Silesia City Center rośnie. Prace wychodzą z ziemi

2011-01-13 10:32
Rozbudowa Silesia City Center. Prace wychodzą z ziemi
Autor: Biuro Prasowe Silesia City Center

W Silesia City Center trwa rozbiórka południowo-zachodniej strony centrum. Już wkrótce w tym miejscu powstaną dwie kondygnacje nowych sklepów oraz parking podziemny. Także prace na terenie mającego ponad 87 tys. m sześciennych wykopu wychodzą "z ziemi". Na poziomie fundamentów wykonano już 133 stóp fundamentowych, wkopano także 97 słupów kondygnacji -1.

Widać coraz więcej

Do zakończenia prac związanych z rozbudową Silesia City Center pozostało tylko 10 miesięcy, dlatego prace na placu budowy prowadzone są w kilku miejscach jednocześnie. Zdaniem budowlańców, pozwoli im to ukończyć rozbudowę na czas.

– W tej chwili prowadzone są zarówno prace nad szkieletem fundamentów oraz parkingiem podziemnym, w którym montowane są już pierwsze stropy. Prace prowadzimy także wzdłuż elewacji centrum, gdzie powstaje specjalna ściana szczelinowa, która ma zabezpieczyć fundamenty Silesii przed osunięciem się – wyjaśnia Artur Kotas z firmy DIL Baumanagement, która jest project managerem rozbudowy Silesia City Center.

Wszystkie prowadzone obecnie prace związane są z czwartym, najdłuższym etapem rozbudowy, który rozpoczął się na początku grudnia i potrwa do wiosny. W tym czasie powstaną fundamenty nowej części Silesia City Center, ukończone zostaną także prace wzdłuż elewacji centrum. Prowadzona będzie także rozbiórka południowo-zachodniej części centrum, miejsca, gdzie do tej pory znajdowały się takie sklepy jak Mango, Ryłko czy Le Mac. Sklepy te jeszcze w listopadzie zostały przeniesione do nowych lokalizacji.

– W tym miejscu po otwarciu powstanie dwupiętrowa galeria ze sklepami. Pod nią natomiast będzie znajdował się wjazd na nowy parking podziemny mogący pomieścić 1700 samochodów – wyjaśnia Kotas.

Jak zapowiadają architekci z firmy Bose International Planning and Architecture, ta część centrum ma być zbudowana ze szkła, drewna i aluminium i stanowić będzie jeden z najjaśniejszych elementów nowej części centrum.

Zmiany w lutym

Nie obędzie się jednak bez zmian. W związku z pracami na początku lutego zostanie zamknięty zjazd do parkingu podziemnego zlokalizowany pod Saturnem. Planuje się jednak uruchomienie nowego, zastępczego zjazdu, który będzie czynny, aż do zakończenia wszystkich prac po stronie północno-zachodniej centrum.

– Każdą stratę powstałą w wyniku rozbudowy, staramy się natychmiast rekompensować rozwiązaniami zastępczymi. Tak nieustannie robimy w przypadku parkingów. Obecnie działają aż 3 parkingi zastępcze, rekompensujące straty na trenie parkingu przed Silesią. Podobnie robimy z wjazdami na parking podziemny. Wszystkie rozwiązania, mające ułatwić poruszanie się po centrum, utrzymane będą aż do zakończenia prac – zapowiada Kotas.

Prace budowlane na terenie Silesia City Center potrwają do jesieni 2011 roku. Nowa Silesia City Center zwiększy swoją powierzchnię z 66 tys. m kw. do 86 tys. m kw.  Powstanie dodatkowo 60 sklepów. Pracę w nowej Silesii znajdzie kolejne 500 osób. Inwestorem jest obecny właściciel Silesia City Center – Immofinanz Group. Koncepcję architektoniczną nowej Silesia City Center stworzyła pracownia Bose International Planning and Architecture. Centrum handlowe będzie jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.  Silesia City Center od ponad 5 lat jest numerem jeden wśród centrów handlowych na Śląsku i w Zagłębiu, zarówno pod względem powierzchni, liczby najemców – dziś jest to 250 sklepów i punktów handlowych, jak również liczby odwiedzających. W 2009 roku Silesię odwiedziło 13 milionów klientów z całej Polski, zapewniając centrum obrót blisko 1 mld zł. rocznie.

Nowa Silesia City Center
Autor: Silesia City Center
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej