Orientarium w Łodzi chcą budować dwie firmy

2016-09-20 12:25
Orientarium Łódź
Autor: materiał prasowy Orientarium Łódź – widok z tunelu akrylowego

W przetargu na budowę łódzkiego Orientarium wpłynęły dwie oferty. Obie propozycje mieszczą się w założeniach inwestora. Szacowany koszt to 308 mln zł netto. Inwestycja ma być gotowa w połowie 2019 roku.

Pierwsza oferta została złożona przez Inter-System, który budował Afrykarium we Wrocławiu. Firma zaproponowana, że zrealizuje inwestycję za 314 mln zł brutto. Drugia propozycja spłynęła od firmy Mosty Łódź, która chce wybudować kompleks za 224 mln zł brutto. Według założeń umowa z wybranym wykonawcą może zostać podpisana w październiku. Prace projektowe mogłyby ruszyć w pierwszej połowie 2017, a budowa – w drugiej połowie 2017.

Orientarium to największa inwestycja w historii łódzkiego ZOO. Potrwa prawie 3 lata. Prace będą prowadzone stopniowo, zajmą prawie połowę obecnego terenu parku. W ramach prowadzonych zadań powstaną nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery, które zajmą powierzchnię porównywalną do 10 boisk piłkarskich. Objętość największego zbiornika wodnego wyniesie 2500 m³, a głębokość aż 6 m. Powstanie również zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne o powierzchni ok. 20 000 m².

Orientarium ma być wielkopowierzchniową ekspozycją wodno-lądową fauny i elementów kultury orientalnej południowo-wschodniej części Azji. Na jej obszarze żyje wiele gatunków zwierząt krytycznie zagrożonych wyginięciem. W nowym ogrodzie zoologicznym pojawią się niektóre z nich, m.in. orangutany, langury, anoa, tapiry malajskie, gawialomy, pantery mgliste, rekiny i płaszczki.

Koncepcja nowego kompleksu powstała w pracowni PODOBALAB z Wrocławia. Według założeń projektantów wybiegi będą ze sobą łączone. Dzięki temu na dużych przestrzeniach, będą mogły przebywać różne gatunki zwierząt. Zwiedzający zobaczą je w warunkach zbliżonych do naturalnych. Nowe ZOO będzie otwarte przez cały rok, a zwierzęta nie biedą musiały być przenoszone w chłodniejszych okresach na zaplecze hodowlane.

Miasto Łódź liczy na to, że Orientarium przyczyni się do rozwoju turystyki. Atrakcje mają przyciągnąć nie tylko gości z kraju, ale z całej Europy. Inwestycja porównywana jest do wrocławskiego Afrykarium, gdzie liczba odwiedzających zwiększyła się z 440 tysięcy do 2 milionów rocznie.

Początkowo kompleks miał powstać w formule „zaprojektuj, wybuduj, sfinansuj”, jednak inwestor postanowił sam negocjować warunki zaciąganego kredytu. W związku z tym budowa będzie przebiegać w formule „zaprojektuj, wybuduj”.

Przez cały czas trwania przebudowy ogród zoologiczny będzie działał z niewielkimi ograniaczeniami. Poszczególne etapy będą realizowane i oddawane do użytkowania stopniowo.

Orientarium Łódź
Autor: materiał prasowy Orientarium Łódź – widok z lotu ptaka

Nazwa inwestycji: Orientarium
Lokalizacja: Łódź, ul. Konstantynowska
Funkcja: Ogród Zoologiczny
Inwestor: Miejski Ogród Zoologiczny
Generalny wykonawca: Mosty Łódź
Całkowita powierzchnia terenu pod inwestycję: 7,5 ha
Rozpoczęcie budowy: druga połowa 2017
Zakończenie budowy: 2019

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej