Narośl na Zwierzynieckiej. Takie nadbudowy w Krakowie nie są rzadkością. Ta ma już 25 lat!

2024-06-24 10:05

Krakowski Tetris. Ta nadbudowa powstała w czasach, kiedy była w zasadzie jedynym ratunkiem dla zrujnowanej XIX-wiecznej kamienicy. To były lata 90. Kraków, tuż obok Wawelu. Dziś wygląda trochę jak kosmiczny statek na dachu kamieniczki. Działa tu aparthotel i są biura na wynajem. Zwierzyniecka 29. Ten budynek będzie najbardziej widoczny, kiedy powstanie nowy plac Kossaka.

Spis treści

  1. Zwierzyniecka 29, Kraków. Szklana nadbudowa na kamienicy
  2. To efekt modernizacji z lat 90. XX wieku
  3. Uchwała RM: "kontynuacja układu elewacji istniejącej"
  4. Jubilat jest pod ochroną
  5. Zobaczcie zdjęcia nadbudowy i oceńcie
Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

O tym miejscu można pisać i pisać. I denerwować krakowian oraz turystów. Kierowców, którzy tkwią w korkach do Mostu Dębnickiego. Pasażerów tramwajów, których na Zwierzynieckiej nie ma, bo trwa remont. Właścicieli sklepów, którzy jeszcze są - bo wielu w czasie tego remontu po prostu zamknęło swoje interesy. Właścicieli hoteli, do których niemal nie ma dojazdu. Pieszych, którzy kluczą po placu budowy. Gości hotelowych, którzy z okien i tarasów słuchają koparek i betoniarek, patrząc na majestatyczny Wawel.

Zwierzyniecka 29, Kraków. Szklana nadbudowa na kamienicy

Wiecie, o jakie miejsce chodzi? Na pewno. To rejon Kościuszki, Zwierzynieckiej i II Obwodnicy w Krakowie. Wielki plac budowy nie tylko nowego torowiska. Przyszły zrewitalizowany plac Kossaka. Pewnie nie macie w tym rozgardiaszu głowy, żeby spojrzeć w górę. Dlatego zrobiłam to za Was. Oto budynek, który będzie stał przy samym nowym placu Kossaka. Narośl lub hotel z panoramicznym widokiem na Wawel - zależy od punktu widzenia. Odjechana, szklana nadbudowa kamienicy z XIX wieku z końcówki lat 90. Oto Zwierzyniecka 29. Na dole - kamienica z XIX wieku, delikatesy. Na górze w szklanej nadbudowie - Aparthotel Best View i biura na wynajem. 

To słynna nadbudowa, która powstała na przełomie lat 90. XX wieku i lat dwutysięcznych. Zresztą - w 1998 roku miała miejsce poprzednia przebudowa Zwierzynieckiej.

To efekt modernizacji z lat 90. XX wieku

- Pod koniec XX wieku zezwolono na dziwaczną narośl na w sumie wcześniej dość ładnie kończącej pierzeję Zwierzynieckiej kamienicy. Ot, nie potrafimy łatać dziur w zabudowie - komentują internauci na forum Skyscrappers. Ale też wcześniej kamienica ledwo stała.

Jak wyglądała kamienica i ulica wcześniej? Zobaczcie: Zwierzyniecka 29. Zdjęcia w serwisie fotopolska.eu

Kamienica na początku Zwierzynieckiej była już ruderą, paradoksalnie w ogóle przetrwała prawdopodobnie tylko dzięki tej paskudnej dobudowie na rogu Retoryka. Jej postawienie było to ponad 20 lat temu, kiedy trochę inne jeszcze były realia, jedyną możliwością sfinansowania remontu starej części - to kolejny komentarz z forum Skyscrappers.

Uchwała RM: "kontynuacja układu elewacji istniejącej"

Dziś teren ten jest objęty specjalnym nadzorem. Bo przecież to i oś widokowa, i zabytkowa część miasta. No i ulica jest 5 minut spaceru od Wawelu. Nadbudów w okolicy jest mnóstwo. Najczęściej na dwupiętrowych kamienicach rosną dwa, nawet trzy piętra, wykorzystywane są przestrzenie na poddaszach. Ta nadbudowa jednak mocno się wyróżnia.

Uchwała RM (Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru „Nowy Świat”) mówi, że w przypadku nadbudowy, planowanej w tej okolicy, konieczna jest "kontynuacja układu elewacji istniejącej, przedłużenie istniejących osi kompozycyjnych, osi symetrii okien, szerokości istniejących otworów okiennych oraz ich rozmieszczenia i podziałów, utrzymania i stosowania jednolitej kolorystyki elewacji, z dopuszczeniem stosowania tynków szlachetnych w jasnych odcieniach kolorów nawiązujących do kolorystyki oryginalnej".

Tu znajdziecie całą uchwałę

W uchwale tej czytamy też, że wprowadzono zakaz stosowania w wykończeniu ściany elewacji przeszkleń lub materiałów odbijających obraz otoczenia o powierzchni większej niż 50 proc. powierzchni danej elewacji. Ale kamienica i nadbudowa z ulicy Zwierzynieckiej 29 jest z tego zakazu wyłączona.

Jubilat jest pod ochroną

Co ciekawe, ochroną objęty jest stojący blisko Jubilat.

- W wyznaczonym terenie znajduje się budynek oznaczony na rysunku planu pod niżej podanym adresem ul. Zwierzyniecka 33/al. Zygmunta Krasińskiego 1 – Dom Handlowy „Jubilat”, dla którego ustala się nakaz:(całość obiektu - cennego obiektu noszącego cechy zabytku) - ochrony zgodnie z §13; ochrony i utrzymania neonu z napisem „Jubilat”; ochrony elewacji w zakresie kompozycji, układu i wielkości otworów okiennychi drzwiowych, materiału, dekoracji i kolorystyki.

Przebudowa placu Kossaka w Krakowie

Jubilat też ma przeszkloną elewację, niegdyś z wnętrza rozciągał się widok na Wawel. Rozbudowana kamienica, zajmująca narożnik Retoryka/ Zwierzyniecka / Felicjanek będzie niedługo stała przy reprezentacyjnym placu. Co sądzicie o takich rozbudowach w Krakowie?

Zobaczcie zdjęcia nadbudowy i oceńcie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej