Spektakularna rewitalizacja Twierdzy Srebrna Góra. Niedostępne wcześniej pomieszczenia przywrócono do życia

2024-01-24 14:00

Zabytkowa Twierdza Srebrna Góra w województwie dolnośląskim, niedaleko Kłodzka i Ząbkowic Śląskich, przechodzi imponującą rewitalizację. W ramach pierwszego etapu, zakończonego w 2023 r., gościom twierdzy udostępniono niedostępne wcześniej pomieszczenia. Działa w nich już Hostel Twierdza Srebrna Góra, a w planach jest też restauracja. Zobacz zdjęcia.

Spis treści

  1. Rewitalizacja Twierdzy Srebrna Góra na Dolnym Śląsku. Pierwszy etap zakończony
  2. W odnowionych pomieszczeniach działa hostel. W planach także restauracja
  3. Na podstawie historii Twierdzy Srebrna Góra mógłby powstać film
  4. Twierdza Srebrna Góra – mapa, bilety, noclegi, zwiedzanie

Rewitalizacja Twierdzy Srebrna Góra na Dolnym Śląsku. Pierwszy etap zakończony

Pod koniec 2023 r. zakończył się pierwszy etap prac przy rewitalizacji Twierdzy Srebrna Góra. XVIII-wieczna warownia w pobliżu miejscowości Srebrna Góra to dziś jeden z ciekawszych zabytków województwa dolnośląskiego, złożony z donjonu (wieży obronno-mieszkalnej) i otaczających go bastionów. Dzięki przeprowadzonym pracom udało się przywrócić do życia zdegradowane i przedtem niedostępne części obiektu.

– Projekt zakłada rewaloryzację i zagospodarowanie na cele edukacyjne i turystyczne niedostępnych dzieł obronnych oraz kazamat Twierdzy w Srebrnej Górze – jednego z najcenniejszych obiektów fortyfikacyjnych w Polsce, posiadającego status Pomnika Historii – podaje spółka Twierdza Srebrna Góra sp. z o.o.

8. Pokrycia dachowe. Szkoła budowania

Prace remontowe dały imponujące efekty. Dawniej zaniedbane obszary twierdzy zostały odgruzowane i odrestaurowane. Uzupełniono ubytki w ścianach, sklepieniach i posadzkach, odtworzono utracone drewniane elementy (m.in. klatki schodowe, stropy). Pomieszczenia wyposażono w niezbędne instalacje oraz zadbano o ich prawidłową wentylację. Teraz mogą one zostać wykorzystane na nowo – zarówno do działalności komercyjnej, jak i edukacyjnej czy kulturalnej.

Koszt rewitalizacji to ponad 26 mln zł. Inwestycję udało się sfinansować m.in. dzięki środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowaniu uzyskanemu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Skorzystano także ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W odnowionych pomieszczeniach działa hostel. W planach także restauracja

Odzyskane dzięki remontowi pomieszczenia nie czekały długo na wykorzystanie. 15 stycznia 2024 r. swoje podwoje otworzył Hostel Twierdza Srebrna Góra oferujący gościom ponad 60 miejsc noclegowych. Zostały one urządzone w dawnych izbach żołnierskich, dzięki czemu powstało ciekawe połączenie surowości z nowoczesnym komfortem. Cena noclegu wraz ze śniadaniem to – w zależności od wielkości pokoju – od 100 do 150 zł. Goście mogą nie tylko spędzić noc w ciekawym obiekcie, ale też skorzystać z usługi zwiedzania twierdzy.

W przygotowaniu jest z kolei restauracja w dawnej twierdzy. Będzie ona w stanie obsłużyć 108 gości i ma się otworzyć już w kwietniu 2024 r. Co więcej, pomieszczenie restauracyjne można będzie także wynająć np. jako salę konferencyjną czy przestrzeń eventową. Pozwoli to wykorzystywać odrestaurowaną salę np. do organizacji wydarzeń kulturalnych takich jak festiwale, koncerty czy wystawy.

Na podstawie historii Twierdzy Srebrna Góra mógłby powstać film

Warto dodać, że zbudowana w latach 1765–1777 Twierdza Srebrna Góra ma długą i ciekawą historię. W jej projektowaniu brał udział sam król Fryderyk Wielki, a we wznoszeniu warowni dla 3756 żołnierzy brało udział od 4 do 4,5 tys. robotników. Już w 1807 r. twierdza przeszła prawdziwy chrzest bojowy. Toczyły się o nią bowiem zaciekłe walki między wojskami pruskimi a atakującą armią, którą kierował młodszy brat Napoleona – Hieronim Bonaparte.

Po zawarciu pokoju w Tylży twierdza została odbudowana ze zniszczeń i w 1850 r. znów była w gotowości bojowej (w międzyczasie pełniła funkcję m.in. więzienia). Jej wojskowa kariera zakończyła się jednak zaledwie 17 lat później, gdyż zadecydowano, że wojsko opuści przestarzałe już fortyfikacje. W późniejszych latach twierdza służyła jako poligon saperski, rozwijał się tu także przemysł – w drugiej połowie XIX w. otwarto tu przędzalnie, garbarnię oraz fabrykę zegarków kieszonkowych.

Pod koniec XIX w. Twierdza Srebrna Góra zaczęła być atrakcją turystyczną i pozostała nią do dziś. W pierwszej połowie XX w. działały tu m.in. restauracja oraz schronisko młodzieżowe. W latach drugiej wojny światowej obiekt ponownie stał się więzieniem – działał tu obóz jeniecki Oflag VIII B, w którym więziono m.in. polskich oficerów. Po zakończeniu wojny obiekt zaczął podupadać, a jego renowacja rozpoczęła się na dobre dopiero u progu XXI w.

Twierdza Srebrna Góra – mapa, bilety, noclegi, zwiedzanie

Twierdza Srebrna Góra zlokalizowana jest w województwie dolnośląskim, we wsi Srebrna Góra. Najbliższe większe miasta to Ząbkowice Śląskie oraz Kłodzko. Najwygodniej jest tu dojechać samochodem – na gości czeka parking. Trzeba jednak pamiętać, że nie znajduje się on pod samą warownią – kawałek trzeba podejść pieszo, i to pod górę.

W przypadku Twierdzy Srebrna Góra zwiedzanie trwa ok. 1,5–2 h i zawsze odbywa się z przewodnikiem. Kolejne tury oprowadzania po twierdzy rozpoczynają się co ok. pół godziny w sezonie i co godzinę poza nim. Turyści indywidualni nie potrzebują rezerwacji, jest ona wymagana jedynie w przypadku grup powyżej 20 osób. Zwiedzanie obejmuje trasę spacerową, punkt widokowy, wystawę kopalni srebra oraz wystawę renowacji twierdzy. Warto zadbać o obuwie trekkingowe lub sportowe oraz ciepło się ubrać – grube mury utrzymują chłód nawet latem.

Bilety do Twierdzy Srebrna Góra można nabyć na stronie obiektu. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, żeby mieć pewność, że uda się zwiedzić warownię w dogodnym dla nas terminie. Ceny biletów to 30–40 zł. Dzieci do lat 4 mają wstęp gratis.

Warto wiedzieć, że warownia oferuje także noclegi. Twierdza Srebrna Góra oferuje pokoje w cenie od 100 do 150 zł za osobę. W cenę wliczone jest śniadanie. Rezerwacji noclegu można dokonać na stronie Hostelu Twierdza Srebrna Góra.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej