Podwodny hotel - unikatowy projekt polskich naukowców będzie zrealizowany

2012-12-20 12:38
podwodny hotel
Autor: http://www.deep-ocean-technology.com Projektowanie, budowa kompleksu i jego stan techniczny nadzorowane są każdorazowo przez międzynarodową instytucję klasyfikacyjną z doświadczeniem w budowie i eksploatacji statków, okrętów, instalacji offshore'owych.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zaprojektowali unikatową konstrukcję hotelu, który ma służyć celom badawczym, a goście hotelowi będą mogli obserwować życie oceanu na wyciągnięcie ręki. Projekt hotelu jest innowacyjny na skalę międzynarodową.

Prace nad projektem podwodnego hotelu zaczęły się w 2010 roku, wtedy została również powołana spółka Deep Ocean Technology. W tak krótkim czasie projekt hotelu zdobył nagrodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz otrzymał  unijne dofinansowanie w wysokości 19 mln złotych.

W tej chwili autorzy tej innowacyjnej koncepcji planują budowę prototypu, który ma być zrealizowany w Gdyni przez jedną ze stoczni. Prototyp ma wskazać ewentualne poprawki. Termin jego realizacji to 2014 rok.  Wygląda jednak na to, że projekt odniesie międzynarodowy sukces, ponieważ budową podwodnego hotelu są już zainteresowani inwestorzy z Dubaju i Malediwów.

Konstrukcja hotelu składa sie w wersji podstawowej z dwóch dysków o średnicy 60 m, połączonych ze sobą "nogami" i pionowym ciągiem komunikacyjnym. Autorzy projektu zapewniają, że hotel jest całkowicie bezpieczną konstrukcją. Zbiornik z wodą umieszczony pod dyskiem nadwodnym, który się automatycznie opróżni w przypadku zagrożenia, stanowi balast dla dysku podwodnego. Oznacza to, że w przypadku niebezpieczeństwa dysk podwodny po prostu się wynurzy. Dodatkowo dysk nadwodny może być rozbudowany o satelity, które z głównym dyskiem będą połączone przezroczystymi tunelami. Przezroczyste mają być większość ścian dsyków, tak żeby goście hotelowi mieli wrażenie bliskiego kontaktu z podwodnym życiem.

Hotel będzie miał, poza standardową ofertą restauracyjną, SPA i rekreacyjną, możliwość rezerwacji  w centrum nurkowym położonym pod wodą i wyprawę trzyosobową łodzią podwodną służącą do penetracji podmorskich głębin. Mimo że pokoje hotelowe będą się znajdowały pod wodą goście będą mieli stały dostęp do szybkiego łącza internetowego. A dodatkowo hotel Water Discus wyposażono w okrętowy zestaw radiostacji uzupełniony o linie telefonii satelitarnej. Na górnym dysku hotelu jest zaprojektowano lądowisko dla helikopterów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej