Rośnie osiedle Modern Mokotów. W Warszawie w miejscu biurowców „Mordoru” powstaje 540 mieszkań i szkoła

2024-04-10 10:38

Trwa budowa osiedla Modern Mokotów w Warszawie. W samym sercu biurowego „Mordoru” deweloper Archicom z Grupy Echo Investment stworzy łącznie 540 mieszkań oraz szkołę. Co ciekawe, będzie to pierwsza w Polsce szkoła publiczna wzniesiona przez prywatnego inwestora. Zobacz zdjęcia i wizualizacje.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Modern Mokotów. Archicom buduje 540 mieszkań w sercu „Mordoru”
  2. Modern Mokotów – szkoła podstawowa. Pierwsza taka w Polsce
  3. Modern Mokotów – mieszkania. Jak będzie wyglądać I etap osiedla?

Modern Mokotów. Archicom buduje 540 mieszkań w sercu „Mordoru”

Inwestycja Modern Mokotów to element trwających od kilku lat zmian w obrębie warszawskiego „Mordoru”. Dawne zagłębie biurowe na Służewcu Przemysłowym staje się stopniowo obszarem mixed-use – między biurowcami powstają budynki mieszkalne, zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem (np. pierwszy w Polsce coliving: Noli Studios Warszawa).

Wraz z realizacją osiedla Modern Mokotów pojawią się tu kolejne bloki oraz szkoła publiczna i park. Inwestycja powstaje w kwartale ulic Postępu, Domaniewskiej, Wołoskiej i Marynarskiej, w pobliżu centrum handlowego Westfield Mokotów.

W ramach I etapu inwestycji Modern Mokotów, zaprojektowanego przez pracownię BBGK, w pierwszej połowie 2025 r. zostaną oddane do użytku trzy budynki mieszkalne, w których znajdzie się łącznie 540 mieszkań. W ramach I etapu buduje się także szkoła podstawowa. Planowana jest też nowa zieleń.

Docelowo osiedle ma być znacznie większe i oferować ponad 1600 mieszkań. W marcu 2024 r. deweloper poinformował o zakupie sąsiedniej działki z biurowcami, u zbiegu ulic Domaniewskiej i Postępu. Powierzchnia dokupionego terenu to ponad 15 tys. m². W kolejnym etapie inwestycji stare biurowce czeka rozbiórka, a teren zostanie zabudowany mieszkaniami.

Ogólnodostępne tereny rekreacji są kluczowymi składnikami projektu: to prawie 1,5 ha miejskiego parku wzdłuż ulicy Wołoskiej i 2,1 ha starannie zaprojektowanej zieleni wewnątrz osiedla – czytamy na stronie inwestycji.

Modern Mokotów – szkoła podstawowa. Pierwsza taka w Polsce

Budowa szkoły podstawowej stanowiącej część inwestycji Modern Mokotów ruszyła 5 grudnia 2023 r. i musi zakończyć się nie później niż budowa bloków. Będzie ona pierwszą szkołą publiczną zbudowaną w Polsce przez prywatnego inwestora. To element umowy miasta z deweloperem – w zamian za zgodę na budowę osiedla w tym miejscu i w takim kształcie firma Archicom z Grupy Echo Investment realizuje inwestycję publiczną. Stolica coraz częściej negocjuje w ten sposób z deweloperami, na czym korzystają mieszkańcy (przykładem choćby budowana przez deweloperów ul. Nowoczłuchowska w Warszawie).

Nowa szkoła na Mokotowie stanie się nową siedzibą szkoły podstawowej nr 119 im. 3. Berlińskiego Pułku Piechoty (zaplanowano też oddział przedszkolny). Zaprojektowany przez pracownię WWAA budynek będzie dwupiętrowy i pomieści 450 uczniów. W środku znajdzie się wszystko to, czego można się spodziewać: sale lekcyjne, stołówka, sala gimnastyczna, biblioteka, łazienki, pomieszczenia techniczne itp. Obiekt ma być ekologiczny – zaplanowano m.in. fotowoltaikę oraz system ponownego wykorzystania wody szarej. Warto dodać, że obok szkoły powstanie ogólnodostępny plac.

Szkoła podstawowa budowana przez Archicom w ramach inwestycji mieszkaniowej Modern Mokotów
Autor: Echo Investment Szkoła podstawowa budowana przez Archicom w ramach inwestycji mieszkaniowej Modern Mokotów Link: Kliknij, aby powiększyć
Szkoła podstawowa budowana przez Archicom w ramach inwestycji mieszkaniowej Modern Mokotów
Autor: Echo Investment Szkoła podstawowa budowana przez Archicom w ramach inwestycji mieszkaniowej Modern Mokotów Link: Kliknij, aby powiększyć

Modern Mokotów – mieszkania. Jak będzie wyglądać I etap osiedla?

W I etapie inwestycji Modern Mokotów powstaną trzy budynki mieszkalne:

  • budynek 1 – 356 mieszkań, dwa dziedzińce,
  • budynek 2 – 144 mieszkania, jeden dziedziniec,
  • budynek 3 – 40 apartamentów w wyższym standardzie (Apartamenty przy Kwitnącej Wiśni).

Lokale mają od ok. 30 do ponad 60 m², a w apartamentowcu nawet 142 m². Budynki mają nawiązywać wyglądem do przemysłowej przeszłości okolicy (m.in. fasady z betonowych prefabrykatów).

Fragmenty wykończenia ścian we wnętrzach części wspólnych to reminiscencje układów scalonych. Przebieg ścieżek na dziedzińcach oraz wokół placu zabaw nawiązuje do linii tras impulsów elektrycznych na drukowanych płytkach z logo UNITRA – opowiada deweloper.

Na dachach niższych części budynków zaplanowano wspólne tarasy do integracji sąsiedzkiej. Pod budynkami przewidziano garaż podziemny, a w parterach – lokale usługowe, w tym warsztat dla majsterkowiczów oraz klub mieszkańca, w którym znajdzie się m.in. przestrzeń do coworkingu. Ciekawostką będzie możliwość zdalnego otwierania drzwi wejściowych oraz przywoływania windy (za pomocą aplikacji).

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej