Nowa twarz Bytomia

2007-05-24 16:32
obiekt
Autor: brak danych

Na terenie Placu Kościuszki w Bytomiu powstanie obiekt handlowo-usługowy z wieloekranowym kinem, obiektami kulturalnymi oraz przestrzenią biurową. Firma Braaten+Pedersen Plus Partners wygrała przetarg na zakup i zabudowę placu. Za kwotę 15 mln zł spółka nabyła kwartał o powierzchni 10 000 mkw.

Rewitalizacja Placu Kościuszki polega na całkowitej odbudowie fragmentu (kwartału) ścisłego centrum Bytomia. Przestrzeń zostanie przekształcona w wielofunkcyjną galerię z wewnętrznym placem publicznym. Inwestycja na Placu Kościuszki będzie obiektem wielopoziomowym. Na podziemnym piętrze znajdą się delikatesy i wybrane sklepy markowe. Powyżej znajdzie się poziom przeznaczony dla celów rozrywkowych (multipleks, restauracje, sklepy luksusowe). Ostatnie piętro zarezerwowane jest pod  powierzchnie biurowe, salę widowiskowo-konferencyjną oraz przestrzeń rekreacyjną. Przeszklone wnętrze zapewnią dostęp światła dziennego i widok na panoramę miasta.

Tradycyjnie i nowocześnie

Śródmieście Bytomia, w swym kształcie z końca XIX i początku XX wieku ma bardzo konsekwentny układ urbanistyczny. Opiera się on o zabudowę kwartałową, zróżnicowane w przekrojach ulice oraz place miejskie przejrzyście wkomponowane w zabudowę miasta. Taki układ urbanistyczny tworzył, a w przeważającej części nadal tworzy wyrazisty, dobrze odbierany przez mieszkańców miasta układ kompozycyjny. Planowana inwestycja polega na rewitalizacji części zabudowy wyburzonej w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Rewitalizowanemu obszarowi ma zostać nadany śródmiejski charakter z zabudową dopasowaną do lokalnego gabarytu.
Planując sposób zagospodarowania obszaru Placu Kościuszki, szczególną wagę przywiązywano do przeszłości architektoniczno-urbanistycznej miejsca. Plan inwestycji przewiduje również możliwość ekspozycji miejsca, gdzie kiedyś przebiegały średniowieczne mury miasta.

Celem inwestycji na obszarze Placu Kościuszki jest stworzenie przestrzeni miejskiej będącej dla mieszkańców Bytomia zarówno miejscem spotkań, jak i obiektem spełniającym funkcje handlowo-usługowo-rozrywkowe. Dodatkowo placówka będzie spełniać również funkcję biurową. W zamierzeniu inwestorów planowana inwestycja ma stać się ważnym miejscem, do którego będą zmierzać mieszkańcy i turyści na terenie śródmieścia.

Szansa dla mieszkańców

W związku z inwestycją stałe zatrudnienie zdobędzie w Bytomiu ok. 850 osób. Po uruchomieniu obiektu pracę w zlokalizowanych tam placówkach znajdą przede wszystkim sprzedawcy oraz osoby zajmujące się promocją oraz prezentacjami produktów i usług.
Bytom, zlokalizowany w obszarze aglomeracji śląskiej (obszar Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego -GOP), liczy 188 000 mieszkańców. Miasto oddalone jest od stolicy regionu - Katowic o 20 kilometrów i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór. - Rewitalizacja Placu Kościuszki w Bytomiu przyniesie korzyści całemu miastu - mówi Jan Olav Braaten, Dyrektor firmy Braaten+Pedersen Plus Partners - Sieci handlowe oraz mniejsi kupcy znajdą tu swoich nabywców. Z kolei mieszkańcy Bytomia i okolic zyskają miejsce do spędzania wolnego czasu i robienia zakupów - dodaje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej