Skanska rewitalizuje zabytkowy Pałac Oppersdorfów we Wrocławiu

2015-05-13 13:04
Pałac Oppersdorfów – część obiektu biurowego Dominikański, projektu Medusa Group
Autor: Skanska SA Pałac Oppersdorfów – część obiektu biurowego Dominikański, projektu Medusa Group

Skanska odnowiła perłę wrocławskiej architektury - zabytkowy Pałac Oppersdorfów. Dzięki nowej inwestycji budynek włączony został do kompleksu biurowego Dominikański projektu Medusa Group. Przy robotach budowlanych czuwał konserwator zabytku.

Skanska zajęła się renowacją zabytku we Wrocławiu

Dominikański to nazwa nowoczesnego obiektu biurowego klasy A, który zlokalizowany jest w samym centrum Wrocławia. Zaprojektowali go architekci w pracowni Medusa Group. W jego skład wchodzą dwa obiekty biurowe oraz zabytkowy Pałac Oppersdorfów. Łącznie cały kompleks dysponuje prawie 40 000 m2 powierzchni najmu. Pałac to 800 m2 tej powierzchni. Inwestor – firma Skanska – uzyskał właśnie pozwolenie na użytkowanie nowej inwestycji (zarówno budynku A jak i pałacu). Budynek B jest natomiast w trakcie realizacji. Jego zakończenie planowane jest na sierpień 2015.

Przestrzeń najmu biurowca Dominikański jest już w 55% wynajęta, co świadczy o dużym zainteresowaniu obiektem. Zarówno nowa część kompleksu, jak i zabytkowy pałac stają się atrakcyjną częścią biznesowego centrum Wrocławia.

Pałac Oppersdorfów został wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku. Przez lata zmieniał funkcję i wygląd. W trakcie wojny fasada i zdobienia z piaskowca zostały zniszczone. Po wojnie pałac został siedzibą Domu Drukarza. Po wielu latach zyskał nowe życie, zostając elementem kompleksu Dominikański.

Projekt przebudowy pałacu został przygotowany wspólnie z konserwatorami zabytków, archeologami oraz władzami miejskimi. Wykonano inwentaryzację obiektu, po czym przystąpiono do renowacji zabytku. Przeprowadzono renowację elewacji wraz ze zdobieniami i dwukondygnacyjnym naczółkiem, elementy kamienne wykonano z piaskowca, zaś we wnętrzach odzyskano wiele elementów ozdobnych. Odświeżone zostało również lobby oraz części wspólne budynku. Na powierzchniach, które będą przeznaczone pod wynajem, doprowadzone zostały instalacje i zamontowane nowoczesne systemy biurowe. Tak jak wszystkie roboty, również ostateczna aranżacja wnętrz będzie konsultowana z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Nazwa inwestycji: Renowacja Pałacu Oppersdorfów (części kompleksu biurowego Dominikański)
Adres inwestycji: plac Dominikański, pałac zlokalizowany od ul. Wierzbowej, Wrocław
Inwestor: Skanska SA
Autor projektu architektonicznego: Medusa Group (biurowiec Dominikański)
Generalny wykonawca: Skanska SA
Początek realizacji: kwiecień 2013
Planowane oddanie do użytku: sierpień 2015
Powierzchnia najmu: 40 000 m2


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej