Nowy projekt Panattoni Europe - magazyn BTS dla Tesco

2010-04-22 16:56
Panattoni Park Gliwice
Autor: Panattoni Europe Magazyn w Gliwicach posłuży sieci sklepów Tesco jako centrum dystrybucyjne na Polskę południową. Będzie zaopatrywał sklepy w aglomeracji śląskiej, jak również w całej południowej Polsce.

Panattoni Europe wybuduje dla swojego nowego klienta -  firmy Tesco największe centrum dystrybucyjne w Polsce. 57 000 m2 powierzchni magazynowej powstanie przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 w Gliwicach. Prace budowlane rozpoczęły się w kwietniu.

- Wybór dewelopera był uzależniony od możliwości spełnienia kilku kluczowych warunków: ceny, strategicznej lokalizacji w rejonie Gliwic, krótkiego terminu oddania inwestycji oraz dopasowania projektu magazynu do naszych oczekiwań. Panattoni zagwarantował nam wszystkie trzy elementy – powiedział Wojciech Zabiłowicz, dyrektor dystrybucji Tesco Polska. - Mieliśmy specyficzne wymagania, a na rynku nie było obiektu, który spełniłby nasze oczekiwania – dodał.

Kontrakt z Tesco to największa transakcja firmy Panatonni podczas jej działalności w Polsce. W 2006 r. deweloper podpisał umowę na 52 000 m2 z firmą H&M,zaś w 2008 r. na 56 000 m2 z Leroy Merlin.

Obiekt budowany będzie w systemie build to suit (BTS) i został niemal w całości zaprojektowany przez firmę Tesco. Magazyn o wymiarach 400 x 127 m powstanie na 12,8 ha w Gliwicach przy ulicy Bojkowskiej. Będzie zawierał m.in chłodnię o powierzchni 13 800 m2 oraz pomieszczenie do mycia tac spożywczych. Zaplanowano również dwa zewnętrzne bloki biurowe, które będą wystawać poza obręb budynku. Na antresoli znajdzie się pomieszczenie biurowo-socjalne.

 - W projekcie w Gliwicach zaplanowaliśmy wiele rozwiązań energooszczędnych. Mniejsze zużycie energii to mniejsza emisja CO2, co jest priorytetem i dla nas, i dla Tesco – mowił Bartłomiej Krawiecki, partner w Panattoni Europe. Więcej światła słonecznego zapewni przeszklony w 15% dach, powstaną autodoki z dużym zadaszeniem. Deweloper przeprowadzi prace związane z infrastrukturą wokół obiektu - magazyn będzie otaczała betonowa płyta, taka jak na lotniskach. Parking pomieści równocześnie 440 samochodów osobowych, 80 naczep oraz 36 TIR-ów. Obiekt będzie wyposażony we własną stację paliw oraz warsztat i myjnię dla naczep. Inwestycja, której wartość wynosi 40 mln euro zostanie oddana do użytku w październiku 2010 roku.

Nowy magazyn w Gliwicach ma obsługiwać ok. 250 sklepów w Polsce Południowej. W ciągu trzech nabliższych lat Tesco planuje kolejne centrum dystrybucyjne, tym razem w Polsce północno-zachodniej.

Panattoni Park Gliwice - lokalizacja
Autor: Panattoni Europe Centrum dystrybucyjne stanie w sąsiedztwie węzła Gliwice-Sośnica, przez który odbywa się ruch międzynarodowy w czterech kierunkach

Centrum będzie działało 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Docelowo, po osiągnięciu pełnej wydajności magazynu, w całym obiekcie w Gliwicach będzie zatrudnionych około 1000 pracowników. Na jednej zmianie równocześnie będzie pracowało ok. 300 osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej