Słoneczne centrum

2009-02-27 16:53
Solaris Center
Autor: JSK Architekci

Opolska Starówka zmieniła swoje oblicze. Kilkaset metrów od Rynku, przy placu Kopernika 16 powstała galeria miejska Solaris Center. 4 marca nastąpiło uroczyste otwarcie centrum.

Obiekt stanął w miejscu, gdzie na przełomie XiX i XX wieku funkcjonował browar a później targowisko. „Postawiliśmy sobie za cel, żeby to wyjątkowe miejsce stało się dla mieszkańców źródłem pozytywnych doświadczeń oraz nową wizytówką Opola i całego regionu” – mówi Padraic Coll, prezes zarządu IGI.
Projekt architektoniczny został przygotowany przez pracownię JSK Architekci. Celem koncepcji było zintegrowanie istniejącej już struktury architektonicznej Opola – starych kamieniczek otaczających Plac Kopernika i Uniwersytetu Opolskiego z modernistycznym rysem współczesności. „Aby uzyskać efekt zespolenia tradycji (np. cegła klinkierowa) z nowoczesnością (np. efektowne przeszklenia i duże rozświetlone światłem dziennym witryny) wykorzystaliśmy wysokiej jakości materiały, charakterystyczne dla różnych tradycji" – mówi Mariusz Rutz, prezes JSK.

Solaris Center
Autor: Plus Communication

Solaris Center to ok. 18,5 tys. m2 powierzchni handlowej, na której znajdzie się 86 sklepów, kawiarnie, restauracje i punkty usługowe. Projekt zintegruje istniejący od 6 lat multipleks kinowy z pasażami handlowo-usługowymi.
Do galerii prowadzą trzy wejścia: od strony pl. Kopernika, ul. Oleskiej i ul. Żeromskiego. Przy połączeniu ul. Oleskiej i Żeromskiego powstało bezkolizyjne rondo, zaś ulica Sienkiewicza sąsiadująca z centrum została wyłączona z ruchu i zmieniona na bulwar miejski.
Jedną z niepowtarzalnych atrakcji dla odwiedzających gości będzie pierwsze na świecie obserwatorium słoneczne w centrum handlowym. W Solaris Center zostanie uruchomiona „interaktywna podłoga”, na której będzie można zagrać w „kosmiczne piłkarzyki”.
Galeria w Opolu jest pierwszym z sześciu komercyjnych projektów w Polsce zrealizowanym przez Irlandzką Grupę Inwestycyjną. Wartość inwestycji to 70 mln euro. Generalnym wykonawcą jest spółka BEG Ingenierie Polska, należąca do francuskiej grupy BEG Ingenierie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej