Rewitalizacja Starej Kopalni nagrodzona. International Property Awards 2015

2015-10-02 16:16
Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim - edukacyjna wieża widokowa
Autor: Nizio Design International Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim - edukacyjna wieża widokowa

Rewitalizacja Starej Kopalni oraz Park Rekreacji w Janowie Lubelskim zaprojektowane przez Nizio Design International zostały nagrodzone w konkursie International Property Awards 2015

Nowe inwestycje nagrodzone

W 2015 roku jury konkursu International Property Awards nagrodziło dwie realizacje zaprojektowane przez Nizio Design International.  Wyróżnienie Highly Commended w kategorii Public Service Architecture otrzymała Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu. Najwyższe wyróżnienie w postaci pięciu  gwiazdek w kategorii Leisure Architecture otrzymał natomiast Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim.

Rewitalizacja

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki to nowe muzeum, otwarte dla zwiedzających jesienią 2014 roku. Kompleks powstał w zrewitalizowanej  kopalni węgla kamiennego Julia. Ma około 4 hektary powierzchni. Na terenie założenia jest 16 pokopalnianych budynków. Dawne maszynownie, magazyny i budynki administracyjne mają obecnie nowe funkcje. Mają w nich siedziby między innymi Muzeum Techniki, Centrum Ceramiki Unikatowej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Są też pokoje do wynajęcia i kawiarnia. Projekt funkcjonalno-użytkowy przygotowany został przez studio Nizio Design International.

 

Zrównoważony rozwój

Parkowi Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim to przestrzeń rekreacyjna, a jednocześnie centrum edukacyjne, prezentujące zagadnienia ekologii i zrównoważonego rozwoju. W położonym nad zalewem dziesięciohektarowym obszarze wyznaczone zostały ścieżki rowerowe i piesze trasy, wybudowano parterowe pawilony oraz wieżę widokową. 

Nagrody w konkursie

Mirosław Nizio odebrał nagrody w trakcie gali, która odbyła się 22 września 2015. To kolejna nagroda przyznana warszawskiej pracowni przez jurorów European Property Award. W 2011 roku biuro wyróżniono w kategorii Public Service Architecture za projekt Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Więcej nagród dla polskich pracowni

W tegorocznej edycji European Property Award nagrody zdobyły także inne pracownie działające z Polski. Wśród kilkudziesięciu nagrodzonych i wyróżnionych realizacji z Europy znalazły się takie przykłady współczesnej architektury w Polsce, jak Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej projektu WXCA sp. z.o.o., Nobel Tower w Poznaniu (Iron Tower Investment) , wnętrza wieżowca Żłota 44,  Multikino Złote tarasy w Warszawie i biura Łużycka Plus.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej