Okna aluminiowe z aerożelem i fasada z prefabrykatów w biurowcu Bobrowiecka 8

2018-06-01 11:47
Bobrowiecka 8 warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof W przypadku Bobrowieckiej 8 drzwi MB-DPA zostały wkomponowane w fasadę słupowo-ryglową na systemach ALUPROF MB-SR50N HI+. Fasada ta przeznaczona jest do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu kurtynowego i wypełniającego, a także dachów i wielu innych konstrukcji przestrzennych.

Elewacja Bobrowieckiej 8 to pionowe i poziome, piaskowane prefabrykaty betonowe. Prefabrykaty tworzą nie tylko konstrukcję fasady biurowca, ale też pełnią rolę jej wykończenia. Jednakowe otwory okienne narzucają rytm elewacji. Warto podkreślić, że tu po raz pierszy w Polsce zastosowano okna aluminiowe z aerożelem.

Bobrowiecka 8 to kolejny projekt Spectra Development, której inwestorem strategicznym jest Jerzy Starak. Znajduje się on w kompleksie Bobrowiecka, którego projekt od początku tworzy pracownia JEMS Architekci. W otoczeniu biurowca istnieje już inny biurowiec - Spectra przy Bobrowieckiej 6 oraz apartamentowiec Bobrowiecka 10. Z dużą troską zadbano o spójność zabudowy biurowo-mieszkalnej.

Monumentalna fasada z prefabrykatów i okna z aerożelem

Wyrazista bryła biurowca Bobrowiecka 8 zdefiniowa jest przez konstrukcję fasady z prefabrykatów z terzazzo. Cztery pięciokondygnacyjne segmenty mają na elewacji motyw "kraty", skupione są wokoł wewnętrznego atrium. Jednym z ważniejszych systemów wykorzystanych w tej inwestycji jest aluminiowy system okienno-drzwiowy MB-86, który jest produktem o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych. Szerokie przekładki termiczne o nowym kształcie pozwalają na umieszczenie kolejnej przegrody w strefie izolacji profilu, a dwukomponentowa uszczelka centralna świetnie izoluje przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą. To jednocześnie pierwszy na świecie system aluminiowych okien i drzwi, w którym użyto aerożelu.

Niewątpliwą zaletą systemu MB-86 jest duży wybór oraz wysoka wytrzymałość jego profili, która pozwala na uzyskanie wymaganej estetyki oraz ułatwia stworzenie konstrukcji o dużych gabarytach i nieprzeciętnym ciężarze.

W realizacji zostały również zastosowane drzwi panelowe, które są propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne i wzornictwo. Drzwi te mogą być wykonane na konstrukcjach najbardziej nowoczesnych systemów ALUPROF MB-86 oraz MB-104 Passive.

Bobrowiecka 8 warszawa
Autor: materiały prasowe Aluprof W tym nowoczesnym 5-kondygnacyjnym budynku klasy A, zaprojektowano 21 977 m² powierzchni biurowej i 2453 m² – usługowej, w sumie 24 430 m²
Biurowiec Bobrowiecka 8
Autor: materiały prasowe Aluprof Jednym z ważniejszych systemów wykorzystanych w tej inwestycji jest system okienno-drzwiowy MB-86, który jest produktem o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych

Fasady słupowo-ryglowe z izolacją termiczną

Innym systemem wykorzystanym przy realizacji obiektu Bobrowiecka 8 jest system automatycznych drzwi przesuwnych MB-DPA. Rozwiązanie to zapewnia użytkownikom nie tylko wygodę i bezpieczeństwo, lecz także możliwość zbudowania konstrukcji o bardzo dużych gabarytach. W przypadku Bobrowieckiej 8 drzwi MB-DPA zostały wkomponowane w fasadę słupowo-ryglową na systemach ALUPROF MB-SR50N HI+. Fasada ta przeznaczona jest do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu kurtynowego i wypełniającego, a także dachów i wielu innych konstrukcji przestrzennych. Umożliwia budowanie fasady z zauważalnie wąskimi liniami podziału, gwarantując przy tym trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji. Aby ułatwić montaż fasady, a także osiągnąć optymalny poziom izolacji termicznej i akustycznej, w systemie MB-SR50N HI+ wykorzystano izolator z materiału LDPE, który przyczynia się do osiągnięcia bardzo dobrych parametrów izolacji termicznej (Uf od 0,59 W/m2K). 

Innym typem fasady ALUPROF, jaka została zastosowana w tej realizacji, jest wariant estetyczny fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N PL, posiadający wyróżniające się listwy maskujące tworzące wyraźne podziały elewacji. W tym przypadku zastosowano fasadę w wersji z poziomą i pionową linią.

Bobrowiecka 8 to też galeria sztuki

Bobrowiecka 8 to nowoczesny 5-kondygnacyjny budynek klasy A, z 21 977 m² powierzchni biurowej i 2453 m² – usługowej. W biurowcu zaprojektowano również centrum konferencyjne, kawiarnię, restaurację oraz klub fitness. Na dwóch podziemnych poziomach mieści się garaż na 501 miejsc parkingowych.

Bobrowiecka 8 to budynek realizowany według zasad projektu Spectra Art Space wspieranego przez Fundację Rodziny Staraków. Podobnie jak w sąsiednim biurowcu Bobrowiecka 6, gdzie prezentowane są dzieła czołowych polskich twórców powstałe po 1946 roku, tu również w atrium budynku powstanie jedyny w swoim rodzaju „Ogród Sztuki”. Znajdą się tu prace znanych polskich artystów, a także młodych twórców sztuki współczesnej. To autorski pomysł, który ma stworzyć w biurowcu wyjątkowy klimat. Projekt zakłada również organizację wydarzeń kulturalnych oraz z zakresu sztuki w przestrzeni publicznej.

Projektowanie BIM

Bryłę biurowca Bobrowiecka 8 zaprojektowano korzystając z technologii BIM (Building Information Modeling), w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju (budynek otrzymał precertyfikat BREEAM International), co udało się osiągnąć między innymi dzięki wykorzystaniu systemów ALUPROF, spełniając założenia związane z ekologią, a także wymagania odnośnie estetyki.

Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Hochtief Polska. Właścicielem warszawskiego biurowca jest spółka Spectra Development. Za komercjalizacją obiektu odpowiadała firma CBRE.

Nazwa inwestycji: Bobrowiecka 8
Lokalizacja: Warszawa, ul. Bobrowiecka 8
Funkcja: biurowa
Inwestor: Spectra Development
Generalny wykonawca: Hochtief Polska
Projektant: JEMS Architekci
Komercjalizacja: CBRE sp.z o.o.
Całkowita powierzchnia: 24 430 m²
Powierzchnia biurowa: 21 977 m²
Powierzchnia usługowa: 2453 m²
Liczba kondygnacji: 6 nadziemnych, 2 podziemne
Zakończenie budowy: III kwartał 2017

Biurowiec Bobrowiecka 8
Autor: JEMS Architekci Biurowiec powstał w kompleksie biurowo-mieszkaniowym Bobrowiecka w Warszawie na Dolnym Mokotowie, pomiędzy ulicą Sobieskiego oraz Czerniakowską. Z dużą troską zadbano o spójność zabudowy całego kompleksu przy Bobrowieckiej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej