Nowy Rynek Poznań. Film z budowy biurowca przy ul. Matyi

2021-10-07 11:47
Nowy Rynek w Poznaniu
Autor: materiał prasowy Tak będzie wyglądał Nowy Rynek w Poznaniu

Nowy Rynek Poznań powstaje na terenie dawnego dworca PKS w Poznaniu. Będzie to zupełnie nowy kwartał miasta z rynkiem wewnątrz zespołu budynków o różnej funkcji. W pierwszej fazie budowy powstają budynki biurowe. W artykule film, o tym jak powstaje kolejny biurowiec, przy ul. Matyi.

Spis treści

 1. O inwestycji Nowy Rynek
 2. Aktualności z budowy – trwa budowa kolejnego biurowca
 3. Biurowiec D w Nowym Rynku z pozwoleniem na użytkowanie
 4. Film z inwestycji Nowy Rynek w Poznaniu
 5. Antysmogowy chodnik w inwestycji Nowy Rynek
Nowy Rynek Poznań
Autor: materiały prasowe Generalnym wykonawcą inwestycji Nowy Rynek w Poznaniu jest Skanska

O inwestycji Nowy Rynek

Inwestycja Nowy Rynek powstanie na działce pomiędzy ulicami Przemysłową, Wujka, Wierzbięcice i Matyi. Na działce wielkości 3,8 ha będzie pięć budynków o różnej funkcjonalności – od biurowej, przez hotelową, po mieszkaniową. Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu wyniesie 100 tys. m². Wewnątrz kompleksu powstanie rynek. Docelowo będzie to nie tylko miejsce pracy, ale również przestrzeń sprzyjająca relaksowi i rozrywce. Powstaną tu zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność, uprzyjemniające spotkania i rekreację. To jedno z największych przedsięwzięć urbanistycznych w nowej historii Poznania i najbardziej złożony projekt deweloperski, w jaki zaangażowała się Skanska w Polsce.

W I etapie inwestycji powstał 6-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni 25 000 m² i halą garażową na 265 stanowisk. Oddany do użytku w II kwartale 2019. Aktualnie kończy się budowa biurowca D.

Autorem koncepcji całości kompleksu jest pracownia JEMS Architekci, projekt I etapu powstał w pracowni Maćków Pracownia Projektowa, a projekt biurowca D - Medusa Group.

Aktualności z budowy – trwa budowa kolejnego biurowca

W czerwcu 2021 Skanska rozpoczęła budowę kolejnego biurowca w ramach kompleksu Nowy Rynek, na działce u zbiegu ulic Wierzbięcice i Matyi. Jest to 15-kondygnacyjny budynek klasy A – budynek E. Dostarczy on na poznański rynek około 28 500 m² powierzchni GLA. Na ostatnim piętrze budynku ma powstać zadaszony taras, z którego będzie można podziwiać panoramę Poznania. Nowy biurowiec ubiega się o certyfikat WELL Core&Shell. Przyszli najemcy budynku E będą mieli do dyspozycji 234 miejsca parkingowe. Budynek zaprojektowany został przez pracownię JEMS Architekci.

Budowa tego biurowca ma się zakończyć w II kwartale 2023. To przedostatni etap inwestycji w Poznaniu.

Biurowiec D w Nowym Rynku z pozwoleniem na użytkowanie

Budynek D otrzymał w czerwcu 2021 pozwolenie na użytkowanie i już niebawem zaczną się wprowadzać do niego najemcy. Biurowiec dostarczy ok. 39 tys. m² nowoczesnej przestrzeni biurowej. Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku osiągnął on swoją wysokość docelową – 55 m. Nowy Rynek D wyróżnia się oryginalną fasadą, która mieni się odcieniami zieleni przechodząc ku górze w barwę rdzawego różu. W niższych kondygnacjach znalazły się przeszklone witryny, których celem jest oderwanie gmachu od ziemi. Aby nadać budynkowi lekkości zastosowano zróżnicowanie charakteru i kolorystyki elewacji pokrytych pionowym układem kątowników, które pełnią jednocześnie funkcję zacieniaczy.

Budynek D Nowy Rynek w Poznaniu
Autor: Skanska Budynek D w kompleksie biurowców Nowy Rynek w Poznaniu wyróżnia elewacja

Budynek D kompleksu Nowy Rynek będzie pierwszym biurowcem w regionie, który będzie ubiegał się o certyfikat WELL Core & Shell, który przyznawany jest powierzchniom przyjaznym dla zdrowia i samopoczucia pracowników. Jest to także pierwszy obiekt w mieście, przy którym powstał chodnik z antysmogowego betonu (czyli zielony beton oczyszczający powietrze). W ramach inwestycji powstają również zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność, uprzyjemniające spotkania i rekreację, a docelowo, wyróżnikiem projektu będzie także rynek zlokalizowany wewnątrz kompleksu.

Film z inwestycji Nowy Rynek w Poznaniu

Antysmogowy chodnik w inwestycji Nowy Rynek

W ramach kompleksu Nowy Rynek powstanie chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze. Będzie miał on prawie 4000 m². Pomiary pokazały, że teren, na którym zainstalowano taki beton, wykazuje średnio o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni.

Nowy Rynek Poznań
Autor: Skanska Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu Nowy Ryek wyniesie 100 tys. m²
Nowy Rynek
Autor: Skanska Drugi budynek biurowy w inwestycji Nowy Rynek w Poznaniu
 • Nazwa inwestycji: Nowy Rynek
 • Lokalizacja: Poznań, zbieg ulic Matyi i Przemysłowej
 • Generalny wykonawca: Skanska SA
 • Projektant: Koncepcja całości JEMS Architekci, projekt I etapu Maćków Pracownia Projektowa, projekt birowca D Medusa Group
 • Całkowita powierzchnia najmu: cały kompleks ponad 100 tys. m², I etap 25 tys. m², II etap 39 tys. m²
 • Liczba kondygnacji: 6 (I etap)
 • Liczba miejsc postojowych: 265 (I etap)
 • Rozpoczęcie budowy: sierpeń 2017
 • Zakończenie budowy: 2019 (I etap Q2)
Modne rośliny we wnętrzach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej