Projekty wnętrz. Aranżacja wnętrza pierwszej kawiarni Starbucks Reserve w Polsce

2012-06-11 14:06
Wnętrze kawiarni Starbucks we Wrocławiu
Autor: Starbucks EMEA Wnętrze kawiarni Starbucks Reserve, Wrocław, autor: Raul de Thouars, projektant Starbucks EMEA, Anna Kozło, Brand Architect Starbucks w AmRest Coffee Sp. z o.o.  

Starbucks Reserve różni od tradycyjnych kawiarni Starbucks nie tylko oferta, ale również wystrój wnętrz. 6 czerwca 2012 r. we Wrocławiu otwarto pierwszą kawiarnię Starbucks Reserve w Polsce. Jest to trzecia, po Amsterdamie i Moskwie, kawiarnia tego typu w Europie, nawiązująca jednak aranżacją wnętrza do lokalnego otoczenia.

Wnętrze kawiarni Starbucks we Wrocławiu
Autor: Starbucks EMEA Wnętrze kawiarni Starbucks Reserve, Wrocław, autor: Raul de Thouars, projektant Starbucks EMEA, Anna Kozło, Brand Architect Starbucks w AmRest Coffee Sp. z o.o.  

Kawiarnia Starbucks Reserve znajduje się w centrum Wrocławia, przy ulicy Oławskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Świdnicką. W tym miejscu, pobliżu wrocławskiego rynku, mieściła się zabytkowa, XIX-wieczna kamienica „Jęczmienny Narożnik”. W latach 1897-1919 na parterze budynku działała Piwiarnia Strzelińska, bardzo popularne wśród mieszkańców Wrocławia miejsce spotkań.

Zobacz inne ciekawe wnętrza: Sky Tower we Wrocławiu

Projektanci wnętrza pierwszej w Polsce kawiarni Starbucks Reserve starali się utrzymać równowagę między tym, co autentyczne i oryginalne a tym, co nowe. Kawiarnia o powierzchni 187 m2  składa się z dwóch pomieszczeń oraz z zewnętrznego ogródka o powierzchni około 63 m2,  i oferuje 41 miejsc siedzących. Starbucks Reserve poleca kawy ziarniste oraz tzw. „slow coffee” - goście mogą otrzymać kawę zaparzaną na dwa sposoby – w ekspresie tłokowym, tzw. French Press, oraz w ekspresie przelewowym typu "pour over".

Wszystkie kawiarnie Starbucks Reserve wyróżnia unikalny wystrój wnętrza – z jednej strony nawiązujący do kolonialnych sklepów z kawą, herbatą i przyprawami zwanych coffee shop, a jednocześnie nowoczesny i uwzględniający lokalny koloryt. Dzięki temu projekty wnętrz idealnie wpisują kawiarnie Starbucks Reserve w otoczenie. We wszystkich kawiarniach Starbucks można też dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o kawie.

Industrialny charakter wnętrza

Głównym projektantem kawiarni był Raul de Thouars, projektant Starbucks EMEA, a pomagała mu pani Anna Kozło, z Brand Architect Starbucks w AmRest Coffee Sp. z o.o. Wejście do kawiarni od strony od ulicy Oławskiej zostało wyeksponowane poprzez okładzinę z metalu, wykonaną przy użyciu tradycyjnych metod metalurgicznych.  Utrzymane w stylu lat 50-tych witryny zapewniają dostateczne doświetlenie pomieszczeń oraz widok na rynek. Transparentna konstrukcja wsporcza witryn i odpowiednio dobrane ramy  wzmacniają integrację przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz kawiarni. Aranżacja wnętrza z zastosowaniem metalowych ram okiennych (o charakterze przemysłowym) oraz odsłoniętych metalowych kanałów wentylacyjnych nadaje wnętrzu industrialny charakter.

Meble z modernistycznym akcentem

Wysokość pomieszczeń podkreślają, zlokalizowane za barem, sięgające sufitu szafki, wykonane z oryginalnych masywnych elementów dębowych. Dodatkowa szklana ścianka dzieli wnętrze kawiarni na dwie części. W sali wypoczynkowej, między wyeksponowanymi, oryginalnymi kolumnami z surowego betonu, znajduje się długi stół, przeznaczony dla większej grupy gości. Jego blat wykonano z elementów odzyskanych z ręcznie malowanych skrzyń śląskich z przełomu XIX i XX wieku (które były przeznaczone na zniszczenie). W sali tej znajduje się także kominek. Klienci mogą delektować się swoją ulubioną kawą, siedząc w wygodnych fotelach w stylu z lat 50-tych i 60-tych. Szczególną uwagę warto zwrócić na słynne krzesła Diamond Chairs, zaprojektowane przez włoskiego projektanta Harry’ego Bertoia, oraz krzesła znanych amerykańskich projektantów: Charlesa i Ray Eamesów. Ściany kawiarni zdobią ręcznie wykonane rysunki - są to informacje o regionach uprawy kawy oraz stopniach jej palenia.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej