Nickel Technology Park Poznań

2007-05-24 14:10
Nickel Technology Park
Autor: brak danych

Około 40 milionów złotych kosztować będzie kompleks biurowo-magazynowo-produkcyjny, który pod nazwą Nickel Technology Park Poznań powstanie na terenie gminy Suchy Las pod Poznaniem. Przedsięwzięcie, wzorowane na wielu działających na świecie podobnych parkach technologicznych, wspierane jest przez Unię Europejską i cały szereg instytucji z Poznania i Wielkopolski. Pierwsze obiekty powstaną jeszcze w 2006 roku.

Park NTPP położony jest w Złotnikach (gmina Suchy Las), w pobliżu ulicy Złotnickiej i Obornickiej, w odległości 12 km od centrum Poznania oraz w bliskim sąsiedztwie planowanej obwodnicy aglomeracji poznańskiej. W listopadzie 2005 roku rozpoczęły się prace związane z budową infrastruktury parku. Łączna powierzchnie terenu, jaką zajmie park to ponad 30 ha. Pierwszy etap obejmuje inteligentny budynek biurowy, w którym znajdzie się ponad 2000 m2 powierzchni do wynajęcia, oraz uniwersalne hale magazynowo-produkcyjne o powierzchni 12 000 m2.
"Przewidujemy, że budynek biurowy oddany zostanie do użytku pod koniec lipca 2006 roku" - mówi Dagmara Nickel, prezes zarządu Nickel Technology Park Poznań - "Z kolei hale magazynowo-produkcyjne oddawać będziemy do użytku w dwóch terminach - jesień 2006 roku i wiosna 2007 roku".
Nickel Technology Park Poznań jest przedsiębiorstwem powołanym do życia przez dwie spółki Grupy Nickel: Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane Nickel sp. z o.o. oraz Nickel Development sp. z o.o. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. NTPP jest beneficjentem Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw lata 2004-2006 Działanie 1.3. Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm. Dzięki temu spółka zarządzająca parkiem może oferować wynajmowane powierzchnie po konkurencyjnych cenach oraz proponować dodatkowe usługi dla podmiotów, które będą prowadzić tam działalność. Na realizcję projektu Unia Europejska przeznaczyła ponad 21,6 miliona złotych.
Idea parku technologicznego, na terenie którego podmioty gospodarcze nie tylko wynajmują powierzchnie biurowe i magazynowe, ale jednocześnie wzajemnie się wspierają poprzez udostępnianie specjalistycznych usług poniżej ich standardowych kosztów, to nowość na polskim rynku inwestycji komercyjnych. Park wspierać ma nowoczesne technologie i innowacyjność we wszystkich dziedzinach gospodarczych oraz motywować swoich klientów do tworzenia nowych miejsc pracy i faktycznego wykorzystywania dobrodziejstw nauki. Nickel Technology Park Poznań zyskał szerokie wsparcie i uznanie nie tylko z Unii Europejskiej (w postaci dofinansowania inwestycji), ale także samorządów i wielu liczących się instytucji. Projekt zyskał poparcie m.in. Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Wójta Gminy Suchy Las. Rośnie również zainteresowanie firm i instytucji wynajęciem powierzchni na terenie tego ciekawego obiektu.

Parki technologiczne w Europie mają najmocniejszą pozycję w Wielkiej Brytanii oraz w Skandynawii. Są najlepszym miejscem do rozwoju biznesu opartego na najnowszych technologiach. Dzięki współpracy najczęściej kilku lub więcej podmiotów specjalizujących się w różnych dziedzinach, firmy te osiągają znakomite efekty. Wiele podmiotów działających w ramach parków tworzy klastry, działające we wspólnym interesie gospodarczym. Zasadą działania parków technologicznych jest najczęściej ścisła współpraca podmiotów gospodarczych, instytucji badawczych i edukacyjnych. W parkach technologicznych swoje siedziby mają także firmy konsultingowe, prawnicy, brokerzy, biura turystyczne. Niektóre z parków mają nawet przedszkola dla pociech swoich pracowników.

Szczegóły na temat projektu i kontakt: http://www.ntpp.pl/

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej