PKS Olsztyn ma nowego właściciela: powstanie galeria handlowa, nowoczesny dworzec kolejowy i autobusowy

2011-11-18 8:08

Galeria handlowa o powierzchni najmu 45 000 mkw. połączona z nowoczesnymi dworcami: kolejowym i autobusowym – tak przedstawia się koncepcja Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Olsztynie. Inwestorem jest Retail Provider, nowy właściciel PKS Olsztyn, który zapowiada realizację budynku zielonego, przyjaznego środowisku, który będzie poddany jednemu z dwóch stosowanych w Polsce systemów certyfikacji.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne z galerią handlową w 2014 roku w Olsztynie

Jeśli do końca przyszłego roku uda się wprowadzić zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, to nowe centrum zostanie otwarte już w IV kwartale 2014 r. Retail Provider prowadzi rozmowy w sprawie realizacji tego przedsięwzięcia z PKP SA. W przyszłym tygodniu przedstawi szczegółowe założenia projektu władzom Olsztyna.
„Zakładamy stworzenie nowoczesnego centrum łączącego funkcje komunikacyjne, handlowe i rozrywkowe na wzór obiektów obecnie realizowanych w Katowicach i Poznaniu” – mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik inwestora.

Koncepcja firmy Retail Provider, która 4 października nabyła od Skarbu Państwa PKS Olsztyn zakłada rozwój komunikacji autobusowej.

„Uzupełnienie transportu pasażerskiego o handel i rozrywkę wpłynie na znaczny wzrost liczby podróżnych, a także sprawi, iż miasto otrzyma najwyższej jakości przestrzeń publiczną, która podniesie komfort życia mieszkańców i turystów. Będzie tym samym stymulować jego dalszy rozwój – wyjaśnia Tomasz Andryszczyk.

Korzyści odniesie przede wszystkim miasto i jego mieszkańcy. Inwestycja w Zintegrowane Centrum Komunikacyjne pobudzi tzw. turystykę zakupową z całego województwa, a tym samym przyczyni się do rozwoju lokalnego rynku pracy. Olsztyn odwiedza co roku niemal milion turystów, z czego prawie połowa to goście z zagranicy. „Miasto, które aspiruje do roli centrum turystycznego, musi zapewnić odwiedzjącym odpowiednią infrastrukturę, w tym transportową, handlową i rozrywkową. Dworzec może stać się pierwszą wizytówką Olsztyna. Powinien oferować komfort pasażerom i symbolizować pozytywne zmiany zachodzące w mieście. Dlatego rewitalizacja dworca kolejowego i jego integracja z komunikacją autobusową, a w przyszłości również z tramwajową jest niezbędna – podkreśla Tomasz Andryszczyk.

PKS Olsztyn ma nowego właściciela: powstanie galeria handlowa, nowoczesny dworzec kolejowy i autobusowy
Autor: Retail Provider Tomasz Andryszczyk, rzecznik inwestora
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej