PKS Olsztyn ma nowego właściciela: powstanie galeria handlowa, nowoczesny dworzec kolejowy i autobusowy

2011-11-18 8:08

Galeria handlowa o powierzchni najmu 45 000 mkw. połączona z nowoczesnymi dworcami: kolejowym i autobusowym – tak przedstawia się koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie. Inwestorem jest Retail Provider, nowy właściciel PKS Olsztyn, który zapowiada realizację budynku zielonego, przyjaznego środowisku, który będzie poddany jednemu z dwóch stosowanych w Polsce systemów certyfikacji.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne z galerią handlową w 2014 roku w Olsztynie

Jeśli do końca przyszłego roku uda się wprowadzić zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, to nowe centrum zostanie otwarte już w IV kwartale 2014 r. Retail Provider prowadzi rozmowy w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia z PKP SA. W przyszłym tygodniu przedstawi szczegółowe założenia projektu władzom Olsztyna.
„Zakładamy stworzenie nowoczesnego centrum łączącego funkcje komunikacyjne, handlowe i rozrywkowe na wzór obiektów obecnie realizowanych w Katowicach i Poznaniu” – mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik inwestora.

Koncepcja firmy Retail Provider, która 4 października nabyła od Skarbu Państwa PKS Olsztyn zakłada rozwój komunikacji autobusowej.

„Uzupełnienie transportu pasażerskiego o handel i rozrywkę wpłynie na znaczny wzrost liczby podróżnych, a także sprawi, iż miasto otrzyma najwyższej jakości przestrzeń publiczną, która podniesie komfort życia mieszkańców i turystów. Będzie tym samym stymulować jego dalszy rozwój – wyjaśnia Tomasz Andryszczyk.

Korzyści odniesie przede wszystkim miasto i jego mieszkańcy. Inwestycja w Zintegrowane Centrum Komunikacyjne pobudzi tzw. turystykę zakupową z całego województwa, a tym samym przyczyni się do rozwoju lokalnego rynku pracy. Olsztyn odwiedza co roku niemal milion turystów, z czego prawie połowa to goście z zagranicy. „Miasto, które aspiruje do roli centrum turystycznego, musi zapewnić odwiedzjącym odpowiednią infrastrukturę, w tym transportową, handlową i rozrywkową. Dworzec może stać się pierwszą wizytówką Olsztyna. Powinien oferować komfort pasażerom i symbolizować pozytywne zmiany zachodzące w mieście. Dlatego rewitalizacja dworca kolejowego i jego integracja z komunikacją autobusową, a w przyszłości również z tramwajową jest niezbędna – podkreśla Tomasz Andryszczyk.

PKS Olsztyn ma nowego właściciela: powstanie galeria handlowa, nowoczesny dworzec kolejowy i autobusowy
Autor: Retail Provider Tomasz Andryszczyk, rzecznik inwestora
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej