Nowa Silesia City Center: inwestycję za 50 mln euro rozbuduje Erbud

2010-08-27 12:09
Silesia City Center
Autor: Biuro Prasowe Silesia City Center Innym powodem, dla którego IMMOFINANZ zdecydował się zainwestować 50 milionów euro w nowy kompleks, jest ogromny potencjał ekonomiczny Śląska, który dostrzegają austriaccy inwestorzy.

50 milionów euro - tyle zainwestuje IMMOFINANZ Group w rozbudowę Silesia City Center w Katowicach. W sumie powstanie dodatkowe 20 000 m2 powierzchni, na której znajdzie się 60 sklepów. Nowa Silesia City Center łącznie będzie miała powierzchnię 86 000 m2, stając się tym samym jednym z największych centrów handlowych w południowej Polsce.

Śląsk atrakcyjny dla inwestora

Silesia City Center od ponad 5 lat cieszy się największym powodzeniem wśród centrów handlowych na Śląsku i w Zagłębiu, zarówno pod względem powierzchni, liczby najemców – dziś jest to 250 sklepów i punktów handlowych, jak również liczby odwiedzających. W ubiegłym roku Silesię odwiedziło 13 milionów klientów z całej Polski, zapewniając centrum obrót blisko 1 mld zł. rocznie. Między innymi te optymistyczne liczby skłoniły austriacką firmę IMMOFINANZ Group do zainwestowania w rozbudowę istniejącego od 2005 roku obiektu.

Innym powodem, dla którego IMMOFINANZ zdecydował się zainwestować 50 milionów euro w nowy kompleks, jest ogromny potencjał ekonomiczny Śląska, który dostrzegają austriaccy inwestorzy.

– Śląsk jest jednym z najważniejszych rynków dla IMMOFINANZ Group, z trzech powodów: stabilnej ekonomii, mocnej siły nabywczej mieszkańców regionu i dynamicznie rozwijającej się gospodarki regionalnej. Poza tym, wiele dużych inwestycji w ciągu ostatnich 10 latach miało miejsce na Śląsku i wierzymy, że jest potencjał w kolejnych – mówi Walter Wölfler z IMMOFINANZ Group. Jak podkreśla Wölfler chodzi także o inne czynniki. – Z nową Silesia City Center chcemy utrzymać obecną pozycję lidera w regionie. Przede wszystkim dzięki międzynarodowym najemcom i stworzeniu nowej, jeszcze ciekawszej przestrzeni handlowej dla mieszkańców regionu – mówi.

Prace budowlane związane z rozwojem Silesia City Center ruszają we wrześniu 2010 i składać będą się z sześciu etapów. Centrum zostanie rozbudowane od strony północno-zachodniej.

Nowa Silesia City Center: inwestycja za 50 mln euro
Autor: Biuro Prasowe Silesia City Center Elewacja w formie ekranu, szkło, ceramika, aluminium i kamień, to niektóre z elementów wyróżniających projekt architektoniczny nowej Silesia City Center

Na tym jednak nie koniec, bo jak mówi architekt Marek Tryzybowicz z firmy Bose Planning and Architecture, koncepcja architektoniczna Silesii przełamuje stereotypowe myślenie o budynkach handlowych:

- Elewacja budynku zaplanowana jest jako miękko ukształtowany ekran z ażurowych elementów ceramicznych definiujący półkolistą bryłę budynku. Ażurowy ekran stwarza możliwości słonecznych efektów światłocienia oraz sylwetowy charakter detalu w sztucznym oświetleniu nocnym - mówi o projekcie fasady architekt.

Jak podkreśla, nowa część Silesii to budynek, wokół którego nie można przejść obojętnie:

– Mamy nadzieję, że nowa Silesia City Center będzie rozpoznawalna. Indywidualny charakter, zdefiniowana formalnie bryła i dyscyplina w jednorodnym kształtowaniu elewacji to często trudne do osiągnięcia w budynkach handlowych. Nie można zapomnieć również o rygorach programowych i funkcjonalnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania centrum handlowego - mówi.

Inwestycja w ludzi

Ta nowa przestrzeń to aż 20 000 m2, tworzących dwupoziomową galerię, mogącą pomieścić 60 nowych najemców. Nowy parking na dachu przewidziano na 525 samochodów. Jak szacuje inwestor, centrum handlowe będzie w stanie przyjąć ponad 15 milionów klientów rocznie. Zdaniem Wölfler’a galeria o powierzchni 86 000 m2 to szansa zarówno dla Katowic, jak i dla całego regionu:

– Większa Silesia to dodatkowe restauracje, miejsca rozrywki, sklepy światowych marek. To również nowe miejsca pracy – mówi.

Już dziś w Silesia City Center zatrudnionych jest prawie 3000 osób pracujących zarówno w sklepach, jak również przy obsłudze centrum handlowego. To więcej niż pracuje w gliwickim General Motors. Jak szacują przedstawiciele Silesia City Center, w sumie pracę w nowej Silesia City Center znajdzie ponad 500 mieszkańców regionu, głównie miast ościennych do Katowic i samych Katowic.

– Dziś Silesia daje pracę zarówno ludziom młodym zatrudnionym w gastronomii, sklepach z odzieżą, jak również osobom starszym z grupy 50+. Rozbudowa to z kolei miejsca pracy i zlecenia dla lokalnych firm budowlanych - mówi Ewa Marcinek, Dyrektor Zarządzający Silesia City Center.

Silesia City Center
Autor: Biuro Prasowe Silesia City Center

Korzyści dla miasta z rozbudowy

Jak zapewniają przedstawiciele Silesia City Center nowa, większa galeria handlowa ma zapewnić także większy ruch turystyczny w mieście. – Katowice mają okazję stać się handlową stolicą regionu. Centrum handlowe z 310 sklepami i największymi światowymi markami zwiększa atrakcyjność handlową miasta – mówi Ewa Marcinek.

Ten potencjał widzi także Walter Wölfler. – Silesia City Center ma szansę stać się nie tylko największym, ale także najmodniejszym miejscem w mieście, gdzie swoje sklepy otworzą najlepsze marki dostępne na polskim rynku. Większa Silesia przyciągnie do Katowic kolejne marki, zwłaszcza te dopiero rozwijające się na polskim rynku – mówi przedstawiciel IMMOFINANZ Group.

Prace nad nową częścią Silesia City Center ruszyły już w sierpniu 2010. Prace planuje się zakończyć w październiku 2011.


Informacje o inwestorze:
Właścicielem Silesia City Center i inwestorem rozbudowy jest IMMOFINANZ Group – austriacka firma inwestycyjna rynku nieruchomości. Firma powstała w 1990 roku i działa na rynkach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Centralnej, Wschodniej i Południowo–Wschodniej. W ciągu 20 lat działalności IMMOFINANZ Group zrealizował wiele znaczących projektów i inwestycji. Obecnie w portfelu firmy znajduje się ponad 1600 nieruchomości o księgowej wartości ok. 8,3 miliarda euro. IMMOFINANZ jest notowany na wiedeńskiej giełdzie papierów wartościowych (Vienna Stock Exchange) i jest jedną z największych europejskich firm sektora nieruchomości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej