Osiedle na Polskim Haku w Gdańsku jednak powstanie? Miasto się sądzi, inwestor wnioskuje o pozwolenie na budowę

2024-01-23 12:51

Osiedle na Polskim Haku w Gdańsku zapowiedziano kilka lat temu, ale losy inwestycji wciąż się ważą. Sytuację skomplikował Wojewódzki Sąd Administracyjny, który częściowo unieważnił plan miejscowy dla tego obszaru. Firma Capital Park nie poddaje się jednak i złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Czy projekt pracowni JEMS Architekci uda się zrealizować?

Spis treści

  1. Osiedle na Polskim Haku w Gdańsku od JEMS Architekci będzie przykuwać wzrok
  2. Osiedle na Polskim Haku – wizualizacje. Nowoczesność z nawiązaniami do historii
  3. Inwestycja pełna zwrotów akcji. Czy problemy z planem miejscowym ją zablokują?

Osiedle na Polskim Haku w Gdańsku od JEMS Architekci będzie przykuwać wzrok

Przy ujściu Mołtawy do Martwej Wisły w Gdańsku znajduje się malowniczy obszar nazywany Polskim Hakiem – cypel w pobliżu ścisłego centrum miasta, na który od lat ostrzą sobie zęby rozmaici inwestorzy. Planowano tu m.in. wieżowce – dla przykładu w 2008 r. projekt 200-metrowej wieży przygotował słynny Daniel Libeskind. Aktualny właściciel terenu, firma Capital Park, ma jednak inny pomysł na ten teren – osiedle mieszkaniowe z usługami w parterach. Inwestor stara się obecnie o pozwolenie na budowę, a roboty budowlane powinny wystartować jeszcze w tym roku.

Nowe życie domu podcieniowego na Żuławach. Odbudowa budynku z historią

– Zamierzamy stworzyć z tego miejsca reprezentacyjną wizytówkę tej części miasta. Inwestycja, którą projektujemy będzie nowoczesna, odpowiadająca na oczekiwania i potrzeby szybko rozwijającego się Gdańska, a także realizowana z uwzględnieniem aspektów ekologicznych oraz zmieniającego się klimatu – wyjaśnia Marcin Juszczyk, członek zarządu w Grupie Capital Park.

Zaprojektowane przez pracownię JEMS Architekci osiedle ma zajmować obszar 1,3 ha. Zaplanowano kompleks kilku budynków mieszkalnych do 10 kondygnacji, z lokalami usługowymi w parterach oraz ogólnodostępną spacerową promenadą, wzdłuż której pojawi się zieleń. Ma powstać także pomosty do cumowania jachtów i innych niedużych jednostek (od strony Martwej Wisły).

Osiedle na Polskim Haku – wizualizacje. Nowoczesność z nawiązaniami do historii

Z uwagi na eksponowaną lokalizację blisko historycznego centrum miasta projektanci podeszli do tematu ambitnie. Na wizualizacjach widać nowoczesne budynki, które zarazem nawiązują wyglądem do zabytkowych obiektów w centrum Gdańska. Zadbano o to, by osiedle prezentowało się atrakcyjnie z różnych perspektyw – panoramy od strony lądu i wody mocno się od siebie różnią.

Inwestycja pełna zwrotów akcji. Czy problemy z planem miejscowym ją zablokują?

Warto przypomnieć, że możliwość realizacji inwestycji Capital Park na długo stanęła pod znakiem zapytania. Osiedle na Polskim Haku w Gdańsku zaprojektowano zgodnie z wytycznymi planu miejscowego, które poznaliśmy w 2021 r. Plany budowy osiedla inwestor ogłosił wiosną 2022 r., jednak już w grudniu pojawił się problem – plan miejscowy dla Polskiego Haka został częściowo unieważniony przez sąd.

Miasto nie poddało się i w styczniu 2023 r. odwołało się od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawa nadal się toczy – miejskie odwołanie wciąż czeka na rozpatrzenie przez Naczelny Sąd Administracyjny. Urzędnicy przekonują jednak, że decyzja WSA nie jest prawomocna, a więc plan miejscowy wciąż obowiązuje. Tego samego zdania jest inwestor planujący osiedle na Polskim Haku.

– Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest w mocy, nie ma więc formalnych i prawnych przeciwwskazań dla realizowania inwestycji – przekonuje cytowany przez serwis trojmiasto.pl Dominik Czekajski, menadżer projektu w Grupie Capital Park.

Czy biurokratyczne przeszkody uniemożliwią budowę osiedla? Inwestor jest dobrej myśli – w styczniu 2024 r. Grupa Capital Park złożyła wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli uda się je uzyskać, zanim zakończą się perypetie związane z planem miejscowym, roboty budowlane będą mogły wystartować.

Źródło: trojmiasto.pl

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej