Nowe centrum handlowe w Krakowie

2007-06-08 13:14

Krakowska Galeria Kazimierz to drugie po Galerii Mokotów nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe wybudowane przez Globe Trade Centre SA. Budowa trwała 14 miesięcy i pochłonęła 70 mln euro. Uroczyste otwarcie nastąpiło 16 marca br.

Na powierzchni 36 tys. 200 m.kw. powstało ponad 160 sklepów, punkty usługowe, a także delikatesy oraz miejsca zabawy i rozrywki. Nowoczesne, 10-salowe kino otwiera w Galerii Cinema City. Do dyspozycji klientów jest parking, który pomieści 1800 samochodów.
Lokalizacja
Galeria Kazimierz jest usytuowana na zachodnim brzegu Wisły, przy ul. Podgórskiej, w sąsiedztwie dzielnicy Kazimierz. Obok znajduje się nowo zbudowany Most Kotlarski. Spacer z Rynku Starego Miasta zajmuje mniej niż kwadrans, dojazd samochodem - 5 minut.

Architektura
Projekt centrum powstał w krakowskim biurze architektonicznym IBM Asymetria, które zgodnie z oczekiwaniami GTC starało się jak najlepiej wkomponować budynek w pejzaż Krakowa. "Projektując Galerię Kazimierz, chcieliśmy połączyć w jednym tradycję i nowoczesność. Udało się to dzięki zachowaniu i odrestaurowaniu zabytkowych kamienic, stojących u zbiegu ulic Daszyńskiego i Podgórskiej. Wpisane w plan centrum są niekwestionowaną ozdobą, perełkami nadającymi temu miejscu wyjątkowy charakter" - powiedział Witold Gilewicz z IBM Asymetria. Autorzy projektu korzystali z doświadczenia międzynarodowej firmy architektonicznej HOK oraz konsultanta Leigh Speakman'a, światowej sławy ekspertów w dziedzinie projektowania centrów handlowych.

Galeria Kazimierz będzie nie tylko miejscem zakupów, ale też rozrywki, spotkań towarzyskich w kawiarniach i restauracjach. Na Placu Historycznym, wśród zabytkowych kamienic, będą organizowane koncerty, pokazy i wystawy.

Rozwiązania technologiczne
W Galerii Kazimierz zastosowano wiele wysokiej klasy rozwiązań technologicznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo jego użytkownikom. Służy temu m.in. BMS (Building Management System) - nadrzędny system zarządzania obiektem, który kontroluje i steruje wszystkimi instalacjami - począwszy od ergonomicznego kierowania klimatyzacją, wentylacją i oświetleniem, do monitoringu pojedynczych pomp. BMS integruje różne systemy zamontowane w obiekcie, jak np.: system sygnalizacji pożaru, instalacje elektryczną, instalacje tryskaczową. Monitoruje również zużycie poszczególnych mediów takich jak woda, prąd, ciepło i przetwarza w celu minimalizacji ich zużycia. Każde urządzenie wyposażone jest we własny sterownik. Wszystkie one są połączone magistralami sygnałowymi i wprowadzone do jednostki centralnej. Cztery stanowiska BMS są wyposażone w 42-calowe monitory plazmowe o wysokiej rozdzielczości.
Przy projektowaniu Galerii Kazimierz szczególną uwagę poświęcono oszczędności energii. W okresie zimowym podgrzewanie powietrza nawiewanego uzyskiwane jest przede wszystkim z ciepła wydzielanego przez budynek (np. oświetlenie elektryczne). Następnym stopniem podgrzewania tego powietrza jest klasyczny odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Rozbudowane systemy wentylacji i klimatyzacji o łącznej wydajności około 700 000 m3/h przetłaczanego powietrza współpracują z instalacjami pomp ciepła zamontowanymi w sklepach. Możliwości chłodnicze pomp ciepła w okresie letnim wynoszą około 6,5 MW.
W centrum zastosowano też oszczędnościowe, inteligentne sterowanie obwodów oświetlenia z dodatkowymi czujnikami fotoelektrycznymi ograniczającymi oświetlenie w obszarach wystarczająco doświetlanych światłem dziennym. Niskie zużycie energii i długą żywotność gwarantuje również zastosowanie źródła światła z elektronicznymi zapłonnikami.
Cały system elektroenergetyczny jest w pełni monitorowany przez system komputerowy. Wszystkie (nawet najmniejsze) awarie są natychmiast sygnalizowane alarmem.
Galerię Kazimierz charakteryzuje wysoki stopień bezpieczeństwa pożarowego, spełniający najnowsze wymagania w tym zakresie. W budynku zastosowano systemy mechanicznego oddymiania i napowietrzania dróg ewakuacyjnych.
"Projektując Galerię Kazimierz wykorzystaliśmy najnowsze rozwiązania technologiczne, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i komfort naszym klientom i okolicznym mieszkańcom. Szczególnie w trosce o pobliskich mieszkańców zastosowaliśmy na parkingu specjalne żaluzje oraz wyciszenia" - powiedział Rafał Elżanowski, dyrektor zarządzający GTC Galeria Kazimierz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej