North Gate - Brama Północna otwarta

2008-10-27 14:58
nORTH gATE
Autor: Mediadem

Dość nietypowo został oddany do użytku ten nowy warszawski biurowiec. Otóż odbyło się to na konferencji prasowej, w której udział wzięli m.in.: generalny wykonawca, inwestor oraz firma zajmująca się komercjalizacją.

North Gate - jest inwestycją firmy Premiumred, należącej do austriackiej Grupy Volksbank.
Jest to 24-piętrowy biurowiec klasy A, o powierzchni najmu 30 156 m2. Na parterze zaplanowano powierzchnię usługowo-handlową oraz restaurację, które zajmą powierzchnię 1065 m2. W ramach projektu powstał także trzypoziomowy parking podziemny na 310 miejsc.

 

Nazwa obiektu nawiązuje do lokalizacji i symbolizuje wjazd do centrum miasta od północnej strony, na granicy dzielnic Śródmieście i Żoliborz, przy ul. Bonifraterskiej i Andersa - 350 m od stacji metra Warszawa Gdańska. Projekt architektoniczny, koncepcyjny i budowlany wykonała firma KIPP Projekt.
Koncept architektoniczny budynku to połączenie dwuczęściowej bryły, składającej się z wieży budynku oraz podium. Elewacja podium nawiązuje charakterem do fasady sąsiadującego obiektu dzięki zastosowaniu okładziny kamiennej i ceramicznej. Przestronny hol wykonany został z naturalnych materiałów - marmuru (w kolorach od jasnego beżu po ciemny brąz) oraz drewna.  Biurowiec wyposażony został w dodatkowy agregat prądotwórczy, który w razie awarii przejmie kontrolę nad wszystkimi systemami bezpieczeństwa wraz z systemem oświetlenia awaryjnego. Oprócz scentralizowanego węzła ogrzewania i klimatyzacji w każdym biurze istnieje możliwość ręcznego ustawienia temperatury. System został zaprojektowany w taki sposób, by zminimalizować straty instalacji chłodzenia i ogrzewania.

Komunikację wewnątrz budynku zapewnia 13 wind. Na dachu podium, jednej z części biurowca, znajdują się tarasy widokowe. Ciekawym rozwiązaniem okazała się szklana fasada, dzięki której wnętrza uzyskały wrażenie przestonności. Dodatkowo taka fasada zapewnia dostęp światła do wszystkich pomieszczeń biurowych, także do sal konferencyjnych. Okna wychodzą na trzy strony świata co daje wyjątkową panoramę na niemal całe miasto.

Podsumowanie:

  • klasyfikacja biurowca - Klasa A
  • powierzchnia najmu (GLA) - 30 156 m2
  • powierzchnia biurowa - 227 916 m2
  • powierzchnia handlowo-usługowa - 1065 m2 (parter)
  • parking - 310 miejsc
  • liczba kondygnacji - 27 (w tym 3 podziemne)
  • wysokość budynku - 87 m
  • koszt budowy wg kontraktu - 35 mln euro

październik 2008

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej