Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

2007-06-04 12:50

Na terenie byłej zajezdni autobusowej w Gdyni Redłowie za pieniądze unijne powstaje Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Teren z budynkami jest wart ponad 20 milionów złotych i ma wiele atutów: położenie przy drodze przelotowej z Gdyni do Gdańska, bliskość zlokalizowanych w Gdyni ośrodków naukowych między innymi Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej, a także Pomorskiego Miasteczka Zawodów.

Park ma koncentrować się na biotechnologii, ochronie środowiska, wzornictwie przemysłowym i informatyce. Miasto dało teren i obiekty, stowarzyszenie Pomorskie Centrum Technologii koncepcję i wiedzę, a pieniądze Unia Europejska. Na stworzenie parku miasto pozyskało ze środków unijnych 2,5 miliona euro. Kolejny milion Gdynia dołoży ze swego budżetu. Za te pieniądze w latach 2004-2005 mają zostać przebudowane i zmodernizowane przedwojenne hale łukowe o powierzchni 9 tysięcy metrów kwadratowych. Gotowa jest już koncepcja inwestycji, jej autorem jest architekt Paweł Wład Kowalski. Oprócz modernizacji starych zakładów zakłada się budowę nowych obiektów. Mimo że prace budowlane się jeszcze nie rozpoczęły, w parku ulokowało się już pierwszych dziesięć podmiotów i stale zgłaszają się nowe firmy, by skorzystać z preferencyjnych warunków najmu pomieszczeń PPNT oraz nobilitacji, jaką daje tytuł partnera parku. Podstawą działania parku jest transfer nowych technologii z ośrodków naukowych do przedsiębiorstw. W podobnych parkach na świecie 90% opracowywanych tam technologii wdrażanych jest w firmach.
PPNT w Gdyni powstał z inicjatywy Centrum Transferu Technologii, Pomorskiego Centrum Technologii i Urzędu Miasta Gdyni.

MISJA
Misją Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego jest rozwój regionu pomorskiego poprzez stworzenie miejsca i warunków dla partnerskiej współpracy nauki i przemysłu, prowadzącej do powstawania i rozwoju przedsięwzięć opartych na technologii i wiedzy.

CEL
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny to przedsięwzięcie mające na celu skupienie działań inicjatyw lokalnych i regionalnych w celu aktywizacji rozwoju gospodarczego województwa pomorskiego oraz stymulowania współpracy pomiędzy uniwersytetami a przedsiębiorstwami, ze szczególnym uwzględnieniem transferu wysoko zawansowanych technologii i rozwoju przedsiębiorczości związanego z ich wdrażaniem.

ZADANIA
Zadaniem PPNT jest stworzenie dogodnych warunków do realizacji przedsięwzięć opartych na wysoko zaawansowanych technologiach w dziedzinach biotechnologii i ochrony środowiska, informatyki i wzornictwa przemysłowego (niezależne moduły), gwarantujących bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, wysoką innowacyjność produktu, unikatowość rozwiązań i atrakcyjność produktu dla przemysłu.
Funkcjonowanie Parku przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstw działających w branżach innowacyjnych. Beneficjentem przedsięwzięcia będzie regionalna przedsiębiorczość i szkoły wyższe, w konsekwencji zaś społeczność regionalna, poprzez podniesienie poziomu gospodarczego województwa. Zadaniem PPNT jest również rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim, poprzez pobudzenie i restrukturyzację regionalnej gospodarki oraz tworzenie nowych, stałych miejsc pracy.
Projekt realizowany będzie z wykorzystaniem zróżnicowanych źródeł finansowania - między innymi: zasobów inicjatorów, środków UE, budżetu państwa, samorządów, uniwersytetów, podmiotów prywatnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej