Okna aluminiowe z aerożelem i fasada z prefabrykatów w biurowcu Bobrowiecka 8

2018-06-01 11:47
Bobrowiecka 8 warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof W przypadku Bobrowieckiej 8 drzwi MB-DPA zostały wkomponowane w fasadę słupowo-ryglową na systemach ALUPROF MB-SR50N HI+. Fasada ta przeznaczona jest do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu kurtynowego i wypełniającego, a także dachów i wielu innych konstrukcji przestrzennych.

Elewacja Bobrowieckiej 8 to pionowe i poziome, piaskowane prefabrykaty betonowe. Prefabrykaty tworzą nie tylko konstrukcję fasady biurowca, ale też pełnią rolę jej wykończenia. Jednakowe otwory okienne narzucają rytm elewacji. Warto podkreślić, że tu po raz pierszy w Polsce zastosowano okna aluminiowe z aerożelem.

Bobrowiecka 8 to kolejny projekt Spectra Development, której inwestorem strategicznym jest Jerzy Starak. Znajduje się on w kompleksie Bobrowiecka, którego projekt od początku tworzy pracownia JEMS Architekci. W otoczeniu biurowca istnieje już inny biurowiec - Spectra przy Bobrowieckiej 6 oraz apartamentowiec Bobrowiecka 10. Z dużą troską zadbano o spójność zabudowy biurowo-mieszkalnej.

Monumentalna fasada z prefabrykatów i okna z aerożelem

Wyrazista bryła biurowca Bobrowiecka 8 zdefiniowa jest przez konstrukcję fasady z prefabrykatów z terzazzo. Cztery pięciokondygnacyjne segmenty mają na elewacji motyw "kraty", skupione są wokoł wewnętrznego atrium. Jednym z ważniejszych systemów wykorzystanych w tej inwestycji jest aluminiowy system okienno-drzwiowy MB-86, który jest produktem o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych. Szerokie przekładki termiczne o nowym kształcie pozwalają na umieszczenie kolejnej przegrody w strefie izolacji profilu, a dwukomponentowa uszczelka centralna świetnie izoluje przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą. To jednocześnie pierwszy na świecie system aluminiowych okien i drzwi, w którym użyto aerożelu.

Niewątpliwą zaletą systemu MB-86 jest duży wybór oraz wysoka wytrzymałość jego profili, która pozwala na uzyskanie wymaganej estetyki oraz ułatwia stworzenie konstrukcji o dużych gabarytach i nieprzeciętnym ciężarze.

W realizacji zostały również zastosowane drzwi panelowe, które są propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne i wzornictwo. Drzwi te mogą być wykonane na konstrukcjach najbardziej nowoczesnych systemów ALUPROF MB-86 oraz MB-104 Passive.

Bobrowiecka 8 warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof W tym nowoczesnym 5-kondygnacyjnym budynku klasy A, zaprojektowano 21 977 m² powierzchni biurowej i 2453 m² – usługowej, w sumie 24 430 m²
Biurowiec Bobrowiecka 8
Autor: materiały prasowe Aluprof Jednym z ważniejszych systemów wykorzystanych w tej inwestycji jest system okienno-drzwiowy MB-86, który jest produktem o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych

Fasady słupowo-ryglowe z izolacją termiczną

Innym systemem wykorzystanym przy realizacji obiektu Bobrowiecka 8 jest system automatycznych drzwi przesuwnych MB-DPA. Rozwiązanie to zapewnia użytkownikom nie tylko wygodę i bezpieczeństwo, lecz także możliwość zbudowania konstrukcji o bardzo dużych gabarytach. W przypadku Bobrowieckiej 8 drzwi MB-DPA zostały wkomponowane w fasadę słupowo-ryglową na systemach ALUPROF MB-SR50N HI+. Fasada ta przeznaczona jest do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu kurtynowego i wypełniającego, a także dachów i wielu innych konstrukcji przestrzennych. Umożliwia budowanie fasady z zauważalnie wąskimi liniami podziału, gwarantując przy tym trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji. Aby ułatwić montaż fasady, a także osiągnąć optymalny poziom izolacji termicznej i akustycznej, w systemie MB-SR50N HI+ wykorzystano izolator z materiału LDPE, który przyczynia się do osiągnięcia bardzo dobrych parametrów izolacji termicznej (Uf od 0,59 W/m2K). 

Innym typem fasady ALUPROF, jaka została zastosowana w tej realizacji, jest wariant estetyczny fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N PL, posiadający wyróżniające się listwy maskujące tworzące wyraźne podziały elewacji. W tym przypadku zastosowano fasadę w wersji z poziomą i pionową linią.

Bobrowiecka 8 to też galeria sztuki

Bobrowiecka 8 to nowoczesny 5-kondygnacyjny budynek klasy A, z 21 977 m² powierzchni biurowej i 2453 m² – usługowej. W biurowcu zaprojektowano również centrum konferencyjne, kawiarnię, restaurację oraz klub fitness. Na dwóch podziemnych poziomach mieści się garaż na 501 miejsc parkingowych.

Bobrowiecka 8 to budynek realizowany według zasad projektu Spectra Art Space wspieranego przez Fundację Rodziny Staraków. Podobnie jak w sąsiednim biurowcu Bobrowiecka 6, gdzie prezentowane są dzieła czołowych polskich twórców powstałe po 1946 roku, tu również w atrium budynku powstanie jedyny w swoim rodzaju „Ogród Sztuki”. Znajdą się tu prace znanych polskich artystów, a także młodych twórców sztuki współczesnej. To autorski pomysł, który ma stworzyć w biurowcu wyjątkowy klimat. Projekt zakłada również organizację wydarzeń kulturalnych oraz z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej.

Projektowanie BIM

Bryłę biurowca Bobrowiecka 8 zaprojektowano korzystając z technologii BIM (Building Information Modeling), w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju (budynek otrzymał precertyfikat BREEAM International), co udało się osiągnąć między innymi dzięki wykorzystaniu systemów ALUPROF, spełniając założenia związane z ekologią, a także wymagania odnośnie estetyki.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Hochtief Polska. Właścicielem warszawskiego biurowca jest spółka Spectra Development. Za komercjalizacją obiektu odpowiadała firma CBRE.

Nazwa inwestycji: Bobrowiecka 8
Lokalizacja: Warszawa, ul. Bobrowiecka 8
Funkcja: biurowa
Inwestor: Spectra Development
Generalny wykonawca: Hochtief Polska
Projektant: JEMS Architekci
Komercjalizacja: CBRE sp.z o.o.
Całkowita powierzchnia: 24 430 m²
Powierzchnia biurowa: 21 977 m²
Powierzchnia usługowa: 2453 m²
Liczba kondygnacji: 6 nadziemnych, 2 podziemne
Zakończenie budowy: III kwartał 2017

Biurowiec Bobrowiecka 8
Autor: JEMS Architekci Biurowiec powstał w kompleksie biurowo-mieszkaniowym Bobrowiecka w Warszawie na Dolnym Mokotowie, pomiędzy ulicą Sobieskiego oraz Czerniakowską. Z dużą troską zadbano o spójność zabudowy całego kompleksu przy Bobrowieckiej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej