Nowy Rynek Poznań. Film z budowy biurowca przy ul. Matyi

2021-10-07 11:47
Nowy Rynek w Poznaniu
Autor: materiał prasowy Tak będzie wyglądał Nowy Rynek w Poznaniu

Nowy Rynek Poznań powstaje na terenie dawnego dworca PKS w Poznaniu. Będzie to zupełnie nowy kwartał miasta z rynkiem wewnątrz zespołu budynków o różnej funkcji. W pierwszej fazie budowy powstają budynki biurowe. W artykule film, o tym jak powstaje kolejny biurowiec, przy ul. Matyi.

Spis treści

 1. O inwestycji Nowy Rynek
 2. Aktualności z budowy – trwa budowa kolejnego biurowca
 3. Biurowiec D w Nowym Rynku z pozwoleniem na użytkowanie
 4. Film z inwestycji Nowy Rynek w Poznaniu
 5. Antysmogowy chodnik w inwestycji Nowy Rynek
Nowy Rynek Poznań
Autor: materiały prasowe Generalnym wykonawcą inwestycji Nowy Rynek w Poznaniu jest Skanska

O inwestycji Nowy Rynek

Inwestycja Nowy Rynek powstanie na działce pomiędzy ulicami Przemysłową, Wujka, Wierzbięcice i Matyi. Na działce wielkości 3,8 ha będzie pięć budynków o różnej funkcjonalności – od biurowej, przez hotelową, po mieszkaniową. Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie 100 tys. m². Wewnątrz kompleksu powstanie rynek. Docelowo będzie to nie tylko miejsce pracy, ale również przestrzeń sprzyjająca relaksowi i rozrywce. Powstaną tu zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność, uprzyjemniające spotkania i rekreację. To jedno z największych przedsięwzięć urbanistycznych w nowej historii Poznania i najbardziej złożony projekt deweloperski, w jaki zaangażowała się Skanska w Polsce.

W I etapie inwestycji powstał 6-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni 25 000 m² i halą garażową na 265 stanowisk. Oddany do użytku w II kwartale 2019. Aktualnie kończy się budowa biurowca D.

Autorem koncepcji całości kompleksu jest pracownia JEMS Architekci, projekt I etapu powstał w pracowni Maćków Pracownia Projektowa, a projekt biurowca D - Medusa Group.

Aktualności z budowy – trwa budowa kolejnego biurowca

W czerwcu 2021 Skanska rozpoczęła budowę kolejnego biurowca w ramach kompleksu Nowy Rynek, na działce u zbiegu ulic Wierzbięcice i Matyi. Jest to 15-kondygnacyjny budynek klasy A – budynek E. Dostarczy on na poznański rynek około 28 500 m² powierzchni GLA. Na ostatnim piętrze budynku ma powstać zadaszony taras, z którego będzie można podziwiać panoramę Poznania. Nowy biurowiec ubiega się o certyfikat WELL Core&Shell. Przyszli najemcy budynku E będą mieli do dyspozycji 234 miejsca parkingowe. Budynek zaprojektowany został przez pracownię JEMS Architekci.

Budowa tego biurowca ma się zakończyć w II kwartale 2023. To przedostatni etap inwestycji w Poznaniu.

Biurowiec D w Nowym Rynku z pozwoleniem na użytkowanie

Budynek D otrzymał w czerwcu 2021 pozwolenie na użytkowanie i już niebawem zaczną się wprowadzać do niego najemcy. Biurowiec dostarczy ok. 39 tys. m² nowoczesnej przestrzeni biurowej. Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku osiągnął on swoją wysokość docelową – 55 m. Nowy Rynek D wyróżnia się oryginalną fasadą, która mieni się odcieniami zieleni przechodząc ku górze w barwę rdzawego różu. W niższych kondygnacjach znalazły się przeszklone witryny, których celem jest oderwanie gmachu od ziemi. Aby nadać budynkowi lekkości zastosowano zróżnicowanie charakteru i kolorystyki elewacji pokrytych pionowym układem kątowników, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniaczy.

Budynek D Nowy Rynek w Poznaniu
Autor: Skanska Budynek D w kompleksie biurowców Nowy Rynek w Poznaniu wyróżnia elewacja

Budynek D kompleksu Nowy Rynek będzie pierwszym biurowcem w regionie, który będzie ubiegał się o certyfikat WELL Core & Shell, który przyznawany jest powierzchniom przyjaznym dla zdrowia i samopoczucia pracowników. Jest to także pierwszy obiekt w mieście, przy którym powstał chodnik z antysmogowego betonu (czyli zielony beton oczyszczający powietrze). W ramach inwestycji powstają również zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność, uprzyjemniające spotkania i rekreację, a docelowo, wyróżnikiem projektu będzie także rynek zlokalizowany wewnątrz kompleksu.

Film z inwestycji Nowy Rynek w Poznaniu

Antysmogowy chodnik w inwestycji Nowy Rynek

W ramach kompleksu Nowy Rynek powstanie chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze. Będzie miał on prawie 4000 m². Pomiary pokazały, że teren, na którym zainstalowano taki beton, wykazuje średnio o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni.

Nowy Rynek Poznań
Autor: Skanska Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu Nowy Ryek wyniesie 100 tys. m²
Nowy Rynek
Autor: Skanska Drugi budynek biurowy w inwestycji Nowy Rynek w Poznaniu
 • Nazwa inwestycji: Nowy Rynek
 • Lokalizacja: Poznań, zbieg ulic Matyi i Przemysłowej
 • Generalny wykonawca: Skanska SA
 • Projektant: Koncepcja całości JEMS Architekci, projekt I etapu Maćków Pracownia Projektowa, projekt birowca D Medusa Group
 • Całkowita powierzchnia najmu: cały kompleks ponad 100 tys. m², I etap 25 tys. m², II etap 39 tys. m²
 • Liczba kondygnacji: 6 (I etap)
 • Liczba miejsc postojowych: 265 (I etap)
 • Rozpoczęcie budowy: sierpeń 2017
 • Zakończenie budowy: 2019 (I etap Q2)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej