Rozbudowa galerii Wzgórze w Gdyni

2008-09-01 19:24
galeria wzgorze
Autor: brak danych

Centrum Handlowe Wzgórze działa od 2001 roku. I działa na tyle dobrze, że firma Apsys Polska zdecydowała się na jego rozbudowę. Będzie to największy obiekt handlowy w Gdyni oraz druga po Manufakturze w Łodzi tak duża inwestycja firmy Apsys w Polsce.

Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu br., a stan surowy zamknięty zostanie ukończony na przełomie października i listopada 2009 r. Obecna powierzchnia obiektu to 23 000 m2, po rozbudowie wyniesie 150 000 m2. Część handlowo-usługowa zajmie 65 000 m2. Docelowo w obiekcie znajdzie się około 250 punktów handlowych i usługowych oraz siedmiosalowe kino. Przy centrum powstanie 1700 miejsc parkingowych z możliwością rozbudowy o dodatkowe dwa poziomy.

Budynek nowego Centrum będzie miał dwa skrzydła, których  naziemne kondygnacje wysokości ok. 15 m połączone zostaną szklaną konstrukcją "mostu" wysokości około 16,5 m. Najciekawszym elementem budynku będzie jego wschodnia fasada, wykończona aluminiowymi masztami, nachylona pod kątem względem podłoża. Powstała w ten sposób łagodnie falująca pierzeja, wraz z elementami stalowych konstrukcji żagli, nawiązywać będzie do marynistycznych tradycji związanych z polskim wybrzeżem.
Inspiracją dla architektów Centrum były elementy natury - las i morze. Z tego powodu przy budowie zastosowane będą materiały drewnopodobne, przypominające maszty statków. Liczne powierzchnie zostaną przeszklone, umożliwiając klientom podziwianie lasu i zmieniających się pór roku.

 

W ramach podpisanego kontraktu, firma Mostostal Warszawa SA odpowiedzialna będzie za przygotowanie projektu wykonawczego, realizację robót ziemnych, kanalizacji podposadzkowej, robót żelbetowych i murowych, wykonanie konstrukcji stalowej dachu wraz z pokryciem, elewacji szklanej oraz posadzki.

Otwarcie powiększonego centrum handlowego planowane jest na marzec 2010 roku.
Koszt inwestycji przed rozbudową wynosił 200 mln zł,  po rozbudowie szacowany jest na 800 mln zł.
Inwestor: Centrum Wzgórze sp. z o.o. - spółka z grupy Apsys, powołana do realizacji inwestycji w Gdyni.
nwestor zastępczy: Apsys Polska sp. z o.o.
Projekt: Valode & Pistre Architekci, Ove Arup & Partners International Limited, AND Architecture and Design.
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa SA.
Zarządca budynku: Apsys Polska sp. z o.o.

sierpień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej