Pomysł na nową inwestycję na terenie hotelu Cracovia

2015-04-02 12:57
Zagospodarowanie terenu po byłym hotelu Cracovia – Echo Investment SA planuje tu funkcję biurową
Autor: Biuro Architektoniczne DDJM Zagospodarowanie terenu po byłym hotelu Cracovia – Echo Investment SA planuje tu funkcję biurową

Spółka Echo Investment oraz biuro architektoniczne DDJM przedstawiły pomysł na zagospodarowanie terenu po byłym hotelu Cracovia. Projekt przewiduje realizację dwóch biurowców.

Teren hotelu Cracovia. Nie będzie galerii handlowej – powstaną biurowce

Hotel Cracovia, który zaprojektowany został na początku lat 60-tych przez prof. Cęckiewicza, zamknięto w czerwcu 2011. Obecnie właścicielem terenu jest firma Echo Investment. Jednym z pierwszych pomysłów inwestora na zagospodarowanie terenu po hotelu, było wyburzenie starego budynku i wybudowanie w miego miejsu wielofunkcyjnego obiektu handlowo-usługowego. Propozycja nie została jednak przyjęta m. in. z uwagi na plan miejscowy.

Obecnie inwestor przedstawił drugi projekt, który zakłada budowę dwóch budynków biurowych. Tym razem projekt wydaje się wpisywać w obowiązujący na tym terenie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego „Błonia Krakowskie”. Formą i gabarytami biurowce miałyby odtworzyć główną bryłę dawnego hotelu Cracovia.  Nowa inwestycja ma mieć blisko 29 tys. m2 powierzchni całkowitej, z czego ponad 18 tys. m2 ma zostać przeznaczone pod wynajem.  Budynek ma mieć wysokość 24,2 m. 

Projekt oparty jest na idei zróżnicowanego rozwoju w zakresie efektywności energetycznej i transportu do i z miejsca pracy. Ponadto, nowa inwestycja to także ukłon w stronę historii. Elementy z dawnego hotelu Cracovia – historyczne mozaiki zostaną odrestaurowane i przeniesione do wnętrz holu biurowca.

W ramach tego projektu zrealizowany ma zostać również parking na 62 miejsca i zagospodarowany teren wokół zespołu. W budynku A ma powstać 2-kondygnacyjne przejście, zaś przed obiektem, od strony alei Focha, architekci zaplanowali plac publiczny. Przestrzeń w osi al. Focha ma pełnić rolę otwarcia widokowego i łącznika pomiędzy Alejami Trzech Wieszczów a Błoniami. Dotychczas ogrodzona dzałka ma zostać otwarta na ruch pieszy i rowerowy.

Nazwa inwestycji: Zagospodarowanie terenu po byłym hotelu Cracovia
Adres inwestycji: Al. Marszałka Ferdynanda Focha 1, Kraków
Inwestor: Echo Investment SA
Autor projektu architektonicznego: Biuro Architektoniczne DDJM
Powierzchnia całkowita: ok. 29 000 m2

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej