Stara Rzeźnia w Poznaniu zostanie zrewitalizowana

2018-12-03 12:48
Stara Rzeźnia
Autor: wikipedia Stara Rzeźnia to zabytkowy kompleks wybudowany w 1900 roku

Stara Rzeźnia to zespół poprzemysłowych budynków przy Garbarach w Poznaniu. Aktualnie na placu między budynkami działa targ staroci, a w dawnych ubojniach, od czasu do czasu, odbywają się imprezy kulturalne. W niedalekiej przyszłości ta sytuacja ma się zmienić. W kwietniu 2018 teren Starej Rzeźni zakupił Vastint Poland. Inwestor zapowiada spektakularną metamorfozę kompleksu. Zobacz jak zmieni się Stara Rzeźnia w Poznaniu.

Teren Starej Rzeźni to prawie 5,5 ha. Położony jest w północnej części centrum Poznania, w obrębie ul. Garbary, Grochowe Łąki i Północnej. To zabytkowy kompleks wybudowany w 1900 roku. W chwili otwarcia zakłady Stara Rzeźnia były jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Po II wojnie światowej obiekt został zmodernizowany, ale w latach 90. XX wieku, po założeniu spółki "Pozmeat", produkcja została przeniesiona poza miasto. Od tego czasu budynki zakładowe wykorzystywane są tylko sporadycznie podczas imprez kulturalnych, a Stara Rzeźnia najbardziej znana jest z działającego do dziś targu staroci.

Stara Rzeźnia
Autor: materiał prasowy Targ staroci na terenie Starej Rzeźni

Projekt przemiany Starej Rzeźni dopiero w 2020

Przez wiele lat jakiekolwiek inwestycje na terenie Starej Rzeźni nie były możliwe ze względu na skomplikowaną strukturę własnościową. Dopiero w 2018 roku oficjalnym właścicielem zabytkowego kompleksu został mBank, który szybko wystawił ten teren na sprzedaż. Do przetargu stanęły trzy firmy: Garvest i Piotr Voelkel, Echo Investment oraz firma Vastint z grupy IKEA, która w Poznaniu rozbudowuje kompleks biurowy Business Garden. W kwietniu 2018 roku, po wielu bojach, właścicielem zaniedbanego kompleksu został szwedzki deweloper - Vastint. Inwestor zapowiedział, że prace projektowe potrwają około dwóch lat.

Stara Rzeźnia zachowa postindustrialny charakter

Koncepcja modernizacji Starej Rzeźni zakłada połączenie współczesnych rozwiązań architektonicznych z zachowaniem postindustrialnego stylu dawnych zakładów. Kompleks ma zaprojektować Przemysław Borkowicz, znany poznański architekt, współtwórca Starego Browaru. Na terenie nieruchomości zachowały się zabudowania z przełomu XIX i XX w., m.in. hala główna, kotłownia, maszynownia, wieża wodna, z których część po rewitalizacji stanowić ma atrakcyjną, centralną część nowego kompleksu.

Stara Rzeźnia
Autor: Urząd Miasta Poznań Stara Rzeźnia po modernizacji zachowa postindustrialny charakter

Stara Rzeźnia z funkcją handlową, mieszkalną i wystawienniczą

Inwestor zapowiada, że po modernizacji na terenie Starej Rzeźni powstanie ogólnodostępna przestrzeń publiczna, z funkcjami handlowymi i artystyczno-wystawienniczymi. Pozostała część działki zostanie przeznaczona głównie na funkcje mieszkalne z lokalami usługowymi. Powierzchnia przyszłej zabudowy ma wynieść to ok. 70 tys. m².

Na chwilę obecną inwestor jest bardzo powściągliwy w informowaniu o przyszłości kompleksu na Garbarach. Pozostaje czekać na pierwsze wizualizacje.

Stara Rzeźnia
Autor: Urząd Miasta Poznań Na terenie Starej Rzeźni powstanie ogólnodostępna przestrzeń publiczna
Stara Rzeźnia
Autor: Urząd Miasta Poznań Inwestorem modernizacji Starej Rzeźni jest szwedzki deweloper - Vastint Poland
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej