Rewitalizacja elektrowni w Krakowie. Nowa inwestycja Wawrzyńca 19

2015-08-18 12:50
Nowa inwestycja w Krakowie: Wawrzyńca 19
Autor: Mostostal Warszawa S.A. Apartamentowiec  Wawrzyńca 19, Kraków

Po rewitalizacji dawna miejska elektrownia w Krakowie ma się stać luksusowym apartamentowcem. Generalnym wykonawcą nowej inwestycji jest Mostostal Warszawa.

Rewitalizacja w Krakowie

Objęta ochroną konserwatorską stuletnia elektrownia miejska w Krakowie ma szansę zyskać nową funkcję. Na początku XX wieku w zakładzie produkowano niemal połowę zużywanej w Krakowie elektryczności, ale od lat 60. znaczenie elektrowni malało, wreszcie działalność wstrzymano. Od trzydziestu lat budynki nie były użytkowane. Elektrownię na początku 2015 roku  kupiła firma Haven sp. z o.o., wchodząca w skład amerkańskiego koncernu Tribeach Holdings.

W najbliższych latach hale maszyn i kotłowni oraz budynek nastawni zostaną poddane rewitalizacji. Po rewitalizacji mają się w nich mieścić lofty, zaś w przyziemiach zaczną działać sklepy i punkty usługowe. W częściach wspólnych apartamentowca ma być zamontowane oświetlenie zasilane energią z paneli słonecznych, zaś w garażu stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.
Inwestor, amerykańska firma Haven sp. z o.o. zdecydowała się na zróżnicowanie oferty. W nowej krakowskiej inwestycji znajdą się mieszkania typu studio, jak i  wielopoziomowe apartamenty oraz penthousy, łącznie przeszło 80 lokali.
W ramach prac wnętrze elektrowni zostanie zaadaptowane do celów mieszkaniowych. Znacznie zwiększy się kubatura obiektów, stare mury zostaną włączone w ściany nowych budynków. Projektanci (OBO Architekci & Tekton) zachowali nie tylko ceglane mury, ale też elementy wyposażenia dawnego zakładu. Największym i najbardziej widocznym śladem dawnej funkcji ma być odrestaurowana zabytkowa suwnica mostowa. Konserwator zażądał też zachowania ocalałych części pieca i gąsienicowego podajnika węgla. Prace w dawnej miejskiej elektrowni to element programu rewitalizacji Kwartału Świętego Wawrzyńca, poprzemysłowej części krakowskiego Kazimierza. 

Generalny wykonawca - Mostostal

W sierpniu 2015 Mostostal Warszawa podpisał kontrakt na realizację kompleksu Wawrzyńca19. W pochodzącej z 1914 roku, Elektrowni Miejskiej powstanie nowoczesny kompleks apartamentów. Wartość inwestycji szacuje się na ponad 30 milionów złotych. Ukończenie inwestycji Wawrzyńca19 zaplanowano na początek drugiego kwartału 2017 roku. 


Nazwa inwestycji: Wawrzyńca19
Lokalizacja inwestycji: ul. Wawrzyńca 19, Kazimierz, Kraków
Inwestor: Haven sp. z o.o.
Projekt: OBO Architekci & Tekton
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa
Dyrektor kontraktu Mostostal: Artur Sikora
Kierownik budowy: Mariusz Rudnik
Data zawarcia umowy: 12.08.2017
Liczba lokali: 86
Powierzchnia mieszkania: 30-140 m2
Liczba miejsc parkingowych: 73
Planowany termin zakończenia prac: kwiecień 2017
Wartość inwestycji: 30 861 000 zł brutto

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej