Nowy Świat w starej fabryce

2007-06-01 11:59

Na terenie fabryki znanej z filmu "Ziemia obiecana", dawnej własności Izraela K. Poznańskiego, właściciela jednego z największych zakładów bawełnianych Łodzi końca XIX wieku, powstanie wielkie centrum rozrywkowo-handlowe. Budowa ma trwać 20 miesięcy. Inwestycja będzie ściśle nadzorowana przez konserwatora zabytków.

Kompleksowy projekt firmy Apsys International o nazwie "Nowy Świat" to nie tylko rewitalizacja zabytkowego kompleksu przemysłowego, ale także przywrócenie temu miejscu jego tożsamości, jako centrum handlowo-kulturowemu. Na obszarze 180.000 m2 (będzie to niemal miasto w mieście), powstanie w części handlowej: dwupiętrowa galeria mieszcząca 150 butików oraz około dwudziestu wyspecjalizowanych sklepów o średniej powierzchni, a w części rekreacyjnej: Food-Court, kino multiplex, skate park, klub fitness, kręgielnia. Przewidziany jest także kompleks hotelarski i usługowy.
Całość inwestycji zlokalizowana będzie wokół łódzkiego Rynku i doskonale wkomponuje się w tradycyjną zabudowę dzielnicy. Ulice dochodzące do Rynku będą symbolizowały miasta partnerskie Łodzi (np. Lyon czy Stuttgart). W przyszłości Nowy Świat ma stać się dla mieszkańców regionu, nowym sercem miasta, miejscem spotkań i spędzania czasu wolnego. Na terenie projektu przewiduje się również połączenie trzech muzeów narodowych (Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Dziecięce Muzeum Nauki i Techniki), które wzbogacą w znaczący sposób dotychczasową ofertę kulturalną i turystyczną miasta. Planuje się również utworzenie Międzynarodowego Centrum Promocji Mody, które przyczyni się do promocji łódzkiego przemysłu tekstylnego i którego działalność, poprzez salony wystawiennicze czynne cały rok, będzie adresowana wyłącznie do profesjonalistów tej branży (projektantów, producentów, dystrybutorów).
Otwarcie obiektu zostało przewidziane na rok 2003.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej