Nowe centrum handlowe w Krakowie

2007-06-08 13:14

Krakowska Galeria Kazimierz to drugie po Galerii Mokotów nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe wybudowane przez Globe Trade Centre SA. Budowa trwała 14 miesięcy i pochłonęła 70 mln euro. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 marca br.

Na powierzchni 36 tys. 200 m.kw. powstało ponad 160 sklepów, punkty usługowe, a także delikatesy oraz miejsca zabawy i rozrywki. Nowoczesne, 10-salowe kino otwiera w Galerii Cinema City. Do dyspozycji klientów jest parking, który pomieści 1800 samochodów.
Lokalizacja
Galeria Kazimierz jest usytuowana na zachodnim brzegu Wisły, przy ul. Podgórskiej, w sąsiedztwie dzielnicy Kazimierz. Obok znajduje się nowo zbudowany Most Kotlarski. Spacer z Rynku Starego Miasta zajmuje mniej niż kwadrans, dojazd samochodem - 5 minut.

Architektura
Projekt centrum powstał w krakowskim biurze architektonicznym IBM Asymetria, które zgodnie z oczekiwaniami GTC starało się jak najlepiej wkomponować budynek w pejzaż Krakowa. "Projektując Galerię Kazimierz, chcieliśmy połączyć w jednym tradycję i nowoczesność. Udało się to dzięki zachowaniu i odrestaurowaniu zabytkowych kamienic, stojących u zbiegu ulic Daszyńskiego i Podgórskiej. Wpisane w plan centrum są niekwestionowaną ozdobą, perełkami nadającymi temu miejscu wyjątkowy charakter" - powiedział Witold Gilewicz z IBM Asymetria. Autorzy projektu korzystali z doświadczenia międzynarodowej firmy architektonicznej HOK oraz konsultanta Leigh Speakman'a, światowej sławy ekspertów w dziedzinie projektowania centrów handlowych.

Galeria Kazimierz będzie nie tylko miejscem zakupów, ale też rozrywki, spotkań towarzyskich w kawiarniach i restauracjach. Na Placu Historycznym, wśród zabytkowych kamienic, będą organizowane koncerty, pokazy i wystawy.

Rozwiązania technologiczne
W Galerii Kazimierz zastosowano wiele wysokiej klasy rozwiązań technologicznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo jego użytkownikom. Służy temu m.in. BMS (Building Management System) - nadrzędny system zarządzania obiektem, który kontroluje i steruje wszystkimi instalacjami - począwszy od ergonomicznego kierowania klimatyzacją, wentylacją i oświetleniem, do monitoringu pojedynczych pomp. BMS integruje różne systemy zamontowane w obiekcie, jak np.: system sygnalizacji pożaru, instalacje elektryczną, instalacje tryskaczową. Monitoruje również zużycie poszczególnych mediów takich jak woda, prąd, ciepło i przetwarza w celu minimalizacji ich zużycia. Każde urządzenie wyposażone jest we własny sterownik. Wszystkie one są połączone magistralami sygnałowymi i wprowadzone do jednostki centralnej. Cztery stanowiska BMS są wyposażone w 42-calowe monitory plazmowe o wysokiej rozdzielczości.
Przy projektowaniu Galerii Kazimierz szczególną uwagę poświęcono oszczędności energii. W okresie zimowym podgrzewanie powietrza nawiewanego uzyskiwane jest przede wszystkim z ciepła wydzielanego przez budynek (np. oświetlenie elektryczne). Następnym stopniem podgrzewania tego powietrza jest klasyczny odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Rozbudowane systemy wentylacji i klimatyzacji o łącznej wydajności około 700 000 m3/h przetłaczanego powietrza współpracują z instalacjami pomp ciepła zamontowanymi w sklepach. Możliwości chłodnicze pomp ciepła w okresie letnim wynoszą około 6,5 MW.
W centrum zastosowano też oszczędnościowe, inteligentne sterowanie obwodów oświetlenia z dodatkowymi czujnikami fotoelektrycznymi ograniczającymi oświetlenie w obszarach wystarczająco doświetlanych światłem dziennym. Niskie zużycie energii i długą żywotność gwarantuje również zastosowanie źródła światła z elektronicznymi zapłonnikami.
Cały system elektroenergetyczny jest w pełni monitorowany przez system komputerowy. Wszystkie (nawet najmniejsze) awarie są natychmiast sygnalizowane alarmem.
Galerię Kazimierz charakteryzuje wysoki stopień bezpieczeństwa pożarowego, spełniający najnowsze wymagania w tym zakresie. W budynku zastosowano systemy mechanicznego oddymiania i napowietrzania dróg ewakuacyjnych.
"Projektując Galerię Kazimierz wykorzystaliśmy najnowsze rozwiązania technologiczne, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort naszym klientom i okolicznym mieszkańcom. Szczególnie w trosce o pobliskich mieszkańców zastosowaliśmy na parkingu specjalne żaluzje oraz wyciszenia" - powiedział Rafał Elżanowski, dyrektor zarządzający GTC Galeria Kazimierz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej