Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Koncepcja architektoniczna pracowni 81.WAW.PL

2012-09-14 14:12
Park Naukowo-Technologiczny_Opole
Autor: 81.WAW.PL Sp. z o.o. Nowa siedziba Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Projekt konkursowy pracowni 81.WAW.PL

Architekci z warszawskiej pracowni 81.WAW.PL zaprezentowali koncepcję architektoniczną Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Zakłada ona powstanie budynku w kształcie pierścienia z dobrze zagospodarowanym wewnętrznym patio. Zamierzeniem projektantów było stworzenie przyjaznej, nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni naukowej.

Koncepcja Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu wg pracowni 81.WAW.PL

Koncepcja Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu zaproponowana przez architektów z pracowni 81.WAW.PL ma na celu połączenie 5 etapów inwestycji (budynku inkubatora, budynku laboratoryjno-doświadczalnego, budynku badań naukowych, budynku dla firm wysokich technologii oraz strefy integracji) w jedną spójną formę, aby w momencie ukończenia ostatniego, piątego etapu uzyskać jednolity w charakterze budynek.

Autorzy projektu z 81.WAW.PL zakładają powstanie budynku w kształcie pierścienia z dobrze zagospodarowanym wewnętrznym patio. "Pierścień" pomieści wszystkie oddziały parku, natomiast patio zostanie wykorzystane jako strefa integracji. Budynek podzielono na cztery niezależnie funkcjonujące strefy z oddzielnymi wejściami. - Oddziały Parku, chociaż stanowią odrębne całości, zostaną połączone wspólną komunikacją, która na co dzień ułatwi poruszanie się po tym kosmicznym obiekcie. Dodatkowo, przy każdym wejściu zaplanowano dwukondygnacyjne przestrzenie, które mają połączenie z patio i posłużą za wewnętrzne strefy integracji – wyjaśnia Anna Paszkowska, architektka z pracowni z 81.WAW.PL

Przestrzeń wspólna, czyli strefa integracji

Umieszczoną w centrum budynku strefę integracji, architekci zaplanowali w oparciu o skojarzenia z naturą, zielenią oraz relaksem. W tej strefie ludzie mają się wymieniać doświadczeniami, wzajemnie inspirować i odpoczywać. Dostęp do przestrzeni zaplanowano bezpośrednio od zewnątrz. Strefę integracji podzielono na 4 okręgi. Pierwszy krąg to sztuczna rzeka na kształt fosy, drugi znajdzie się poniżej pierwszego i zostanie przeznaczony na ścieżkę spacerową. Trzeci okrąg ma być najwyżej położonym miejscem na placu i przypominać antyczny amfiteatr z przeskalowanymi schodami, pełniącymi funkcję miejsc do siedzenia. Aby patio było funkcjonalne i każdy przechodzień łatwo mógł zmienić krąg, wszystkie ścieżki spacerowe spotykają się przy wspólnym głównym wejściu – podkreśla Anna Paszkowska.  

Kształt i forma budynku

Elewacja zewnętrzna zaplanowana została ze szkła oraz stalowej siatki z ukośną perforacją. - Podczas gdy szkło otacza całą bryłę pierścienia, siatka stanowi osłonę przeciwsłoneczną dla pomieszczeń budynku – tłumaczy Rafał Grudziąż, współautor projektu. Architektom z pracowni 81.WAW.PL zależało przede wszystkim na stworzeniu budynku dynamicznego i żywego, który jest w ciągłym ruchu. Ruch natomiast jest nieodłącznie związany z nauką oraz nowymi technologiami. Wg autorów projektu forma okręgu wydaje się być idealna dla instytucji naukowej i popularyzatorskiej. Według założeń architektów w pierwszej kolejności miałyby powstać dwa budynki, razem tworzące podkowę oraz parking, początkowo na 119 miejsc. W kolejnych etapach zaplanowano dobudowanie kolejnych części Parku-pierścienia, powiększonego parkingu, a jako zwieńczenie budowy miałaby powstać zielona Strefa Integracji.

Pod budowę nowej siedziby Parku Naukowo-Technologicznego, opolski Ratusz przeznaczył ponad dwuhaktarową działkę w dzielnicy Bierkowice, w sąsiedztwie ul. Wrocławskiej, która jest  drogą dojazdową do autostrady A4 w kierunku zachodnim i do centrum miasta w kierunku wschodnim.

W ostatnim czasie w Opolu przeprowadzono kilka znaczących inwestycji - dokończono modernizację Filharmonii Opolskiej, przebudowano amfiteatr Tysiąclecia, powstała Miejska Biblioteka Publiczna, obecnie trwa budowa basenu na terenie kampusu Politechniki Opolskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej