Rusza budowa galerii Piast w Gorzowie Wielkopolskim

2010-10-14 16:43
Galeria Piast w Gorzowie Wielkopolskim
Autor: Mediadem

Firma Elektra Plus rozpoczyna budowę galerii Piast. Kompleks z 70 lokalami handlowymi i usługowymi, centrum fitness, SPA, boiskami sportowymi oraz nową infrastrukturą drogową postanie w centrum Górzyna - największej dzielnicy mieszkaniowej Gorzowa Wielkopolskiego. Otwarcie obiektu zaplanowano na wiosnę 2012 r.

- Nasza inwestycja w galerię Piast jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców największej dzielnicy w Gorzowie – mówi Marek Bobowski, wiceprezes zarządu firmy Elektra Plus. - Z przeprowadzonego przez nas sondażu wynika, iż centrum będzie naturalnym uzupełnieniem dzielnicy Górczyn w zakresie kompleksowej oferty handlu, rozrywki i usług. Równocześnie z naszą galerią powstaje kompleks boisk, które realizuje lokalna spółdzielnia mieszkaniowa. Powstanie w ten sposób prawdziwe serce dzielnicy.

W 4-kondygnacyjnym budynku na 10,5 tys. mkw. powierzchni najmu znajdzie się ponad 70 sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych. Obecnie podpisane są listy intencyjne i finalizowane negocjacje najmu. W galerii znajdzie się m.in. supermarket spożywczy o powierzchni 1200 mkw. oraz duży sklep z elektroniką. Szczególny nacisk położony zostanie na ofertę dla dzieci. W obiekcie znajdą się punkty usługowe: pralnia, punkt poprawek krawieckich, usługi szewskie, dorabianie kluczy. Inwestor wybuduje również na własny koszt pół kilometra ulicy Okulickiego, która połączy osiedle z ulicą Kombatantów oraz ogólnodostępny parking na 300 samochodów. Przy galerii znajdą się także przystanki autobusowe.

Galeria Piast w Gorzowie Wielkopolskim
Autor: mat.: MediaDem

Projekt architektoniczny galerii przygotowało Studio Architektury Kontur z Piły. Jednym z elementów wyróżniających centrum będzie zielony dach, spełniający cztery funkcje: ekologiczną, estetyczną, funkcjonalną i ekonomiczną. Na dachu znajdzie się 1000 mkw. przestrzeni dla klubu fitness i spa, ogródek zabaw dla dzieci oraz dziedziniec restauracyjny. Kawiarnie i restauracje znajdą się też na każdym piętrze centrum. Całość dopełnią elementy małej architektury.

Inwestycja Elektry Plus będzie uzupełnieniem budowanego w sąsiedztwie przez Spółdzielnię Górczyn kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Znajdą się w nim boiska do rożnych dyscyplin, korty tenisowe, deptaki i miejsca rekreacyjne. Całość będzie otoczona realizowanymi przez inwestora galerii terenami zielonymi, deptakami i ścieżkami rowerowymi. W miejscu dotychczasowego nieużytkowanego terenu  powstanie nowe centrum dzielnicy. W tę dodatkową infrastrukturę dla miasta Elektra Plus zainwestuje kilka milionów złotych.

Proekologiczne rozwiązania

W obiekcie zastosowanych będzie wiele rozwiązań przyjaznych środowisku. Technologia zielonego dachu, dzięki naturalnej roślinności, która jest powierzchnią biologicznie czynną, zmniejszy straty ciepła oraz zredukuje zrzut wody do kanalizacji miejskiej. Oryginalnym rozwiązaniem są planowane kolektory słoneczne na dachu czy system sterowania oświetleniem, co także daje dużą oszczędność energii. Do oszczędności przyczynią się także pompy cieplne, które będą przechwytywać energię własną budynku i wykorzystywać ją w obiegu zamkniętym bez emisji na zewnątrz. To ostatnie urządzenie zmniejsza zużycie prądu nawet o 50% w porównaniu z innymi systemami ogrzewania i klimatyzacji. Jeszcze inne przykłady proekologicznych rozwiązań to oszczędzające wodę bezwodne pisuary – urimaty, naturalna wentylacja parkingu podziemnego (dzięki jego zlokalizowaniu na tym samym poziomie, co parkingu zewnętrznego) czy segregacja odpadów.

Zaprojektowanie budynku z użyciem nowoczesnych technologii ma aspekt nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny – zasadniczo obniża koszty utrzymania nieruchomości, co przekłada się na niższe czynsze dla najemców.

Za wynajem odpowiada firma King Sturge.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej