego tempo prac uległoby znacznemu spowolnieniu.

Fundamenty w liczbach:

ŚCIANY SZCZELINOWE:

 • 1092 m – obwód ściany szczelinowej
 • 11330 m3 betonu wlanego w ściany
 • 16 metrów – średnia głębokość ściany szczelinowej
 • 170 sekcji
 • 78 dni roboczych

KOTWY GRUNTOWE:

 • 863 kotwy w dwóch poziomach: górny – 300 szt, długość 17 m; dolny - 563 szt., długość 16 m
 • 14 108 m kotew
 • 110 dni roboczych

MIKROPALE INIEKTOWANE Ø330 mm:

 • 2305 sztuk
 • długość od 7,5 do 14,5 m
 • 21 973 m suma długości mikropali
 • 2444 m3 betonu
 • 65 dni roboczych

Jakie sklepy zostały otwarte w Galerii Młociny?

W nowym centrum handlowym Galeria Młociny zostały otwarte m.in.: Solar, Forever 21, Primark, C&A, CCC, Bytom, Carry, Bershka, 4F, Vistula, Guess, Tally Weijl, Wólczanka, Xiaomi, Sloggi, Eobuwie.pl, Hexeline, Pako Lorente & Lavard, Molton, Future Store Empik, ESOTIQ, CHANGE Lingerie, Tous, Duka, Levi’s, Ximi Vogue, KappAhl, Newbie, Obag, Maxi Zoo, Carry, Flying Tiger, TK Maxx, Greenpoint.

Jakie restauracje są w Galerii Młociny?

W Galerii Młociny ma być prawie 50 punktów gastronomicznych (restauracji i kawiarni), m.in: Menya Musashi, SushiZushi, Etno Cafe i Brew Bar, Pasibus, Vincent. Galeria Młociny wg założeń inwestora ma być konkurencją dla Hali Koszyki czy Hali Gwardii.

Wakacje w Galerii Młociny

W każdy poniedziałek o godzinie 13:00 Galeria Młociny organizuje bezpłatne treningi dla seniorów. Gimnastykę prowadzą profesjonalni trenerzy. Zajęcia odbywają się w strefie warsztatowej na poziomie +1 (obok sklepu Świat Zabawek).

Na dachu Galerii Młociny organizowany jest teatr na leżakach, w nim występy grupy Pijana Sypialnia. Galeria Młociny zaprasza na spektakle:

10.08, godz. 18:00 – Sztuczki
24.08, godz. 18:00 – Klapsy
28.08, godz. 19:00 – Łojdyrydy

Weekendy z muzyką na żywo to nowy, wakacyjny cykl Galerii Młociny. Galeria zaprasza w każdy piątek i sobotę od godziny 19:00 na swój dach.

Przez całe lato, od wtorku do soboty, Galeria Młociny zaprasza całe rodziny do strefy warsztatowej (poziom +1), gdzie Fundacja Jestem Mamą przygotowała długą listę bezpłatnych zajęć. Organizowane są kreatywne zabawy dla małych i dużych, wtorkowe spotkania pełne inspiracji dla kobiet czy czwartkowe turnieje rodzinnych gier planszowych, czyli „gier bez prądu”.

To tylko wybrane atrakcje na wakacje organizowane przez Galerię Młociny.

Atrakcje na dachu w Galerii Młociny

Na dachu Galerii Młociny inwestor stworzył Ogród Spotkań i Dań, gdzie można pysznie zjeść, posłuchać muzyki granej na żywo, lub wziąć udział w jednym z wielu wydarzeń kulinarnych i kulturalnych. Stoją m.in. tak lubiane przez warszawiaków food tracki. Jest tu także park z drzewami.

Prawdziwą gratką jest ogródek zabaw dla dzieci. Miejsce zaprojektowane we współpracy z psychologami, terapeutami sensorycznymi oraz specjalistami od User Experience.

Na dachu znajduje się karuzela, tak bardzo kojarzona z niedzielnymi potańcówkami w Lesie Bielańskim. Nawiązanie do historii dzielnicy odnaleźć można  także w strefie restauracyjnej - industrialny wystrój sali Hutnik nawiązuje do motywów fabrycznych sąsiadującej z obiektem Huty Warszawa.

Galeria Młociny
Autor: fb Galeria Młociny Galeria Młociny - Ogród Spotkaniań i Dań
Galeria Młociny
Autor: Galeria Młociny
Galeria Młociny
Autor: materiał prasowy Inwestorem budowy galerii Młociny są spółki Echo Investment (30% udziałów) i Echo Polska Properties - EPP (70%)
Galeria Młociny
Autor: Galeria Młociny

Galeria Młociny to nie koniec inwestycji

Galeria powstała tuż przy węźle Młociny – w jednym z najlepiej skomunikowanych punktów w Warszawie, z bezpośrednim dostępem do metra, licznych linii tramwajowych i autobusów miejskich, podmiejskich i krajowych, stacji rowerowej oraz parkingu P&R. To najważniejsze miejsce przesiadkowe północnej części miasta i sąsiednich miejscowości, z którego co roku korzysta ponad 24 mln pasażerów. Dojazd jest dogodny, ale to nie koniec inwestycji w tej okolicy. Być może będzie rozbudowany parking typu P+R. W planach jest również połączenie ul. Zgrupowania AK Kampinos z ul. Marymoncką.

Nowoczesny system parkowania w Galerii Młociny

Galeria Młociny wprowadza nową funkcjonalność parkingową – Admyt. Za pośrednictwem aplikacji zamieszonej na stronie Admyt.pl zarejestrowani klienci mogą parkować bez konieczności pobierania biletu, stania w kolejkach do parkometru, czy opłacania biletu w kasie parkingowej. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Dzięki niemu zarejestrowane pojazdy zostaną rozpoznane przy wjeździe i na wyjeździe z parkingu, przy każdej wizycie w galerii handlowej. Kwota za parkowanie zostanie automatycznie pobrana z konta, a klient poinformowany o opłacie. Ponadto Galeria Młociny przygotowała dla klientów promocję. Każda osoba, która zaloguje się na Admyt.pl otrzyma trzecią godzinę parkingu gratis aż do końca września 2019. Jeśli natomiast dokona zakupów powyżej 100 zł, będzie mogła skorzystać z bezpłatnych czterech godzin parkowania.

Jak dojechać do Galerii Młociny?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej