P180 - na biurowcu zawisła wiecha. Skanska jako pierwsza stosuje w inwestycji beton nieskoemisyjny

2022-03-21 10:12
biurowiec P180
Autor: Skanska Oddanie biurowca P180 do użytku zaplanowane jest na III kwartał 2022 roku

Biurowiec P180 powstaje w Warszawie tuż przy stacji Metro Wilanowska. Przy realizacji inwestycji wykorzystywane są ekologiczne betony: beton o obniżonym śladzie węglowym, a także oczyszczający powietrze. Projekt budynku powstał w pracowni PRC Architekci. Kiedy biurowiec P180 zostanie oddany do użytku? Zobacz zdjęcia z budowy.

Spis treści

 1. Film z budowy biurowca P180
 2. P180 w liczbach
 3. P180 - pierwsza inwestycja z betonem niskoemisyjnym
 4. Wokół P180 beton oczyszczający powietrze ze smogu
 5. P180 z certyfikatem WELL
 6. Do P180 rowerami, hulajnogami i komunikacją miejską
 7. Kiedy biurowiec P180 będzie gotowy?
 8. Gdzie powstaje biurowiec P180?

Film z budowy biurowca P180

Prace przy najnowszym warszawskim projekcie Skanska – P180 – idą pełną parą. Budynek właśnie osiągnął docelową wysokość. Na 55 metrze zawieszono symboliczną wiechę i tym samym zakończono etap prac konstrukcyjnych.

P180 w liczbach

 • całkowita powierzchnia najmu: ok. 32 000 m²
 • powierzchnia typowego piętra biurowego: ok. 2 100 m²
 • 15 kondygnacji
 • 190 miejsc parkingowych podziemnych
P180
Autor: Skanska Za projekt biurowca P180 odpowiada pracownia PRC Architekci

P180 - pierwsza inwestycja z betonem niskoemisyjnym

Systematyczne rozrastanie się aglomeracji miejskich i powstawanie nowych inwestycji jest związane z emisją gazów cieplarnianych. Jednocześnie Unia Europejska w ramach Nowego Zielonego Ładu będzie nakładała na kraje członkowskie coraz więcej obowiązków związanych z ograniczeniem emisji CO2. To działanie ma zapewnić ograniczenie ocieplania się klimatu i odpowiedź na potrzebę budowania miast z wykorzystaniem niskowęglowych technologii. Procentowy udział betonu w tzw. wbudowanym śladzie węglowym budynków Skanska, spośród wszystkich następujących grup materiałowych – stal, aluminium, szkło, ceramika – wynosi około 56%.

Skanska jako pierwszy deweloper w Europie Centralnej postanowiła zastosować beton o obniżonym śladzie węglowym o nazwie Vertua® plus, którego emisyjność jest o średnio 42% mniejsza niż betonu o tradycyjnej recepturze. Przełomowy produkt został wprowadzony na rynek przez firmę CEMEX, globalnego dostawcę i producenta materiałów budowlanych.

Bardziej ekologiczny beton został użyty właśnie w ramach budowy P180. Dotychczas wykorzystano prawie 3500 m³ betonu o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu zredukowano poziom dwutlenku węgla potrzebnego do wytworzenia tej ilości betonu o średnio 42%, w porównaniu do tradycyjnego betonu wykonanego na najbardziej popularnym cemencie CEM I 42,5R. Ilość zredukowanego w ten sposób CO2 odpowiada okrążeniu Ziemi wzdłuż równika przez samochód osobowy (napędzany benzyną) aż 42 razy (kalkulacja wykonana wg. BEIS, 2019, Greenhouse gas reporting: conversion factors 2019). 

Skanska docelowo chce stosować ten beton we wszystkich swoich projektach.

Wokół P180 beton oczyszczający powietrze ze smogu

Zgodnie z filozofią Skanska, w otoczeniu inwestycji (chodniki, skwery) zostanie zastosowany zielony beton. Jest to innowacyjny materiał, który neutralizuje szkodliwe związki azotu pochodzące ze spalin samochodowych, walcząc w ten sposób z miejskim smogiem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej mieszkanki betonu, która rozkłada szkodliwe cząstki NOx na neutralne związki azotu.

P180 z certyfikatem WELL

Biurowiec P180 jest kolejną inwestycją Skanska, która będzie powstawała zgodnie z wytycznymi certyfikatu WELL. Jest to system certyfikacji skupiający się na zdrowiu psychicznym i fizycznym oraz komforcie użytkowników budynków. Weryfikuje ponad 100 cech budynku. WELL skupia się na zastosowaniu takich rozwiązań projektowych, które korzystnie wpłyną na zdrowie, kondycję, nastrój, jakość snu, a w rezultacie – samopoczucie i wydajność użytkowników. Wykonawca będzie ubiegał się także o certyfikaty LEED oraz Obiekt bez Barier.W P180 zostanie zainstalowany autorski system Connected by Skanska, który ułatwia najemcom codzienne funkcjonowanie. Dzięki temu rozwiązaniu najemcy będą mogli poruszać się po budynku z pomocą smartfonów i zapraszać gości za pośrednictwem wirtualnej recepcji.

Do P180 rowerami, hulajnogami i komunikacją miejską

W budynku P180, tuż obok wejścia głównego, powstanie rowerownia, a także szatnia z prysznicami. Będą mogli z niej korzystać wszyscy pracownicy biura, którzy dojeżdżają do pracy jednośladem lub np. uprawiają jogging. W biurowcu powstaną też miejsca postojowe dla skuterów i hulajnóg.

Kiedy biurowiec P180 będzie gotowy?

Oddanie budynku P180 do użytkowania zaplanowane jest na wrzesień 2022.

Gdzie powstaje biurowiec P180?

P180 powstaje u zbiegu ulic Puławskiej i Domaniewskiej, bezpośrednio przy stacji Metro Wilanowska. Jest to miejsce doskonale skomunikowane z innymi dzielnicami Warszawy. Pobliska stacja metra oraz przystanki tramwajowe i autobusowe zapewnią możliwość łatwego dojazdu komunikacją publiczną. Blisko P180 znajduje się także parking P+R Wilanowska, który dysponuje 280 zadaszonymi miejscami postojowymi, bezpłatnymi dla posiadaczy warszawskiej karty miejskiej. 

Budowa P180
Autor: Skanska Budowa P180
budowa P180
Autor: Skanska Biurowiec P180 w budowie. To pierwsza inwestycja wykorzystująca beton o obniżonym składzie węglowym
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej