Rewitalizacja elektrowni w Krakowie. Nowa inwestycja Wawrzyńca 19

2015-08-18 12:50
Nowa inwestycja w Krakowie: Wawrzyńca 19
Autor: Mostostal Warszawa S.A. Apartamentowiec  Wawrzyńca 19, Kraków

Po rewitalizacji dawna miejska elektrownia w Krakowie ma się stać luksusowym apartamentowcem. Generalnym wykonawcą nowej inwestycji jest Mostostal Warszawa.

Rewitalizacja w Krakowie

Objęta ochroną konserwatorską stuletnia elektrownia miejska w Krakowie ma szansę zyskać nową funkcję. Na początku XX wieku w zakładzie produkowano niemal połowę zużywanej w Krakowie elektryczności, ale od lat 60. znaczenie elektrowni malało, wreszcie działalność wstrzymano. Od trzydziestu lat budynki nie były użytkowane. Elektrownię na początku 2015 roku  kupiła firma Haven sp. z o.o., wchodząca w skład amerkańskiego koncernu Tribeach Holdings.

W najbliższych latach hale maszyn i kotłowni oraz budynek nastawni zostaną poddane rewitalizacji. Po rewitalizacji mają się w nich mieścić lofty, zaś w przyziemiach zaczną działać sklepy i punkty usługowe. W częściach wspólnych apartamentowca ma być zamontowane oświetlenie zasilane energią z paneli słonecznych, zaś w garażu stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.
Inwestor, amerykańska firma Haven sp. z o.o. zdecydowała się na zróżnicowanie oferty. W nowej krakowskiej inwestycji znajdą się mieszkania typu studio, jak i  wielopoziomowe apartamenty oraz penthousy, łącznie przeszło 80 lokali.
W ramach prac wnętrze elektrowni zostanie zaadaptowane do celów mieszkaniowych. Znacznie zwiększy się kubatura obiektów, stare mury zostaną włączone w ściany nowych budynków. Projektanci (OBO Architekci & Tekton) zachowali nie tylko ceglane mury, ale też elementy wyposażenia dawnego zakładu. Największym i najbardziej widocznym śladem dawnej funkcji ma być odrestaurowana zabytkowa suwnica mostowa. Konserwator zażądał też zachowania ocalałych części pieca i gąsienicowego podajnika węgla. Prace w dawnej miejskiej elektrowni to element programu rewitalizacji Kwartału Świętego Wawrzyńca, poprzemysłowej części krakowskiego Kazimierza. 

Generalny wykonawca - Mostostal

W sierpniu 2015 Mostostal Warszawa podpisał kontrakt na realizację kompleksu Wawrzyńca19. W pochodzącej z 1914 roku, Elektrowni Miejskiej powstanie nowoczesny kompleks apartamentów. Wartość inwestycji szacuje się na ponad 30 milionów złotych. Ukończenie inwestycji Wawrzyńca19 zaplanowano na początek drugiego kwartału 2017 roku. 


Nazwa inwestycji: Wawrzyńca19
Lokalizacja inwestycji: ul. Wawrzyńca 19, Kazimierz, Kraków
Inwestor: Haven sp. z o.o.
Projekt: OBO Architekci & Tekton
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa
Dyrektor kontraktu Mostostal: Artur Sikora
Kierownik budowy: Mariusz Rudnik
Data zawarcia umowy: 12.08.2017
Liczba lokali: 86
Powierzchnia mieszkania: 30-140 m2
Liczba miejsc parkingowych: 73
Planowany termin zakończenia prac: kwiecień 2017
Wartość inwestycji: 30 861 000 zł brutto

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej